Koniec ,,teflonowego Putina''? Notowania lecą w dół - zdjęcie
02.05.19, 12:35

Koniec ,,teflonowego Putina''? Notowania lecą w dół

7

Najnowsze badania opinii publicznej w Rosji potwierdzają niekorzystny dla reżimu trend: spada popularność Władimira Putina i nie widać, by miało w tej kwestii dojść w najbliższym czasie do przełomu. Do końca obecnej kadencji prezydenckiej jest jeszcze daleko, więc Kreml ma dużo czasu, aby zmienić negatywną dynamikę. Problem w tym, że wiele wskazuje na to, że obecny spadek notowań różni się od podobnych okresów w dotychczasowej historii rządów Putina – jest trwalszy, a przede wszystkim wyczerpał się arsenał politycznych zagrywek, dzięki którym w przeszłości prezydent dość szybko potrafił wyjść z sondażowego dołka.

Gdyby wybory w Rosji odbywały się teraz, Putin uzyskałby w nich 55 procent głosów – wynika z sondażu niezależnego rosyjskiego ośrodka Centrum Lewady. Poparcie dla Putina spadło w porównaniu z poziomem sprzed wyborów prezydenckich w 2018 roku. W styczniu 2018 roku poparcie wynosiło ok. 70 proc. W wyborach marcowych Putin dostał blisko 77 proc. Jeśli notowania władz jeszcze bardziej spadną, może się to stać problemem przed 2024 rokiem. Wówczas oczekuje się w Rosji procesu przekazania władzy przez Putina, który skończy swoją drugą pod rząd i ostatnią dozwoloną przez konstytucję kadencję na stanowisku prezydenta.

Spadek poparcia dla Putina nie łączy się jednak ze wzrostem poparcia dla innych polityków – ani opozycjonistów w rodzaju Nawalnego, ani polityków tzw. systemowej opozycji. Obecne wyniki badań wskazują, że nie widać wzrostu potencjału protestów, ale raczej świadczą one o coraz głębszej apatii i po prostu zmęczeniu rządzącym od blisko dwóch dekad politykiem. Społeczeństwo ma poczucie braku alternatywy, a to jest dobra informacja dla prezydenta. Łatwiej będzie odzyskać część popularności w takiej sytuacji, niż gdyby poparcie wyborców przepływało do konkretnych politycznych rywali. W najgorszym bowiem przypadku oznaczałoby to spadek frekwencji, ale i tak Putin czy inny kandydat władzy byłby faworytem. Nadal w czołówce polityków z najwyższym zaufaniem utrzymują się oprócz Putina, lider LDPR Władimir Żyrinowski oraz minister obrony Siergiej Szojgu. Choć prezydent ma przy tym nad dwójką pozostałych ogromną przewagę. Liderem rankingu braku zaufania pozostaje premier Dmitrij Miedwiediew, co na pewno nie sprzyja realizacji wariantu z jego powrotem na Kreml w 2024 roku.

Ważniejsza od samych wyników jest jednak dynamika notowań. To jest bardziej niepokojące dla Putina. Poprzednio najgorszy wynik Putin notował w kwietniu 2014 roku (60 proc.). Później jednak zdyskontowana została euforia wynikająca z aneksji Krymu: 66 proc. w styczniu 2016, 62 proc. w kwietniu 2017. Punktem przełomowym było ogłoszenie podniesienia wieku emerytalnego, co nastąpiło w czerwcu 2018 roku. Reforma emerytalna jedynie przyspieszyła trend, który było widać już wcześniej, przed latem 2018 roku. Po apogeum popularności (2014-2015) notowania Putina powoli spadały, choć nie było ku temu jakichś poważnych przyczyn w rodzaju wstrząsów ekonomicznych i socjalnych. Spadek na krótko zatrzymała mobilizacja przed wyborami prezydenckimi 2018. Wydaje się, że to koniec „teflonowego Putina”, który niezależnie od wszystkiego i tak pozostawał zdecydowanym liderem zaufania, a jeśli przytrafiały się okresy spadku poparcia, to nie trwały długo i prezydent zawsze wcześniej czy później odbudowywał popularność.

