Kard. Müller ostro o atakowaniu Polski przez Zachód: To propagandowe kłamstwa! - zdjęcie
08.09.20, 11:45Screenshot Youtube

Kard. Müller ostro o atakowaniu Polski przez Zachód: To propagandowe kłamstwa!

50

Nie ma jakiejkolwiek alternatywy dla chrześcijańskich fundamentów Europy” – podkreślił kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie na antenie Telewizji TRWAM.

W rozmowie z o. dr. Zdzisławem Klafką CssRR dodał:

Bardzo mnie cieszy, że Polacy są narodem katolickim ze wspaniałą historią, który może wiele wnieść w życie Kościoła powszechnego w aktualnej rzeczywistości, ale także dla głoszenia Ewangelii i duszpasterstwa we własnym kraju w nowych warunkach, w których żyjemy”.

Dalej powiedział:

Chcemy jednakże patrzeć na wspaniałą przeszłość, choć także niepozbawioną cieni i trudności, ale jednocześnie spoglądać w przyszłość, ponieważ Jezus mówi: >>Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu<<. Takimi drogami na pewno szła Polska w XVIII, XIX i XX wieku poprzez trudności, ale zawsze z wiarą w Jezusa Chrystusa i z miłością do Matki Boskiej. Częstochowa jest znana całemu światu jako serce katolickiej Polski”.

Mówił też:

Nie ma jakiejkolwiek alternatywy dla chrześcijańskich fundamentów Europy. Do nich należy wiara w Boga i to, co czynimy, jest dokonywane nie tylko przez samego człowieka, lecz człowiek wznosi wzrok ku Bogu swemu Stwórcy, Odkupicielowi, który jest Miłością i stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. To jest także uzasadnienie dla wolności. Wolność to nie jest jakieś samowolne samookreślenie, lecz to możliwość dawania z miłością odpowiedzi na wskazania Bożej łaski, na Jego zwrócenie się do nas w Jezusie Chrystusie, Jego krzyżu, Jego zmartwychwstaniu”.

Kardynał ostro też skrytykował zarzuty Zachodu wobec Polski w kwestii nacjonalizmu. Podkreślił, że każdy kto choć odrobinę zna historię Polski ten wie, że to kłamstwa propagandowe i nie oddają one w ogóle rzeczywistości.

Zarzut nacjonalizmu dotyczy raczej tych, którzy go podnoszą. Polska bardzo świadomie przeżywa swoje poczucie narodowości, ale w tym sensie, że musiała jako naród bronić swej tożsamości, kultury, języka wobec sił imperialistycznych, które wykazały się agresywnym nacjonalizmem: carskiej Rosji, Austrii i absolutystycznych Prus, a później jeszcze większą agresja w XX wieku: komunistyczna Rosja i narodowosocjalistyczne Niemcy”

- mówił kardynał i dodał, że Zachód nie powinien zapominać o tym, że ani w 1939 ani w 1945 roku nikt w obronie Polski nie stanął.

dam/radiomaryja.pl,Fronda.pl

Komentarze (50):

