KE wszczyna postępowanie przeciw Polsce. Jest oświadczenie MSZ - zdjęcie
29.07.17, 21:15Fot. Lukas Plewnia via Wikipedia, CC 2.0

KE wszczyna postępowanie przeciw Polsce. Jest oświadczenie MSZ

„MSZ odnotowuje wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce. Podtrzymujemy gotowość do przekazania merytorycznej odpowiedzi dla Komisji Europejskiej” - napisało we wstępie swojego oświadczenia MSZ.

Dziś Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna postępowanie przeciw Polsce w związku z – jej zdaniem – naruszaniem prawa Unii Europejskiej. Chodzi naturalnie o ustawę dotyczącą sądów powszechnych.

Należy podkreślić, że ustawa o ustroju sądów powszechnych dostosowuje wiek stanu spoczynku sędziów do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce po uchyleniu reformy emerytalnej »67« przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” - brzmi dalsza część oświadczenia. Następnie czytamy z kolei:

Uznajemy, że prezesi sądów odgrywają w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości rolę przede wszystkim administracyjną, a ich inne działania nie wpływają na sytuację prawną stron. We wszystkich ważnych sprawach procesowych decydują zawsze sędziowie zajmujący się daną sprawą. Obowiązują też wszelkie gwarancje procesowe i środki odwoławcze.”

Dalej w oświadczeniu podkreślono:

Ponadto należy podkreślić, że polityka społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości należą do kompetencji państw członkowskich.”

Dodano także, że kwestie te zostaną ujęte szczegółowo w polskim stanowisku wobec zastrzeżeń KE.

dam/msz.gov.pl,Fronda.pl