Kard. Burke: W nadzwyczajnym rycie nie ma nic, co sprzyjałoby schizmom!  - zdjęcie
23.07.21, 16:35Fot. screenshot - YouTube (PCh24TV · Polonia Christiana)

Kard. Burke: W nadzwyczajnym rycie nie ma nic, co sprzyjałoby schizmom!

14

Kard. Raymond Leo Burke opublikował dziś oświadczenie, w którym odnosi się do motu proprio papieża Franciszka Traditionis custodes. Nałożone przez ojca świętego ograniczenia amerykański hierarcha nazywa „surowymi i rewolucyjnymi”. Przekonuje też, że wprowadzone restrykcje „zwiastują ostateczną likwidację” nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

W ocenie kard. Raymonda Burke wprowadzone przez papieża Franciszka restrykcje dotyczące tradycyjnego rytu rzymskiego „zwiastują jego ostateczną likwidację, np. zakaz korzystania z kościoła parafialnego w celu sprawowania kultu według UA [Usus Antiquior] i wyznaczenie określonych dni na taki kult”.

Hierarcha zwraca też uwagę, że „wydaje się konieczne”, aby do publicznej wiadomości podane zostały wyniki konsultacji z biskupami, na podstawie których papież podjął decyzję o ograniczeniach.

Kard. Burke odnosi się do motywacji papieża Franciszka, który ogłosił nowy dekret w trosce o jedność Kościoła. Podkreśla, że wielokrotnie spotykając się z „wiernymi, którzy regularnie oddają cześć Bogu według starszej formy rytu” nie dostrzegł, aby odrzucali oni „Kościół i jego instytucje”.

- „Nie stwierdziłem też, jakoby pozostawali oni poza komunią z Kościołem lub dokonywali podziałów w Kościele. Wręcz przeciwnie, miłują oni Ojca Świętego, swoich biskupów i kapłanów, a kiedy inni podejmowali decyzję o schizmie, oni pragnęli zawsze pozostać w pełnej komunii z Kościołem, wierni papieżowi, często za cenę wielkiego cierpienia”

- podkreśla purpurat.

Przyznaje, że są wśród nich osoby reprezentujące radykalne stanowisko, jak dzieje się również w innych sferach życia Kościoła, ale osoby te nie są reprezentatywne dla większej ilości wiernych chcących korzystać z tradycyjnej liturgii.

- „Duch schizmatycki lub faktyczna schizma są zawsze wielkim złem, ale w UA nie ma nic, co sprzyjałoby schizmom”

- podkreśla.

Swoje oświadczenie kard. Raymond Leo Burke kończy wezwaniem do modlitwy za papieża Franciszka, biskupów i księży oraz zachętą do kultywowania „starożytnej i nieustannie nowej Starszej Formy, czyli Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego”.

16 lipca papież Franciszek ogłosił motu proprio Traditionis custodes, którym odwołał dokument Benedykta XVI pozwalający duchownym na swobodne sprawowanie liturgii przedsoborowej. Liturgii tej nie będzie już wolno sprawować w kościołach parafialnych. Grupom uczestniczącym w niej do tej pory biskup ma przydzielić kapłana i osobny kościół. Jednocześnie biskupi nie mogą wydawać zezwoleń na powstawanie nowych grup. Księża dotychczas sprawujący liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będą musieli uzyskać zgodę biskupa. W przypadku księży nowo wyświęconych, przed wydaniem takiej zgody biskup będzie musiał skonsultować się ze Stolicą Apostolską.

kak/catholicnewsagency.com, cardinalburke.com, pch24.pl, opoka.news

Komentarze (14):