Pietia W.2020.09.8 21:43
Apel do was, polscy, słowiańscy i chrześcijańscy bracia, jesteście okłamywani przez zachodnią demoliberalną juntę. Wy, Polacy, podobnie jak my, Rosjanie stanowicie konserwatywną KULTURĘ LĄDU i bliżej wam do wschodu, niż zachodu. W USA, którym wasaluje wasz obecny rząd trwają lewackie zamieszki, legalizuje się homoseksualne adopcje i eutanazję. Dlatego, jeśli nie jesteście obojętni na chrześcijańskie tradycje, chodźcie z nami i poślijcie do domu jankeskie US-żołdactwo okupujące wasz piękny, słowiański kraj. Jesteśmy jedną wielka słowiańszczyzną! My, Rosjanie was kochamy.
Henry2020.09.9 9:16
Pietia , uspokój się, panslawizmu pod przewodnictwem prawosławnej Rosji NIGDY w Polsce nie będzie. Aby nasze narody się zbratały, najpierw musielibyście przeprosić Polaków za rozbiory, mordy, okupację sowiecką, zsyłki, Katyń. Potem oddać zrabowane dzieła sztuki polskiej. Następnie znieść tyranię carską ( Putinizm, Stalinizm), wprowadzić pełną demokrację, uwolnić więźniów politycznych oraz zlikwidować cenzurę w RTV i gazetach. Ponadto zlikwidować korupcję oligarchów, łapownictwo, znieść w pył resztki NKWD i GRU kontrolujące Rosjan aby nic nie zagrażało jedynie słusznie panującemu Putinowi. Na koniec rozbroić się i opuścić Krym oraz Donbas.
trzaska2020.09.9 9:20
Jeśli miłość wyrazić tysiącami pomordowanych i wysłanych na sybir naszych najlepszych synów ,to na pewno nas kochacie.
Kard. Müller ostro2020.09.8 19:12
o atakowaniu Polski przez Zachód: To propagandowe kłamstwa! „Nie ma jakiejkolwiek alternatywy dla chrześcijańskich fundamentów Europy” – podkreślił kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w rozmowie na antenie Telewizji TRWAM. W rozmowie z o. dr. Zdzisławem Klafką CssRR dodał: „Bardzo mnie cieszy, że Polacy są narodem katolickim ze wspaniałą historią, który może wiele wnieść w życie Kościoła powszechnego w aktualnej rzeczywistości, ale także dla głoszenia Ewangelii i duszpasterstwa we własnym kraju w nowych warunkach, w których żyjemy”. Dalej powiedział: „Chcemy jednakże patrzeć na wspaniałą przeszłość, choć także niepozbawioną cieni i trudności, ale jednocześnie spoglądać w przyszłość, ponieważ Jezus mówi: >>Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu<<. Takimi drogami na pewno szła Polska w XVIII, XIX i XX wieku poprzez trudności, ale zawsze z wiarą w Jezusa Chrystusa i z miłością do Matki Boskiej. Częstochowa jest znana całemu światu jako serce katolickiej Polski”. Mówił też: „Nie ma jakiejkolwiek alternatywy dla chrześcijańskich fundamentów Europy. Do nich należy wiara w Boga i to, co czynimy, jest dokonywane nie tylko przez samego człowieka, lecz człowiek wznosi wzrok ku Bogu swemu Stwórcy, Odkupicielowi, który jest Miłością i stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. To jest także uzasadnienie dla wolności. Wolność to nie jest jakieś samowolne samookreślenie, lecz to możliwość dawania z miłością odpowiedzi na wskazania Bożej łaski, na Jego zwrócenie się do nas w Jezusie Chrystusie, Jego krzyżu, Jego zmartwychwstaniu”.
Randka juz dzis2020.09.8 17:53
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu---- www.erooo.pl -------------------------------------------------------------------------------------------- Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
Karol2020.09.9 11:22
Monia, jaka ty musisz byc paskudna, ze szukasz chlopa " na gwalt " !!!!! Wez porob sobie zdjecia i sprzedaj na tabliczki, na slupy wysokiego napiecia !!!!
o key2020.09.8 15:56
A atakowanie Rosji i Białorusi przez Polaków i Zachód jest o key ?
A co to święte krowy, nietyklane,2020.09.8 16:06
towariszcz durak? I nie "o key" tylko łokej.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.8 15:37
