Krzysztof Szczerski: Rosja jest dziś dużo bardziej imperialnie agresywna niż ZSRR w trakcie zimnej wojny - zdjęcie
08.03.19, 08:45Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC 3.0 / Kremlin.ru, CC BY 4.0

Krzysztof Szczerski: Rosja jest dziś dużo bardziej imperialnie agresywna niż ZSRR w trakcie zimnej wojny

9

Musimy być przygotowani na to, że Rosja, z tego okresu próby powrotu do tego traktatu, które dały jej Stany Zjednoczone, a poparło to NATO, nie wypełni, wtedy musimy być gotowi, by do tej sytuacji się jako sojusz zaadoptować, pokazać zdolność do odstraszania i obrony w sytuacji, kiedy Rosja ten traktat już naruszyła i nie będzie miała zamiaru powrócić do kontroli zbrojeń” - powiedział dziś szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W rozmowie na antenie radiowej Jedynki podkreślał:

My jako sojusz musimy przygotować się do sytuacji, w której Rosja – która złamała ten kontrakt (INF- red.) – dziś narusza go, także w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, więc to jest sprawa bezpośrednia, także polskiego interesu”.

Traktat o którym mowa, był jednym z tych, które kończyły zimną wojnę. Jego założeniem była likwidacja wystrzeliwanych z lądu pocisków balistycznych i manewrujących średniego oraz pośredniego zasięgu zarówno z głowicami konwencjonalnymi, jak i jądrowymi.

Szczerski podkreślił, że taki układ jest umową dwustronną i oczywiście kontrola zbrojeń jest lepsza niż dozbrajanie, jednak w momencie, gdy jedna ze stron umowę łamie, „[…] druga nie może udawać, że nic się nie dzieje – tym bardziej, że dotyczy to naszego bezpośredniego sąsiedztwa”.

Szef Gabinetu Prezydenta RP pytany był też o to, czy jest szansa na zablokowanie działań Rosji. Odpowiedział, że owszem, dodał jednak, że umowę podpisał ZSRR w trakcie zimnej wojny. Tu zaznaczył:

Jeśli wtedy byli do tego zdolni, to jaką naturę ma dziś Rosja, że jest dużo bardziej imperialnie agresywna niż Związek Radziecki w czasach zimnej wojny? Wtedy można było kontrolę zbrojeń podpisać, a dziś jest ona wypowiadana”.

dam/Polskie Radio,Fronda.pl

Komentarze (9):

Niklot2019.03.9 8:38
Ale bzdury. I takich prostaków i tępaków robią dziś ministrami. Facet bezczelnie publicznie łże i nawet się nie wstydzi. Bo to kolejna głupia wypowiedź ministra od Gumisia.
słowiczek poznański2019.03.8 12:48
@Czarny Proponuje ci abyś i ty zaprzestał lizać Wujka Sama rectum i przestał używać jego internet.
słowiczek poznański2019.03.8 11:49
Da, da towariszcz Czarny, towariszcz Jegliński ... Duraki.
Czarny2019.03.8 12:18
Opowiedz jak smakuje lizanie tyłka USAelowi lepiej.
Roman2019.03.8 11:38
Dlaczego ten i...a jeszcze się odzywa?
Czarny2019.03.8 9:09
Co za głupoty. USA, Izrael, Arabia Saudyjska właśnie teraz bombardują cywili, głodzą ludzi i torturują w więzieniach. No ale przecież to Rosja jest winna całemu złu na świecie. Wyprane mózgi bez własnego zdania...
rr2019.03.8 9:48
Tak sądzisz , Moskalu ?
Czarny2019.03.8 10:01
Tak sądzą ludzie, którym tvn/tvp i inne polskojęzyczne media nie wyprały mózgów. Dostrzegamy dysproporcje w tym, na co pozwala się wyżej wymienionym krajom, a jakie są reakcje na działania Rosji.
Mateusz Jegliński2019.03.8 9:00
Co za ministrów ma ten p p Duda, co jeden to większe głupoty gada. Rosja to nie ma nawet połowy możliwości tego co miał ZSRR.