Warsaw Institute

Komentarze (7):

Glosuj na Targowice???2019.05.3 15:26
Jakis paskudny sowiecki troll - j.ankos , płodzi przezabawne teksty - ``Nie dotarło jeszcze do świadomości, że ZSRR rozpadło się, że Kacapy(tzn rosja) jest krajem demokratycznym, przezabawni są ludzie, którzy przyczyniają się do osłabienia Kacapów i cieszą się z jej osłabienia. Kacapy to jedyny bliski nam kraj!!!`` haha, niezłe.... Zaimki rzeczowne opisujące rosje czyli kreml, czyli kacapy, używał pisząc duzą literą - ``Jej``, ``Ją``, ``O Niej``... Kto tak pisze, z takim respektem, pietyzmem o kacapach??? No? Kto odpowie? Tylko ruski bęcwał... I wszystko!!! Co było do udowodnienia! Jak w matematyce! Ruska dzicz w akcji, tym razem stosując formę bratnich związków, słowiańskich, anty-LGBT itp i inne farmazony... :)
Glosuj na Targowice???2019.05.3 15:15
Teflonowy putinek bedzie musial wymyslec nastepny happening zeby odrobić straty... Haha, to ruski kijowski i grzesio szrek razem wzieci ale o niebo sprawniejszy PR-owo... Ruskie obudza sie wciaz marzac o przeszlej sile ale z lapami w nocnikach, a putinek wybuduje sobie juz 2gi badz 3ci pałacyk blisko finskiej granicy i bedzie juz odpoczywal od polityki... Szczwany lotr... :) Rusaki zawsze byli naiwniakami.... Wybieraja zlodzieji, ktorzy ich doja, tak jak u nas za herr TuSSka rajTuSSka... :) PiS jakos sie sprawdza, zobaczymy jak bedzie za 2giej kadencji, bowiem z taka beznadziejna targowicka opozycja nawet partia w polowie silna jak PiS by wygrala... Wiekszosc Polakow sie juz obudzila i ma dosyc donoszenia za granice do szwabow , do naszych wrogow , bez wzgelu na wole wyborcow!!! Hanba i skandal ze zdrajcow nie mozna wieszac!!! Biegna do innych panstw jak Radziejowski od Potopu czy Szczesny Potocki, Branicki - od Targowicy!!! Hanba!
anonim2019.05.2 13:18
Przezabawni są ludzie, którzy przyczyniają się do osłabienia Rosji i cieszą się z Jej osłabienia. Rosja to jedyny bliski Nam kraj, który przeciwstawia się zarazie ideologii HGR (Homo-Gendero-Feministycznej), płynącej z Zachodu. W szczególności dotyczy to KK (Kościoła Katolickiego). Jeśli bowiem zwycięży w Polsce ideologia HGR, to przestanie istnieć KK. Świadomość takich „patriotów” tkwi jeszcze w głębokiej przeszłości, w XIX wieku, w czasach caratu i powstań. Nie dotarło jeszcze do ich świadomości, że ZSRR rozpadło się, że Rosja jest krajem demokratycznym, przestał istnieć blok sowiecki i Polska jest wolna. Kilkanaście razy moje konto zostało zablokowane na Facebooku. Nie, nie za wyzwiska, ale za podawanie faktów, niekorzystnych dla LGBT. Nie znajdzie się w Internecie choćby jedno liczące się czasopismo, piszące prawdę o LGBT i homoseksualizmie. Nie ma już wolności w tym kraju. Fronda przypomina samobójcę, siedzącego na kruchej gałęzi i podcinającego ją.
michu2019.05.2 13:24
Najwyższy Czas jest w miarę liczącym się pismem internetowym no i być może wprawo.pl zanim zostanie zniszczone przez socjalistów ;).
Paweł2019.05.2 21:54
Koleś, dam Ci dobrą radę. Nie chrzań się z LGBT. Rosja, jako kraj ze wszech miar demokratyczny, jest godna szacunku i wszelkiego poparcia? Czy o to się Ciebie rozchodzi? Jeśli tak, to jesteś POalant albo jakiś inny komuch. Coś w rodzaju samobójcy, nie wiem czy na drzewie, czy gdziekolwiek indziej.
Glosuj na Targowice???2019.05.3 15:16
Rosja to jedyny bliski Nam kraj??? Napisz ze jedyny przyjaciel i Drug, towarzyszu... :) Haha, paskudny trollu - piszesz z Moskwy czy Petersburga... Tfuj tfuj, bys dostal zgilizny prostaty...
michu2019.05.2 12:38
No cóż jak to mówią "Tego swojego starego diabła to ja już znam, ale czy ten nowy będzie lepszy tego nie wiem" ;).