Dzieki takim kaplanom jak Muller Kosciol przezyje takze przez ten obecny straszny kryzys. I dzieki Ludowi Bozemu,jesli zacznie walczyc serio z Komuna.
Bez chrześcijanstwa NIE MA Europy!2020.09.8 14:34
Wszystko co najlepsze w historii nie tylko w Europie przyniosło CHRZEŚCIJANSTWO a raczej setki milionów wierzących, którzy stworzyli tą CYWILIZACJĘ.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.8 15:39
Ta Cywilizacje stworzyl Kosciol Katolicki,i bez Niego upada..
spierrdalaj parchu!2020.09.8 15:46
prowokatorze!
Art2020.09.8 14:18
Ten kardynal nie ma juz wiekszego znaczenia i zadnych wplywow. Bije piane w Polsce i na innych peryferiach.
STANISLAW2020.09.8 14:38
Ale mądrość jeszcze u wielu ma znaczenie.
Art2020.09.8 16:30
To nie madrosc tylko fanatyzm. Wystepuje na peryferiach katolicyzmu. Nie myl pojec.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.8 15:27
Mowimy o Nim wszyscy,a kiedy mial stanowisko,nikt o Nim nie slyszal. Czy wzroslo wiec Jego znaczenie,cz tez zmalalo ?
Art2020.09.8 16:28
Mysl logicznie. Nikt go juz nie slucha. On nie ma zadnych wplywow. Nie podejmuje juz zadnych decyzji. Jest calkowieic odsuniety na boczny tor. To, ze Ty i paru innych Polakow go sluchacie nie oznacza, ze jego pozycja wzrosla. No chyba nie jestes, az tak niemadry zeby naprawde tak myslec.
tukan2020.09.8 14:14
"ladychapel " Jest takie powiedzenie "niewart trusiej pyty "
Poznaniak2020.09.8 13:11
Proszę nie obrażać wyborców PIS-u. Też jestem po wyższej uczelni i wypraszam sobie takie inwektywy.
wyższej?2020.09.8 14:30
dwu może trzypiętrowej?
ole2020.09.8 12:42
Kretyn-albert-ladychapel-polak-darek itp w akcji. Prawda ubodła go i jego pana do żywego. Trzeba ją przykryć ściekiem głupot z szamborury.
Polak2020.09.8 12:29
Muller jak to katolicki sekciarz, nie potrafi nie kłamać w wypowiedzi. Nie dość że nigdy nie było czegoś takiego jak "chrześcijańskie fundamenty Europy", to jeszcze wbrew tromtadrackiej propagandzie nasi zachodni sojusznicy w '39 zrobili znacznie więcej niż wymagała sama treść traktatów - tyle że nie ich winą była niemal natychmiastowa dezintegracja struktur państwowych i administracyjnych Polski we wrześniu.
Konrad2020.09.8 14:29
Żartujesz? Od 3 września do 17 września mieli 14 dni na podjęcie poważnych działań wojennych. Ta wojna byłaby wygrana, gdyby Francuzi (mający tak samo dobrze wyposażoną armie jak Niemcy) podjęli tak ofensywna taktykę jak Guderian oraz oczywiście gdyby chcieli umierać za Gdańsk. Nie chcieli. To potem umierali za Paryż.
man.of.Stagira2020.09.8 15:34
Francuzi nie chcieli umierać TEŻ za Paryż. Przeprowadzili Anschluss połowy Francji przez Parlament i zgodnie z ich Konstytucją oddali się w ręce Hitlera tworząc marionetkowy rząd Vichy o cechach pseudo republiki jako własny.
Polak2020.09.8 19:40
Żartujesz czy po prostu historia Polski jest dla ciebie czymś zupełnie obcym? Do 4 września zakończyła się efektywna dezintegracja rządu oraz sztabu generalnego. Zwyczajnie nie istniało już państwo któremu można by pomagać.Co prawda ta wojna nie byłaby wygrana nawet gdyby nie tchórzostwo i niekompetencja piłsudczyków, Stalin nie po to tworzył Rzeszę żeby pozwolić jej upaść już w '39.
ladychapel2020.09.8 12:15
Wyborcy PiS - ta cala geriatria, wsioki i buractwo z wyksztalceniem podstawowym - popieraja swoj rzad - a ze takich ludzi w Polsce jest wiekszosc - mamy to co mamy
JM2020.09.8 12:42
Chamie nie ubliżaj ludziom. Dobrze, że mamy to co mamy. Gdyby nie wyborcy obecnej ekipy z Polski została by tylko nazwa, buraku tępy. Cieszyło cię jak nasz kraj był okradany przez obcy kapitał przy współracy z naszymi rodzimymi złodziejami? A może jesteś z tej dawnej ekipy? Dodam, że mam dużowiększe wykształcenie niż podstawowe no i jestem Polakiem!!!
Adam2020.09.8 12:52
Kim jesteś bucu, że obrażasz ludzi. Ja i moi znajomi to lekarze i profesorowie wyższych uczelni i głosowaliśmy na PIS.
