Koniec złudzeń. Bundestag chce sfinalizować Nord Stream 2    - zdjęcie
22.11.20, 18:00fot. pixabay.com/piotr mahhonin via wikipedia.org, 2C cc 4.0

Koniec złudzeń. Bundestag chce sfinalizować Nord Stream 2

28

1. Jak poinformował portal Enegetyka24.com Bundestag zdecydowaną większością głosów przyjął uchwałę o konieczności dokończenia budowy Gazociągu Nord Stream2, za było aż 546 posłów, przeciw 84 (partia Zieloni), jeden poseł wstrzymał się od głosu.


Głosowanie poprzedziła debata wcześniej na komisji Energetyki na którą został zaproszony były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder do niedawna przewodniczący rady nadzorczej Gazpromu (głównego inwestora Nord Stream2), a obecnie członek rady nadzorczej rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft.
Jedyną frakcją polityczną zasiadającą w Bundestagu przeciwną tej inwestycji byli Zieloni, których rzecznik podkreślił, że Nord Stream2 jest całkowicie błędnym projektem, który nie służy bezpieczeństwu naszych dostaw energii, dzieli Europę i jest sprzeczny z celami klimatycznymi”.
Przedstawiciel największej frakcji w Bundestagu CDU/CSU z kolei twierdził, że Nord Stream2 zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla Europy, służy dywersyfikacji dostaw przy poszanowaniu interesów krajów Europy Wschodniej, służy realizacji geopolitycznych interesów Niemiec ze względu na współpracę z Rosją w wielu sektorach.

2. Miażdżąca większość w Bundestagu jednoznacznie więc wskazuje na Rosję jako kluczowego partnera Niemiec, mimo tego, że jest to oczywisty kolizyjny kurs wobec państw leżących między nimi ale także wobec unijnej polityki Wschodniego Sąsiedztwa i współpracy państw Europy Środkowej i Wschodniej w ramach porozumienia Trójmorza.
Po tej uchwale nie powinniśmy mieć już złudzeń, że jakieś restrykcje unijne zablokują dokończenie inwestycji Nord Stream2, bądź też utrudnią jej oddanie do użytku i eksploatację.
Pozostają więc tylko sankcje amerykańskie, przypomnijmy, że budowa gazociągu Nord Stream2 została przerwana w grudniu poprzedniego roku, po wprowadzeniu pierwszych amerykańskich sankcji i od tego czasu prace nie są kontynuowane, mimo tego, że Rosjanie publicznie zapowiadali dokończenie go własnymi siłami.

3. Przypomnijmy, że jak poinformował niedawno portal Bloomberg przedstawiciele Izby Reprezentantów jak i Senatu zgodzili się aby nowy amerykański budżet obronny zawierał dodatkowe instrumenty mogące uderzyć w firmy, które mogą być zaangażowane w dokończenie gazociągu Nord Stream2 (budżet obronny ma być uchwalony do końca tego roku).
A więc mamy w tej sprawie do czynienia z porozumieniem ponad politycznymi podziałami, Izbą Reprezentantów kierują bowiem Demokraci, natomiast Senatem Republikanie i ten stan rzeczy będzie utrzymany także po listopadowych wyborach.
Tym razem chodzi o firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikujące, a więc, nawet gdyby Rosjanom samodzielnie udało się ukończyć Nord Stream2, to nie można byłoby oddać go do eksploatacji, ponieważ nie będzie on miał certyfikatów poświadczających jego bezpieczeństwo, a także nie będzie ubezpieczony.

4. Wszystko więc wskazuje na to, że nawet po ostatecznym rozstrzygnięciu wyborczym i objęciu funkcji prezydenta przez reprezentanta Demokratów Joe Bidena w polityce USA w stosunku do Nord Stream2, nie zajdą żadne zmiany.
W dalszym ciągu USA będą stały na stanowisku, że ta inwestycja szkodzi Europie i uzależnia ją od dostaw rosyjskiego gazu i będą stosowały kolejne sankcje wobec budowniczych Nord Stream2 utrudniających jego dokończenie, a nawet jeżeli zostanie wybudowany, uniemożliwiających oddanie go do eksploatacji (uniemożliwienie uzyskania certyfikatów pozwalających na eksploatację i ubezpieczenia).
Po wspomnianej wyżej uchwale Bundestagu wyraźnie widać, że wiodące siły polityczne w Niemczech, przede wszystkim rządząca koalicja ale także partie opozycyjne (bez Zielonych), jednoznacznie opowiadają się za dokończeniem inwestycji Nord Stream2, opierając się między innymi na opiniach czołowego lobbysty rosyjskiego Gazpromu, byłego kanclerza Gerharda Schroedera.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (28):