Konrad Józef Turzyński2021.07.24 7:27
Starożytnej? Dziwne! Starożytną można by nazwać formę zastosowaną przez Pana Jezusa we Wieczerniku i potem w Emaus. Forma ustanowiona na soborze trydenckim powinna być nazwana nowożytną, bo ten sobór odbył się w epoce nowożytnej.
ciekawy2021.07.24 5:11
Skoro nie ma w tym nic złego, to dlaczego te środowiska są popierane przez wrogów Kościoła? Dlatego, że łatwo je ogłupić i nimi manipulować. podobnie jak to się dzieje w sektach. Ten rodzaj religijności w niczym wrogom Kościoła nie zagraża . Mogą sobie spokojnie na nim pasożytować. Tysiące prawników okradają Kościół oskarżając go o najgorsze niegodziwości. A oni co? Modlą się, a złodzieje w togach tylko zacierają ręce i doją miliony katolików. To są mateczniki antyszczepionkowców i innych oszołomów twierdzących wbrew oczywistym dowodom np, że ziemia jest płaska.
Skrzypek na dachu2021.07.24 0:00
Brawo Kard Burke .
Grizzly2021.07.23 21:09
To dalej nie kapuję... To Władca Pierścieni był na faktach autentycznych czy Harry Potter? Albo Biblia?? A nie, to chyba Mitologia???
sól2021.07.23 19:45
To nie będzie kolejnych DUBIA ? A tak wojowniczo zaczynał Kard. Burke. Nie ma jak "święty spokój" już tu na ziemi po co się wychylać . Lepsza spokojna emeryturka i ciepłe kapcie. Jak widać nawet medialni "tradycyjny" kardynałowie przestraszyli się i zostali przywołani do "szeregu" . Można zapytać to kard. Burke nie czytał i nie rozumie Bulli św. Piusa V o Wieczystej Mszy św. - "Quo primum tempore". ? Bo jeśli czytał to warto PRZYPOMNIEĆ , że dla Pasterzy K.K. NIE MA EMERYTURY a wierni oczekują ŚWIADECTWA przynależności do Jezusa Chrystusa a nie udawania , że wszystko jest w porządku i wystarczy modlitwa. A gdzie ANATEMY dla niszczących Kościół Katolicki i Jego Naukę - choćby to był i anioł z nieba. Na ziemi mamy LUDZI i biskupów jak uczy Słowo Boże dobrych i złych / a nawet WILKI a nie anioły. RELATYWNE/ "na okrągło" / "tak i nie" - ODNOSZENIE się do perfidnego ZŁA / krzywdy czynionej wiernym i K.K. rękami najwyższej hierarchii jest JAK PUBLICZNA DEBATA czyli SABAT . Maski spadają.
Instrukcja Lucyfera dla Anonima i Spółki2021.07.23 18:14
Plan jest następujący. Skutecznie i dotkliwie uderzajcie w Kościół. Ale nie można tego robić wprost. Trzeba więc odwołać się do najbardziej prymitywnych i zrozumiałych dla każdego pojęć. Od wieków są to: seks i pieniądze. Największy dureń to chwyci. Dalej: granie na uczuciach. Po pierwsze: Udawajcie współczucie dla dzieci – ofiar księży-pedofilów. Wiadomo, że są to przypadki bardzo nieliczne, zwłaszcza w porównaniu z innymi, bezkarnymi grupami. Uogólniajcie to na CAŁY kler. Po drugie: KAŻDY ksiądz jest pazerny na pieniądze. Jeśli proszą na remont kościoła, czy na biednych, to przedstawiajcie to tak, jakby zabierali dla siebie. Wypominajcie im każdy lepszy samochód. Po trzecie: ja sam nie mogę już uderzyć w wielkiego świętego papieża Jana Pawła II-go. A nienawidzę go szczególnie, bo wielu ludzi uratował od potępienia. Nienawidzę katolickiej Polski, której rząd sprzeciwia się działaniom coraz bardziej lewackiej Unii Europejskiej. Wyzywajcie ich od „faszystów”. Uderzajcie w żyjących jeszcze współpracowników JP2. Psujcie w oczach młodych jego obraz. Ze świętych i mistyków róbcie konsekwentnie wariatów. Waszym orężem jest kłamstwo, rozwiązłość i ohydny grzech LGBT. Waszym przewodnikiem jest Goebbels, mój wierny uczeń, walczący kłamstwem. Do dyspozycji macie żydowską prasę dla gojów z Gazetą Wyborczą na czele, finansowaną za srebrniki Sorosa. A teraz – do roboty. Czekam na wasze złośliwe wpisy!
kakos2021.07.23 16:56
Papa Francis prawdopodobnie poda się do dymisji skończywszy 85 lat. Ciekawe, kto zostanie nowym papieżem.
Kard. Burke ma rację2021.07.23 18:10
Wg Malachiasza ten jest ostatnim papieżem - już tyle napsuł, że po nim to tylko Kara Boża na Watykan (kult pachamamy, deklaracja z Abu- Zabi, bzdury o ''matce ziemi")
kaka2021.07.23 16:42
Cos mi sie wydaje ze dni franciszka sa policzone.On sobie wyobraza ze majac sluzyc Kosciolowi----moze robic nie to co jest WOLA BOZA ele wlasne wybryki. Jak PAN BOG ZDECYDUJE -TO franciszek zgasnie w jednej chwili.
MaxFiend2021.07.23 16:59
Spokojnie, to silny facet z jajami. W końcu zrobił porządek z nawiedzonymi szopkami z Mszy Świętej i przeginaniem z rytuałami. Jakość i znaczenie Mszy Św. nie zależy od ceremoniału tylko duchowego przeżycia Eucharystii. Msze w rycie zwyczajnym też można bardzo uroczyście odprawiać i to bez żadnych "chorych" i nic nie wnoszących reguł.
Maciej Piwowar2021.07.23 17:15
@ max byłeś na Mszy łacińskiej? Jak nie ,to nie pieprz banialuk.Czyli więcej wyznawców będzie u Pius X.,lub Bractwie św.Piotra.
MaxFiend2021.07.24 15:27
Jeżeli jakość "wielbienia" zależy od rytuału to znaczy, że ktoś nie ma bladego pojęcia o własnej wierze i powinien przerzucić się na voodoo :-D
Kard. Burke ma rację2021.07.23 18:19
Księża, którzy odprawiają Msze Trydenckie i osoby, które na nie uczęszczają są przez Franciszka - modernistę i jego klakierów w Watykanie postrzegane jako przeciwnicy jego "reform". Obawia sie tych księży i wiernych bo oni nawołują do odnowienia Kościoła a on popiera plany globalistów - patrz poparcie Watykanu dla programu "zrównoważonego rozwoju" ONZ. Zamiast ewangelizować Franciszek podporządkował się globalistom. Tępi Mszę Trydencką bo to są jakby jego przeciwnicy polityczni. To środowisko z którego może wyjść duchowe oczyszczenie Kościoła.
MaxFiend2021.07.24 16:49
Dlatego reakcja Franciszka, chociaż sensowna, jest przedwczesna i zbyt raptowna. Taką zmianę mógł przeprowadzić delikatniej.