Sceptyk2020.09.8 13:19
Jacy z nich profesorowie i lekarze skoro zadają się z Tobą.
Lefebvre2020.09.8 14:45
Dobrze wykształceni, bo nie zadają się z tobą.
Maria2020.09.8 13:15
Ladychapel, poobserwuj, pomysl, przeanalizuj... i zastanow sie, bo ty z ponadpodstawowym wyksztalceniem na pewno mozesz od tego "buractwa" wiele sie jeszcze nauczyc!!! A na nauke, nota bene nigdy nie jest za pozno.
Konrad2020.09.8 14:33
Cześć tu Konrad, wyborca PIS z Krakowa, mam tytuł magistra UJ. Bardzo cenię swoich mniej wykształconych znajomych i krewnych zarówno z prowincji, jak i z Krakowa.
Anonim2020.09.8 15:29
lady chapel wymozdzony stary ubek brzydko sie chwyta.
Darek2020.09.8 12:12
Nie ma czegoś takiego jak "chrześcijańskie fundamenty Europy" - to kłamstwo. Fundamentami Europy jest cywilizacja grecko-rzymska, i zostały one przez chrześcijaństwo mocno nadszarpnięte i osłabione. Wszystko co dla typowego Europejczyka stanowi trzon jego wartości, moralności, postrzegania świata stoi w sprzeczności z doktrynami chrześcijaństwa, a wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Wolność, demokracja, prawa człowieka w tym prawo do sprawiedliwego i uczciwego procesu, sport i olimpiady, usługi publiczne, system podatkowy i spójne prawo jednakowe dla każdego - to wszystko wartości i pomysły przedchrześcijańskie - chrześcijaństwo to ideologia stojąca w kontrze - zero demokracji, tylko totalitaryzm, bo władza totalna pochodzi bezpośrednio od Boga, zero wolności i niewolnictwo, bo gdyby Bóg chciał aby człowiek był wolny nie sprawiłby że urodził się on w niewoli, prawa człowieka nie istnieją, bo władza pochodząca bezpośrednio od Boga jest władzą absolutną i obowiązują ją tylko prawa boskie, nie jest ograniczona ani prawem ani moralnością, ani obyczajem - sprzeciw wobec władzy to bunt wobec Boga, karany bezwzględnie śmiercią. To nie są fundamenty Europy, ale rak na zdrowym europejskim organizmie, który trzeb wyciąć, wraz z przerzutami w postaci islamu.
ole2020.09.8 12:36
Bóg nikogo nie ogranicza. Możesz kraść, cudzołożyć, zabijać, oszukiwać, możesz nawet bluźnić przeciwko Bogu, co zresztą nieustannie czynisz - masz wolną wolę. Keine grenze - jak w piosence. Wiesz jednak dobrze, że czyny, niezalecane przez Boga, to te, które wyrządzają krzywdę innym. Wybierasz sam, by potem iść do krainy szczęścia, lub nieszczęścia. Wszystko dobrowolnie, z pełną świadomością.
Benek2020.09.8 12:56
Skoro tak bardzo boli cię twierdzenie o chrześcijańskich korzeniach Europy, to widocznie jesteś nadal neandertalczykiem i żyjesz jak bydle
Anonim2020.09.8 13:39
Jak bydlęta i neandertalczycy to właśnie żyją chrześcijanie.
Dziadyga2020.09.8 13:43
Chrześcijańskie korzenie Europy to fakt historyczny, a nie czyjś wymysł. Kto ma wątpliwości, niech sięgnie do podręcznika historii i się poduczy.
Darek2020.09.8 14:22
Bez chrześcijaństwa Europa miałaby te same grecko-rzymskie korzenie, tylko byłaby sprawiedliwsza i lepiej rozwinięta, ludzie by dłużej żyli i mniej chorowali i nie byłoby nigdy wojen religijnych czyli od półtora tysiąca lat mieli byśmy względny pokój i dobrobyt a lądowanie na księżycu pewnie odbyłoby się jakiś tysiąc lat temu. Chrześcijaństwo i wyrosły z niego islam to choroba a nie żadne korzenie.
Lefebvre2020.09.8 14:37
Bez chrześcijaństwa to Europy już dawno by nie było, nieuku.
Art2020.09.8 16:34
A niby dlaczego? Wprost przeciwnie. Europa bylaby znacznie silniejsza i o wiele bardziej rozwinieta.
Konrad2020.09.8 15:02