Eustachy2020.11.23 7:28
To normalne, Niemcy są wyjątkowo zaprzyjaźnieni z ZSRR co potwierdzili w 1939 roku, ba nawet podpisując pakt Ribbentrop-Mołowow.
giga2020.11.23 0:38
zawszona Merkel czekała kiedy Trump przegra wybory i ruszyła pełna para
kryst632020.11.22 20:39
Pierwszą i drugą wojnę przegrali nimce gdy Amerykanie się w nią zaangażowali teraz jest początek gospodarczej wojny a z drugiej strony nimce przeliczyli ,że od Rusków mogą więcej zarobić niż od Amerykanów.Nimcom lubi spalić na panewce.
prosty2020.11.22 20:08
Chyba tylko ślepi i naiwni mogli mieć złudzenia. Niemieckie (z pochodzenia) społeczeństwo jest karne, tym bardziej niemieckie władze i firmy będą zawsze działać w interesie Niemiec. A tym interesem jest przynajmniej NS II i był w perspektywie NS III. NS I ma zdolność przesyłową na poziomie 2/3 zapotrzebowania Niemiec. Kolejne podobnie, więc po ich realizacji, a przynajmniej NS II, Niemcy stają się hubem gazowym Europy, co to znaczy, ekonomicznie i politycznie, nie trzeba tłumaczyć. Zwłaszcza, że do czasu osiągnięcia tzw. "neutralności klimatycznej", przez najbliższe 30 lat, gaz ziemny ma być paliwem przejściowym. Pewnie już kombinują, jak firma z bezludnej wyspy dokończy im gazociąg. Niewątpliwie część ataków na Polskę z ich strony wynika z próby podważenia przez nas praktycznie monopolu Gazpromu w Europie. Dla dociekliwych polecam poglądy Hitlera na to, jak ma funkcjonować dobry niemiecki biznes, "Mein Kampf", niemal 100 lat temu. Tak dziś funkcjonuje, zgodnie z narodowo-socjalistycznymi zasadami.
JanP2020.11.22 20:02
Kuźmiuk naiwniaku, znajdzie się ubezpieczyciel i firma certyfikujaca. Ruskie same nie budują tego gazociągu. A z ciekawostek, to firma mająca wybudować terminal LPG dla gazu amerykańskiego w Wilhelmshaven dała dyla i utopiła ten projekt.
XYZ2020.11.22 19:31
A jakim prawem amerykanie się wpieprzają.
JohnyBravo2020.11.22 19:27
Co tam jakiś Nord Stream, jak mamy kowid.
kat2020.11.22 19:23
Wcale nie dziwię się decyzji niemieckiego Bundestagu. Wszak Nord Stream 2 jest dzieckiem byłego kanclerza Niemiec, chciwca, pijaka i rozpustnika - Schroedera oraz człowieka pozbawionego zasad i skrupułów - Putina. Wierzcie mi Państwo, nie tylko Nord Stream 2, ale i Nord Stream 1 będą świecić pustkami. Jest to kwestią nieodległej przyszłości, w której Niemcy i Rosja będą pokutować za swe bezeceństwa. Nam energii na pewno nie zabraknie.
lipa2020.11.22 19:20
a były jakieś przeslanki, że będzie inaczej? ...aaaa, to fronda przecież
Dlaczego m. in. Polska nie zgodziła się NS?2020.11.22 19:18
Parteigenosse Gerhard Schröder na życzenie pułkownika KGB Putina chcieli aby NS był EKSTERYTORIALNY oraz pełny MONOPOL na rurę tzn. na gaz do kołchozu UE. A w przypadku Polski PEŁNA zależność energetyczna, a zależność energetyczna wraz ze wspólna granica oznaczałby inny rodzaj okupacji. Na szczęście rząd polski widział to niebezpieczeństwo. Kraje Bałtyckie podzieliły zdanie z Polską i NS jest tam gdzie jest, za wiele miliardów więcej. A Polska staje krajem niezależnym energetycznie, gdzie cena rynkowa surowca, konkurencja dyktuje zakupy. Plus, Polska staje się hubem na skroplony gaz dla siebie i sąsiadów.
Anonim2020.12.3 21:43
Polska staje się hubem na skroplony gaz dla siebie i sąsiadów. Tzn. dla Ukrainy za friko. Hahahahaha
tylko pis mial zludzenia2020.11.22 18:54
otworzyć gastronomię , mafiozi z POPiSlewicy!!
Grizzly2020.11.22 18:51
Każdy dba o swoją gospodarkę jak może najlepiej, każdy kraj jest suwerenny a Niemcy pokazali że potrafią najlepiej gospodarować, a do tego są naszym najlepszym sojusznikiem, szczególnie pomocni w utrzymaniu naszej praworządności, dlatego powinniśmy ich wspierać we wszystkim co robią
