Manowska: respektujcie nowych sędziów lub odejdźcie - zdjęcie
23.10.21, 10:39Fot. screenshot YouTube (TVN24)

Manowska: respektujcie nowych sędziów lub odejdźcie

33

I Prezes SN Małgorzata Manowska opublikowała oświadczenie, w którym wezwała do respektowania sędziów powołanych do zawodu po 2018 roku. - Sędzia, który nie potrafi lub nie chce, postępować zgodnie ze z ślubowaniem powinien odejść ze służby - pisze Manowska.

"Wyrażam pełne poparcie dla sędziów, których orzeczenia, lekceważą niektórzy sędziowie powołani przed rokiem 2018 r, czyniąc to pod pozorem rzekomej wadliwości powołań sędziowskich dokonywanych na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa obecnej kadencji" - czytamy w oświadczeniu Manowskiej.

"Solidaryzuję się także z sędziami, którzy pod tym samym pretekstem stali się obiektem ostracyzmu środowiskowego. Za niedopuszczalne uważam ich stygmatyzację, atakowanie i podważanie ich autorytetu. Sędziowie Ci zasłużyli na awans dobrym przygotowaniem merytorycznym i swoją ciężką codzienną pracą. To nie oni powinni się wstydzić, tylko ci sędziowie, którzy, uzurpując sobie rolę ustrojodawcy, podważają fundamenty polskiego wymiaru sprawiedliwości" - głosi dalej oświadczenie.

"Organizacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest regulowana wyłącznie przez Konstytucję RP, której treść doprecyzowują wyroki Trybunału Konstytucyjnego, ustawy i akty prawne wydawane na ich podstawie. Sędziemu nie wolno samowolnie podważać bytu organów umocowanych w Konstytucji RP, łamałoby to bowiem zasadę trójpodziału władz. Konstytucja w art. 178 ust. 1 ściśle wiąże niezawisłość sędziów z ich podporządkowaniem Konstytucji i ustawom. Dlatego osoba odbierająca powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego ślubuje uroczyście przestrzegać przepisów Konstytucji i ustaw. Wydawanie orzeczeń sądowych pomijających lub w inny sposób lekceważących opublikowane i nieuchylone przepisy ub wyroki TK, stanowi sprzeniewierzenie się ślubowaniu sędziowskiemu. Tak samo oceniam szykany polegające na odmowie orzekania z niektórymi sędziami" - wywodzi dalej Manowska.

"Polityczny aktywizm sędziego, rozumiany jako możliwość uznania, że dana norma nie obowiązuje, albo powinna obowiązywać w innym brzmieniu, prowadzi do pogwałcenia praworządności, również wówczas, gdy czyni się to pod pozorem jej obrony. Sędzia, który nie potrafi, bądź świadomie nie chce, postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem powinien odejść ze służby" - wskazuje Manowska.

Podkreśla także, że w sądownictwie zapanowałby zupełny chaos, gdyby "sędziowie powołani do pełnienia urzędu po 2018 r., zaczęli uznawać, że orzeczenia sędziów – powołanych na podstawie procedury, której niekonstytucyjność formalnie stwierdzono w prawem przewidzianym trybie – są orzeczeniami wadliwymi lub nieistniejącymi".

"Dlatego apeluję do sędziów o wstrzemięźliwość i nieuleganie pokusie uzurpowania sobie tej władzy, której Konstytucja sędziom nie przyznała" - konkluduje Manowska.

Manowska odnosi się tutaj do paraliżującej wymiar sprawiedliwości praktyki odmowy orzekania w składzie, w którym znajduje się sędzia powołany po 2018 roku lub seryjnego składanie zdań odrębnych niekwestionujących merytorycznej zawartości wyroku, za to wskazujących jedynie na obecność takiego sędziego w składzie.

