Kard. Pell: To był spisek. ,,Wrobili’’ mnie watykańscy urzędnicy  - zdjęcie
18.12.20, 15:13Fot. Kerry Myers via: Flickr CC 2.0

Kard. Pell: To był spisek. ,,Wrobili’’ mnie watykańscy urzędnicy

25

Kardynał George Pell w rozmowie z włoską telewizją RAI 1 powiedział, że przypuszcza, iż został wrobiony w aferę pedofilską przez wyższych rangą urzędników watykańskich. Jego zdaniem jego uwięzienie pod fałszywymi zarzutami molestowania dwóch ministrantów miało związek z próbą wprowadzenia przez niego przejrzystości do finansów Stolicy Apostolskiej. W kwietniu tego roku australijski hierarcha został uniewinniony.

Kardynał zaznaczył, że „ma pewne poszlaki, ale żadnych dowodów” istnienia spisku przeciwko niemu. W 2014 r. duchowny został pierwszym prefektem watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarczych i jego zadaniem było wprowadzenie transparentności do finansów Watykanu. „Wszystkie ważniejsze postaci, które pracowały razem nad reformą finansową, każdy z nas – z bardzo nielicznymi wyjątkami, jak sądzę – został zaatakowany przez media pod wzglądem reputacji w taki lub inny sposób” – powiedział kard. Pell.

Kardynał wyraził nadzieję, że ze względu na dobro Kościoła nie będzie wystarczających dowodów wskazujących na wykorzystanie pieniędzy watykańskich do przekupienia kogoś lub „zatrucia atmosfery publicznej” przeciwko niemu. Jak powiedział: „z pewnością” jest jednak „wiele dymu”. „To dużo gorsze, gdy ktoś wewnątrz Kościoła usiłuje cię zniszczyć” – dodał hierarcha, porównując to jednocześnie do prześladowania przez mafię lub masonów. Jednocześnie stwierdził: „Mamy przestępców, którzy mieli powiedzieć: Pell wypadł z gry. Teraz mamy przed sobą autostradę”.

Kard. Pell przytoczył też przypadki z przeszłości, m.in. watykańskiego bankiera Roberto Calviego, „który popełnił samobójstwo pod Mostem Londyńskim z rękami za plecami” – co kardynał uznał za „dziwny sposób, by się powiesić” – oraz swojego współpracownika, Danny’ego Casey’a, którego samochód został spalony przed jego domem. „Oczywiście, był to zbieg okoliczności, ponieważ wszyscy wiemy, że samochody nagle stają w płomieniach zupełnie same – powiedział ironicznie hierarcha. – Każdy sądzi, że istnieje związek pomiędzy reformami finansowymi a tym, co wydarzyło się w Australii. Każdy, z kim pracuję, nie ma także wątpliwości”.

Zdaniem kapłana „gospodarcza sytuacja Watykanu jest teraz poważna”. Mówiąc o przeszłości dodał, że brak transparentności finansowej był okazją dla przestępców, „otworzyło to przestrzeń kilku ludziom, by kraść i korumpować”.

O swoim uwięzieniu i procesie powiedział: „Tylko kilku praktykujących katolików było wrogich i wierzyło, że jestem winny”. Zaznaczył także, że według nauki chrześcijańskiej „dobre rzeczy wynikają z cierpienia”. „I sądzę, że to jest ważna różnica pomiędzy nami a ludźmi, którzy nie mają wiary. A wówczas można ofiarować swoje cierpienie Bogu dla jakiegoś dobrego celu. I to było pocieszeniem” – dodał kard. Pell.

 

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (25):