Giizzly2020.11.22 23:30
ZaHIV-iona kur.. pedalska odp... się od mojego nicka!
Na pohybel PiS2020.11.22 18:47
Kiedy Polska, a właściwie rząd PiS, ma się wykazać solidarnością w stosunku do Europy to zawsze znajdzie powód aby stanąć w poprzek. Jeśli jest odwrotnie to pisdzielcy podnoszą wrzask i domagają się solidarności. Czemu budżet nie zaklepaliście, hipokryci? Zapomnieliście o solidarności?
verizanus2020.11.22 18:42
No jak ktoś ma tego typu złudzenia to chyba nie powinien zajmować się polityką nawet jako amator komentator ;)
Elektor2020.11.22 18:47
10/10
Elektor2020.11.22 18:40
No przeciez że rurociąg powstanie. To jasne. Mie,cy chcą taniego gazu, Ruscy chcą sprzedawać swój gaz, biznes to biznes. Polska nie chciała zgodzić się na rurę przez nasz kraj (a byłyby z tego duże dla nas korzyści) to co mieli zrobić? Napaść nas? Obeszli przez morze. W pełni zrozumiały manewr. Cóż. Ruscy i Szkopy chcą zarobić. Nasze rządy wiadomo...chamstwo od pasania gęsi oderwane a reszta koszerne cwaniaki. Polaków maja w zadach. Rurociąg spokojnie zostanie dokończony.
Neue Deutsche Wirtschaft.2020.11.22 18:38
Neue Deutsche Wirtschaft: Budowali lotnisko, Flughafen Berlin Brandenburg miał kosztować niecałe 3 miliardy euro, kosztował/dalej kosztuje prawie 7 miliardów, miał być "latający" 5 lat temu i dalej nikt nie lata, bo niewiele lata w ogóle. . . . Neue Deutsche Wirtschaft: dworzec i węzeł kolejowy "Stuttgart21" - jak nazwa sugeruje ma być ukończony w 2021r. Termin przesunięto na 2024. Miał kosztować 4 miliardy, dzisiaj wiadomo, że będzie 2-3 droższy. . . . A ile frajerów inwestorów i podatnika nie tylko niemieckiego będzie ostatecznie kosztował NSII? Dużo, bardzo dużo... Dzienny przestój to MILIONY. . . . Neue Deutsche Wirtschaft.
Alojzy Cedzidło2020.11.22 18:28
Oj niedobrze , niedobrze . Widać ilu mieszkańców kraju zwanego jeszcze Polską , już śpiewa hajli hajlu.
PRAWDA2020.11.22 18:40
Niemcy i Ruski prowadzą polityke wobec Polski z 1939 roku ====
Anonim2020.11.22 18:27
Taaa... W USA "porozumienie ponad podziałami", ale odkąd media ogłosiły zwycięstwo Bidena to Niemcy zaostrzyły kurs względem Polski. Tyle będzie z tego "porozumienia ponad..." że "jak Partia mówi, że da to mówi, a jak mówi, że nie da to nie da". Ja bym się poważnie zastanowił nad realnością tej polsko-amerykańskiej przyjaźni... Jak wiadomo deklaracje nic nie kosztują zwłaszcza komunis... fuj, demokratów oczywiście...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.22 18:12
Następny sukces PiSdzielców! Niemiecka linia lotnicza Condor Airlines żąda od Polskiej Grupy Lotniczej odszkodowania w wysokości 55,8 mln euro. Powód? Odstąpienie od umowy przejęcia przewoźnika. Kto zapłaci odszkodowanie na poziomie 249 000 000 PLN ?!!!
jle_ffm2020.11.22 18:09
Bez dwóch zdań- ta inwestycja jest groźna dla Europy. Ale pisowcy nie mają prawa dopominać się tutaj europejskiej solidarności, podczas gdy sami w czasie gdy trzeba było ją okazywać, mieli Europę w nosie i zawsze zasłaniali się 'interesem narodowym' .
MT(*)2020.11.22 18:08
IV Rzesza właśnie umacnia unijną solidarność. Unijna solidarność z większościowym udziałem Kremla. Rozumie ktoś coś z tego? Oczywiście, pytam ludzi normalnych, Polaków a nie polsko - języcznych volksdojczów.
Cool2020.11.22 18:04
Cóż za solidarność europejska! .... deutschland uber alles!!!
NIEMCY dyktują warunki na polskiej skoczni!2020.11.22 18:04
Pisowscy skoczkowie ZMIAŻDŻENI w Wiśle przez Niemców drugi dzień z rzędu! Ale o tym nie dowiesz się z Frondy hehehe
Cool2020.11.22 18:05
Rozumiem, że kibicujesz Niemcom! ;-))