Manowska uprzednio apelowała już do władzy ustawodawczej o rozwiązanie tej problematyki na poziomie ustawowym, co jednak do dzisiaj nie nastąpiło.

jkg/sn

Komentarze (33):

Anonim2021.10.24 8:53
Skąd w pisie tyle debili? Niektórzy się mienią tytułami naukowymi ! Żenada !
kujawianka2021.10.23 19:02
KOCHANI POLACY! A JA MYŚLAŁAM,ŻE SĄD NAJWYŻSZY JUŻ NIE MA SZEFOWEJ,TYLKO KAŻDY SOBIE RZEPKĘ SKROBIE! NO PROSZĘ. JEST SZEFOWA I NAWET ZABRAŁA GŁOS!
Anonim2021.10.23 17:25
Następnie będzie, jeżeli chcecie skazywać członków PiS to lepiej odejdźcie z zawodu.
Anonim2021.10.23 18:50
Brak podstaw w tekście do takiego twierdzenia. To tylko wyraz Twojej alergii.
Anonim2021.10.23 19:34
Sędziowie nie mogą uznawać łamania prawa, a ta Pani ich do tego namawia.
lucek2021.10.23 15:42
Prezes SN domaga się od sędziów, by w imię interesów partii łamali prawo. Praworządność w Polsce ma się świetnie.
Anonim2021.10.23 18:51
By sami nie stanowili prawa. To nie ich rola.
fdf2021.10.23 14:12
No po tym warunku już widzę jak trójkami będą obchodzić. Pięknie za komuny służyli to i teraz też będą.
kaka2021.10.23 13:36
Jaka SLUZBA????????????????????????????????????????????????????????????? TE bydleta nie majace nad soba bata nie sa w stanie SLUZYC NIKOMU POZA SOBA-----patrz gwalt sedziego w gmachu sadu----sedziowie JESLIBY KOCHALI SPRAWIEDLIWOSC POWINNI SAMI NAD SOBA I INNYMI SEDZIAMY DOMAGAC SIE BATA----A TAK TO PANSTWO IM PLACI A TA PROSTYTUTKA SEDZIOWIE ROBIA NAJPODLEJSZE GRZECHY KTORE JAK MOWIL JEZUS SA NAJCIEZSZYMI GRZECHAMI WOLAJACYMI O POMSTE DO NIEBA .moge to udowodnic na swoim przykladzie jak sady okradly mnie z mojego domu.Dawniej bandyci byli po za sadami i aby byla sprawiedliwosc przyprowadzali ich do sadu OBECNIE NAJWIEKSI BANDYCI SA W 1- SADACH 2-PROKURATURZE 3-POLICJI---TAKI JEST PROBLEM Oraz ksieza bez nalezytego nadzoru i bata --czuja sie jak rozwydrzone prostytutki.
olo2021.10.23 13:35
Po co izba dyscyplinarna, wystarczy brak imunitetu.
YORK2021.10.23 13:33
I OTO CHODZI, NIEPODOBA SIE, TO WON DO INNEJ PRACY.W nowej ustawie o sadownictwie , powinien byc zapis o likwidacji imunitetow.
Samo gęste2021.10.23 13:30
Po treści komentarzy najlepiej widać, jak zgubne w skutkach może być przedawkowanie TVP.
Anonim2021.10.23 18:53
Ani TVP, ani Twojej TVN nie oglądam.
bogdanus2021.10.23 13:24
Co się dziwić, przez dziesięciolecia byli nadludźmi a tu zaczyna wymagać się od nich demokracji, buntują się.
442021.10.23 12:45
D E M O K R A C J A , - taki oto napis opozycja totalna, z lubością, umieszcza w widocznym miejscu, na swojej odzieży. ... - Obalić PiS, to niedoścignione marzenie lewactwa. Wielokrotnie odbywał się tzw. strajk kobiet (nieusatysfakcjonowanych zboczeńców), kontynuowane są obce Polakom parady dewiantów, tzw. zieloni nieustannie sabotują polską gospodarkę. Słyszymy ciągłe skargi i szkalowania na demokratycznie wybrane władze w Polsce. Kulminacją tych działań jest zablokowanie środków na odbudowę kraju po pandemii COVID. ... A nuż uda się oszukać lewacką, europejską parlamentarną większość i wyrwać władzę PiS-owi ... Wątpię ... Pytam jednak, czym dla opozycji totalnej jest D E M O K R A C J A , jeśli podstawowymi środkami do przejęcia władzy są anarchia, pomówienie, dywersja, sabotaż i antypolonizm? Absolutnie nie wierząc w mądrość i dobrą wolę totalnej opozycji, sugeruję jedynie zamianę hasła D E M O K R A C J A na H I P O K R Y Z J A.