OLA2020.12.19 7:02
To fakt. Tam są tacy.
To był spisek2020.12.18 21:42
Wrobił mnie skur,wiel wojtyła
R2020.12.18 20:46
Brawo Pell, tez sądziłem że go wrobili a teraz widać motywy... i choć sluzy katolickiej dewocji i balwochwalstwu, jednak wydaje sie ze zachowal sie ok
Jerzy2020.12.18 20:23
Najpierw radzilbym kardynalowi, by domagal sie od panstwa odszkodowania za niesluszny pobyt w wiezieniu oraz podal swych oskarzycieli do sadu za oszczerstwo.
man.of.Stagira2020.12.18 18:02
Koniecznie! SZCZEPIONKA to cyt. "Kolejny historyczny krok dla społeczności #LGBTQ, której członkowie mają tak wiele do zaoferowania światu". Ksiądz James Martin SJ - WATYKAN -Dykasteria ds. komunikacji // LOGICZNE! ILU partnerów ma przeciętny członek wspólnoty LGBTQV? ('V' -płeć watykańska)..Jak żyć Panie BIDEN? Jak Żyć Panie Gates?!..
co za paskudna sekta!2020.12.18 17:57
TFU!!!
Paweł2020.12.18 17:42
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Anonim2020.12.18 17:15
Wesołowski też mówił, że spisek.
kaka2020.12.18 17:09
Juz mowilem ze banda watykanskich mordercow {grupa kardynalow z lozy PII} ma na sumieniu wiele morderst w tym strzelanie do naszego papaieza oraz otrucie JPI po 33 dniACH pontyfikato.To bandyci uzbrojeni w bejzbole i pistolety dla nich niema zadnych switosci jest to szatanizm praktyczny .Dla niepoznaki udaja teatr przy oltazu i mowia o milosierdziu.Dla nich juz niema zbawienia.Ich poprzednicy to kar Kazaroli ,Kar Wilot,Kar Buan to szajka mordercow i sztanizatorow kosciola.Maja swoich nastepcow, z ktorymi scisle wspolpracuje Dziwisz i episkopat [polski
Ogórek2020.12.18 16:24
Biedactwo. Swoi go wrobili.
man.of.Stagira2020.12.18 16:11
KONIECZNA SZCZEPIONKA to cyt. "Kolejny historyczny krok dla społeczności #LGBTQ, której członkowie mają tak wiele do zaoferowania światu". Ksiądz James Martin SJ - WATYKAN -Dykasteria ds. komunikacji // LOGICZNE! ILU partnerów ma przeciętny członek wspólnoty LGBTQ?..Jak żyć Panie BIDEN? Jak Żyć Panie Gates?!..
Czy pedofilia jest typowa dla KK?2020.12.18 15:54
Absolutnie NIE! Cały Bliski Wsch. Azja to pedofilia. Żydzi mają w Talmudzie i Torah nakaz rżnięcia własnych dzieci - dosłownie i łóżkowo, w Indiach ledwie z kołyski przed "ołtarz", podobnie u muzułmanów, itp., itd. Czy %% - wo jest więcej pedofili pośród księzy niż przykładowo rabinów albo nauczycieli? NONSENS! Najwięcej pedofilii, wręcz plaga, jest w RODZINACH. Zatem, dlaczego do pedofilii w KK przypeirrdalają się ci którzy NIC z KK nie mają wspólnego, ci którzy yebią własne dzieci? Od 2000 lat żyd nie może przejść do porządku dziennego, że wyrosła mu konkurencja, tym razem. Prawdziwy Kościoł.
ateusz2020.12.18 15:57
Czy zorganizowane i instytucjonalne tuszowanie pedofilii i ochrona pedofilów przed odpowiedzialnością są typowe dla KK? Absolutnie TAK!
A twój tate to ciebie nie ruchał?2020.12.18 16:58
Żydzi mają w Talmudzie i Torah nakaz rżnięcia własnych dzieci - dosłownie i łóżkowo. - - - - NIE TWÓJ KOŚCIÓŁ, RELIGJA - SPIERRDALAJ na GOLAN!
Anonim2020.12.18 17:14
Spadaj do kościółka klęczeć przed Żydem.
Anonim2020.12.18 16:05
Czarne pedofiluchy jak zwykle odwracają kota ogonem, bo tylko w KK istniał instytucjonalny, zorganizowany system krycia i wspierania (bo czymże jest przenoszenie do innej parafii) pedofilii. Zakłamana banda.
leszczyna2020.12.18 15:45
Sex - Władza - Pieniądze - to ich Trójca św.
Po 11 ...2020.12.18 15:37
I tak źle i tak niedobrze. Albo pedofilia albo Watykan to mafia wcielona. Tak czy inaczej dooopa blada.
Foster2020.12.18 15:25
Coś musiało być.
Anonim2020.12.18 15:24
Śpisek, śpisek, jak zawsze....
Anonim2020.12.18 15:24
Ojojoj, sami pasterze z powołania, pytanie tylko czy nie z szatańskiego.
ateusz2020.12.18 15:26
Każdy pasterz dba o swoje owieczki. A po co? Po to, żeby je ostrzyc i wydoić :)))
Ben2020.12.18 15:24
Jeśli ktoś jest księdzem tzn., że żyje wbrew naturze.
ateusz2020.12.18 15:28
Nie wrzucaj wszystkich księży do jednego worka. W miastach inaczej to wygląda, ale na wsi niejeden ksiądz żyje z gosposią jak natura chciała, i żadnych ministrantów nie molestuje.
ateusz2020.12.18 15:23
Rany co za mafia :D On chciał ujawnić ich przekręty finansowe, więc oni wrobili go w pedofilę. A nie, to nie mafia, to tylko święty, powszechny i apostolski Kościół Katolicki...