KE przedstawia strategię ws. szczepień dla państw UE - zdjęcie
15.10.20, 16:56

KE przedstawia strategię ws. szczepień dla państw UE

7

Komisja Europejska przedstawiła dziś swoje propozycje rozwiązań dot. szczepień przeciwko COVID-19. Choć nie ma jeszcze gotowej szczepionki, Bruksela chce zagwarantować państwom członkowskim gotowe procedury, które będzie można od razu wykorzystać w momencie, kiedy na rynku pojawi się pierwsza szczepionka.

Wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas przekonywał na dzisiejszej konferencji prasowej, że mimo, iż ilość zakażeń koronawirusem sięga już ilości z marca, to obecnie UE jest zdecydowanie lepiej niż wiosną przygotowana do walki z pandemią.

Komisja Europejska podpisała już trzy umowy z dostawcami potencjalnej szczepionki. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwsza szczepionka będzie dostępna, jednak już teraz Bruksela chce przygotować państwa członkowskie do wspólnej strategii szczepień.

Państwa członkowskie mają zapewnić odpowiednią zdolność służb medycznych do przeprowadzenia szczepień, zagwarantować właściwą ilość personelu i sprzętu. Dostęp do szczepionek ma być niedrogi, tak aby całe społeczeństwo miało możliwość zaszczepienia się. Komisja sugeruje też państwom członkowskim prowadzenie jasnej komunikacji o korzyściach, zagrożeniach i znaczeniu szczepionek.

Zgodnie z zaleceniami KE pierwszeństwo w dostępie do szczepionek powinni mieć pracownicy opieki zdrowotnej, osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby będące w grupie ryzyka ze względu na swój stan zdrowia. Dalej mają to być niezbędni pracownicy, osoby wykonujące zawody niepozwalające na zachowanie dystansu społecznego oraz osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej.

KE przypomina też o konieczności przestrzegania restrykcji i ochronie grup podwyższonego ryzyka w czasie oczekiwania na szczepionkę. Pewne obostrzenia będą najpewniej konieczne również w początkowych fazach szczepień.

kak/PAP

Komentarze (7):

kali2020.10.27 18:34
Pierwsze: publicznie szczepimy Komisję !
ania2020.10.27 10:23
moj tata się zaszczepił 10 lat temu za namową lekarki i jak wczesniej nie chorował tak zaczął temperatura ciągle aż padła diagnoza po roku szpiczak mnogi ,,,już nie żyje,,,,wujek też dał się namówić ,,,diagnoza po roku od szczepienia,,,czerwienica,,,walczy jeszcze chemie bierze ale cieniutko to widzę,,,,mama moja nie dała się namówić bo inna lekarka mądra powiedziała Jej żeby na grype się nie szczepiła i ma teraz ponad 80 lat i żyje i ma się dobrze,,,,wszystko czego doświadczyłam osobiście przez szczepienia na grypę
kasikas2020.10.27 10:19
wielu lekarzy których znam wprost twierdzi,,,że szczepienie na grypę która mutuje jest wręcz szkodliwe,,,to po co szykują nam te szczepionki pytam??
Józia2020.10.26 22:24
Proponuję wyszczepianie Pani Ursuli von... i jej wszystkich przybocznych rano, w południe i wieczorem, każdego dnia od nowa - aż przyjmą wszystkie szczepionki, które sprokurowali. Na zdrowie! Od nas - WARA!
Tomek2020.10.21 15:16
Ok. Ale co z tymi, którzy już przechorowali już COVID19. Też mają się szczepić? Do czas udostępnienia szczepionki większość z nas zdąży zachorować i wyzdrowieć.
Józia2020.10.15 23:03
Niech "komisja europejska" sama się wyszczepi. Może sie wyszczepiać codziennie. Do woli!
pat2020.10.15 19:08
Przecież można było krótko i zwięźle : czipowanie czas zacząć.