wy2021.10.23 12:36
nie rozumie jednedo kazdy ma jakiegos zwierzchnika a oni nie przeciesz ktos go powolywal i jak nie godnie sie zachowuje to powinien miec prawo go odwolac tak jak w kazdej firmie
o tym nie dowiesz się od jkg2021.10.23 12:34
Ponad 7,5 tys. zł będzie musiał zapłacić Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" i działacz PiS, po tym jak prawomocnie przegrał proces dotyczący jego językowych kompetencji niezbędnych do kierowania firmą. Bo po prostu ich nie ma - orzekł sąd. Krzysztof Zaremba prawomocnie przegrał proces, w którym pozwał Rafała Zahorskiego – pełnomocnika marszałka województwa ds. gospodarki morskiej. Wyrok Sądu Apelacyjnego zapadł 20 października. ahorski został pozwany za dwa wpisy na Facebooku w czerwcu 2020 roku. W pierwszym z nich Zahorski napisał m.in.: „Etat (absolutnie nie należy tego mylić z pracą) na stanowisku Prezesa Gryfii jest pierwszą pracą tego Pana na jakimkolwiek stanowisku kierowniczym a jego brak znajomości języka angielskiego także jest dodatkową okolicznością budującą jego szacunek wśród załogi i kontrahentów. Niestety, ale gros klientów stoczni to jednak armatorzy zagranicznych bander, a wiadomo że świat shippingu i gospodarki morskiej to sfera, gdzie język angielski jest podstawowym językiem porozumiewania się i korespondencji". https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,27722496,krzysztof-zaremba-dzialacz-pis-i-prezes-stoczni-gryfia-w.html
cd2021.10.23 12:24
ile można prosić post komuszą kastę żeby przestrzegała prawa i zachowywała się przyzwoicie? kopa w d... i tyle
alzara_2021.10.23 12:23
Stanowisko prawidłowe. Sędzia ma stosować prawo, a nie je tworzyć. Przechodzenie sędziów do tworzenia prawa ustrojowego i lekceważenie służby oznacza,że ci sędziowie przestają być sędziami - są kimś innym. Polska takim osobom nie może wypłacać wynagrodzenia, nich płaci mocodawca. Mają prawo się bawić, ale nie koszt obywatela. Przesunąć sędziów do orzekania w niższych instancjach, ze stosownym wynagrodzeniem, a politycznych sędziów usunąć z zawodu.
temida2021.10.23 12:17
Precz z KASTĄ sędziowską . Precz z sędziami pracującymi dla komuchów i "namaszczonymi" przez nich następcami . Tymi , którzy weszli do KASTY z ich wskazania i decyzji. To KASTA mianuje władzę w Polsce zachowując pozorną neutralność - gdyż sama KASTA JEST NAJWYŻSZĄ WŁADZĄ , władzą której nikt nie rozlicza i nie "podskoczy". Obietnica "ikony " prawdomówności i mądrości prawie świętego Adama Strzembosza , że środowisko sędziowskie się oczyści samo> pokazała jak zachowuje się HYDRA PRAWNICZA , gdy SOLIDARNOŚĆ i REFORMA nadepnęła głowę hydrze > nawet znalazła naiwniaków w prawicy , którzy uwierzyli a może MUSIELI uwierzyć staremu świętemu komuchów. Dziś ta HYDRA nie tylko wzrosła w siłę ale rozmnożyła się, posyłała swoje dzieci na najlepsze uniwersytety światowe a swoje gniazdo umieściła w Brukseli. Dziś ŁBY HYDR «potworów o wielu głowach