Pisze Pan o prawie, filozofii, historii, nauce. Rzeczywiście, główne zasługi ma tutaj cywilizacja grecko-rzymska. Jednak racjonalizm nie daje odpowiedzi na fundamentalne pytania. Po co żyjemy? Dokąd zmierzamy? Czy śmierć to koniec? Kim tak naprawdę jesteśmy? Na te pytania odpowiada religia. Grecko-rzymski racjonalizm i chrześcijańska forma relacji Boga i człowieka, a następnie człowieka i człowieka (ukazana w Ewangelii) stworzyły naszą cywilizację. Oczywiście chrześcijaństwo rozwijało się przez 20 wieków (i rozwija nadal), w różnych epokach ma różne oblicze. Generalnie ma Pan dużo racji jeśli chodzi o rezerwę Kościoła w stosunku do demokracji czy niefeudalnych praw człowieka w wiekach XVIII-XX, proszę jednak spojrzeć na pewna peryferię tej śródziemnomorskiej cywilizacji. W Polsce istniało przez wieki demokratyczne państwo, które było najbardziej tolerancyjne w Europie, pomimo tego, że Kościół Katolicki był silny. Kościół był w Polsce wolny, w przeciwieństwie do monarchii absolutnych jak np. Francja czy Austria. Dzięki tej tolerancji mógł przetrwać naród żydowski, wypędzany z innych krajów Europy (Pinchas Lapide). W Polsce był największy w Europie odsetek obywateli w społeczeństwie (ponad 10%), w XVIII wieku rozpoczął się proces uobywatelnienia mieszczan i ludu (niestety przerwany przez zabory). Kościół w Polsce, mimo wielu zamordowanych duchownych i wiernych przetrwał zabory, nazistowską okupację, a na koniec dzięki oparciu w chrześcijańskiej duchowości, został w Polsce pokonany najbardziej zbrodniczy w dziejach ateistyczny reżim komunistyczny.
Lefebvre2020.09.8 15:13
Głupszego wywodu dawno już nie czytałem. Bez chrześcijaństwa Europy dawno by już nie było. Europa jaką mamy istnieje tylko i wyłącznie dzięki chrześcijaństwu i takie są jej korzenie. Bez nich, mieszkałbyś dzisiaj nadal w ziemiance wydłubanej patykiem i opędzał się kijem od Tatarów, Turków i wszelkiej maści dziczy stepowej, niewiele różniącej się od przedchrześcijańskich plemion Europy. Bez nas, jedyne co byś wybudował, to ostrokół zamiast goryckiej katedry, absolutnego mistrzostwa architektury. To chrześcijaństwo dało nam przepiękną sztukę i rozwój nauki, a ty ciemny lewaku skakałbyś przez ognisko z dzidą. Zasrany Europejczyk od siedmiu boleści, który nie wie, że współczesne sądownictwo zawdzięczamy Świętej Inkwizycji, a nie rzymskim mafiozom owiniętym w zasłonki. O równych podatkach, to możesz bajdy pleść swoim komunistycznym dziecio, bo tylko one łykają tę durną, lewacką propagandę. To wy, lewackie łachy jesteście rakiem tej cywilizacji, dzięki której możecie podróżować pociągami i latać samolotami. To wreszcie dzięki nam, możesz pisać na klawiaturze. W ogóle możesz pisać, ty ćwierćinteligencie. Nie rozśmieszaj nas i weź się do jakiejś pożytecznej roboty, nieuku.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.8 15:32
Komunisci zza Uralu zamordowali miliony Europejczykow za ich wiare w Boga,a teraz nas chucpowato pouczaja co to jest Europa.
ole2020.09.8 12:05
Dziękujemy Kardynale za słowa Mądrości, oparte na Prawdzie. Niech Bóg ma Ciebie w swojej opiece.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.8 11:49
Polska to bardzo katolicki kraj! ważniejsza jest tu wiara niż zdrowie! Od 1989 r. w Polsce wybudowano 7 nowych szpitali i 1365 kościołów! Zadłużenie szpitali wynosi 14 miliardów złotych. Koszt finansowania kościoła katolickiego kosztuje Polaków, 20 miliardów złotych rocznie!
ukaz2020.09.8 12:22
do katolicka kretynizacja polski ile ty zarobiłeś na hejtowaniu - leniu - weź się do roboty i wybuduj szpital a ty tylko opitalać się chcesz i lekką robotkę w formie plucia ...
cvb2020.09.9 3:00
SLD - jak było przy władzy zlikwidowało przedszkola , żłobki a teraz krzyczą --co to by oni nie zrobili -----
Lefebvre2020.09.8 14:42
I żaden kościół nie jest zadłużony, bo świetnie sobie radzimy, a wy lewackie jełopy nie możecie sobie poradzić z zadłużeniem szpitali, które żeście okradli :D
katolicka deratyzacja Polski2020.09.8 15:35
Smieszne,ze komunisci do dzisiaj jeszcze sie nie zorientowali,jak sa obcy kulturze polskiei i ze mysla po zydowsku.