Z czasem przeszło w ręce wyznawców Allacha i wówczas zaczął się problem prześladowań.
Kordoba najpotężniejsza była w IX wieku, wówczas mogła liczyć nawet około 500 tys. mieszkańców. Około r. 850 w kraju rządzonym przez muzułmanów, coraz bardziej dawała się odczuć dominacja prądów antychrześcijańskich. Wprowadzono prawo muzułmańskie, które chrześcijanie śmiało przekraczali. Znamy 48 męczenników z Kordoby, których łączy niezgoda na ograniczanie praw religijnych chrześcijan i przymuszanie do zmiany wyznania.
Jedną z bardziej znanych męczenniczek jest święta Laura, która pochodziła z wyższych warstw społeczeństwa. Była żoną wysokiego urzędnika. Wcześnie jednak owdowiała i wstąpiła do klasztoru, gdzie została przełożoną. W 856 r. doszło do rozruchów pomiędzy ludnością chrześcijańską i muzułmańską. Wówczas też ostrzej zaczęto egzekwować prawo muzułmańskie. Jedną z ofiar tych wydarzeń była właśnie święta Laura, która domówiła odmówiła przejścia na islam i z tego powodu została poddana torturom. Źródła podają, że była gotowana w kotle z rozżarzonym olejem, a jej przedśmiertna męka trwała przez 3 godziny. Dziś św. Laura jest jedną z patronek Kordoby.
Ciekawe, że wiele publikacji charakteryzujących ten okres historii Hiszpanii IX wiek wychwala jako pokojowe współistnienie i wzajemną tolerancję trzech cywilizacji – islamu, chrześcijaństwa i judaizmu, natomiast problem prześladowań lokowany jest w późniejszych latach, kiedy miały miejsce prześladowania żydów. Może ktoś powinien napisać rzetelną, trudną do podważenia historię prześladowań chrześcijan.
Maria Patynowska