odrastających po ścięciu» wyją jak wściekłe domagając się OFIAR do swoich rytualnych UCZT spływających krwią niewinnych i oszukanych. Ta HYDRA ma nie tylko swoich lewackich świętych ale i "kapłanów" asystujących i uwiarygadniających ich działania WSPÓLNE dla tworzenia JEDNEJ EUROPY i JEDNEJ UNIWERSALNEJ RELIGII [ Rada episkopatów europejskich - z naszym x. Gądeckim] ]na początku a potem GLOBALNEGO RZĄDU i NWO. Dlatego Polacy nie tylko oczekują ALE ŻĄDAJĄ KATEGORYCZNIE OCZYSZCZENIA SĄDÓW z MAFII KASTOWYCH , wprowadzenia i egzekwowania postępowań KARNYCH dla sędziów łamiących i nadużywających prawa , wyrzucenia z zawodu tych którzy publicznie manifestowali swoje powiązania polityczne i towarzyskie , wyrzucenia tych którzy STAWIAJĄ "prawo" zewnętrzne/ unijne ponad PRAWO POLSKIE . Warto PRZYPOMNIEĆ , że WŁADZA została przekazana w ręce PiS [nie zduraczałych platformersów, lewaków, zboczeńców]- a nie w ręce ULICY/ obywateli i OBCYCH różnej maści a najwięcej Ukraińców , którzy nie przypadkowo mącą porządek prawny i uprawiają DYWERSJĘ. Dlatego POLACY - wyborcy ŻĄDAJĄ jednoznacznych decyzji pozbawiających KASTĘ władzy. Dosyć tych LAMENTACJI i tłumaczeń.
Palestyna z plasteliny2021.10.23 12:16
ten kraj jest taki nudny, piosenki takie smutne.
Kornhauser - Kramsztyk2021.10.23 12:12
Manowska , Przeproście I Spi*rdalajcie ! :)
genus2021.10.23 15:13
Takich typów się utylizuje bez przepraszania
Palestyna2021.10.23 12:00
A gdzie żydy mogą odejść ? Oni juz sie mianowali sędziami Polaków
Grizzly2021.10.23 12:11
Szto ty gawarisz, tiomnaja, arabskaja suka?
gdzie moga odejsc pejsaci ????2021.10.23 12:40
... do bakutilu w strefie Gazy .... karma wraca , bo szakal palestynski bardzo glodny ... szalom jaro
Anonim2021.10.23 11:52
Małgorzata Manowska myśli, że coś wie, a tak naprawdę jest zaprogramowana przez Ziobrę, który mści się na sędziach, bo uniewinnili lekarza, który ponoć ‘udusił’ jego tatusia.
obywatelsko odebrać togi zbrukane2021.10.23 11:43
dać mycki i POszoł WON
MAMlas2021.10.23 12:42
... i wybatorzyc na droge...!!!!
Anonim2021.10.23 11:42
JAK SAMI NIE CHCA ODEJŚĆ ,TO TRZEBA ICH WYPI... ZGODNIE Z PRAWEM
Filip2021.10.23 11:08
Jeśli Polska nie otrzyma dotacji z Funduszu Odbudowy, to z winy rządzących, a nie opozycji, bo to rządzący łamią praworządność, a nie opozycja. Wyrok Trybunału mgr Julii Przyłębskiej był deliktem konstytucyjnym, gdyż Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE. Ponadto został wydany przy udziale osób nie uprawnionych czyli tzw. dublerów. Jeśli głosowanie przeciwko bezprawnemu wyrokowi było według pisowców głosowaniem przeciwko Polsce, to głosowanie przeciwko kandydaturze Polaka Donalda Tuska przez Beatę Szydło w Europarlamencie również. Jarosław Kaczyński wynik głosowania 27:1 uznał za zwycięstwo. Chcąc usprawiedliwić bezprecedensowe głosowanie przeciwko własnemu obywatelowi propaganda pisowska określała Donalda Tuska jako "zdrajcę", choć rządzący sami nie wiedzieli na czym jego "zdrada" miałaby polegać. Tylko ciemny lud to kupił.
Wania Antonim w szabas odpuść se2021.10.23 11:44
i skończ ze zwalaniem gruch
Anonim2021.10.23 12:36
Filip, mówiłem ci, żebyś nie wyskakiwał z konopi.