Kaleta do opozycji: Chcecie zrzec się suwerenności Polski! - zdjęcie
20.12.19, 15:55Zdj. Twitter/Sejm RP

Kaleta do opozycji: Chcecie zrzec się suwerenności Polski!

18

Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta zaliczył dziś mocne wystąpienie w Sejmie. Dziś parlamentarzyści pracowali dalej nad projektem nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS, przewidującym m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego

"Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie wstydzą się swojej suwerenności, a wy dzisiaj, chcielibyście się jej wyrzec dla partykularnych interesów blokowania reformy wymiaru sprawiedliwości"-mówił sekretarz stanu w MS do posłów opozycji. Jak wskazał polityk, żaden przepis prawa unijnego, komisarz unijny czy trybunał nie może znosić prerogatywy prezydenta do powoływania sędziów.

"Przez ostatnie cztery lata mówiliście: "konstytucja, konstytucja", zarzucając nam, że ją rzekomo łamiemy, ale jednocześnie, kiedy przychodzi do dyskusji o kluczowych prerogatywach wskazanych bezpośrednio w konstytucji, które nie podlegają kontroli sądowej, czyli prerogatywie prezydenta do powołania na urząd sędziego, wtedy konstytucja przeszkadza. Prawo unijne jest wyżej, wyimaginowane kompetencje, których organy Unii Europejskiej nie uzyskały na wskutek traktatów, są dla was wyrocznią"-podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości. Jak zauważył Sebastian Kaleta, w każdej sprawie dotyczącej porządku konstytucjnego,  o interpretacji relacji z UE zawsze decydują suwerenność państwa oraz wewnętrzna organizacja konsytucyjna. Polityk wskazał, że rząd poprzez tę ustawę "reaguje na bardzo niebezpieczny, anarchizujący porządek prawny zachowania niektórych sędziów".

Po przemówieniu Kalety parlamentarzyści opozycji zaczęli skandować "Konstytucja" i "hańba".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (18):

Realista2019.12.20 20:25
Jaka suwerenność w kaczyzmie perzeciez mamy Kult jednostki jak za Stalina nie pier .......dół włazi d.... Dupo
aldo2019.12.20 19:58
Część środowiska sędziowskiego szczególnie ci sędziowie z SN sami doprowadzili do takiej sytuacji . Rozpoczęli wojnę z legalnie i demokratycznie wybraną władzą od dnia pierwszego. To wyrok TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych ośmieszył wiedzę tych sędziów. TSUE nie bierze pod uwagę hipotetycznych konsekwencji uchwalanego prawa i to jest oczywiste. Liczy się w sądzie co jest a nie co może być. Działalność KE to polityka z praworządnością nie mająca nic wspólnego. Zapisy ustaw nie są sprzeczne z tzw. "prawem europejskim", takie twierdzenia to bzdura, nie są też sprzeczne z Konstytucją RP. W tym stanie sprawy KE może sobie tylko apelować i tak naprawdę nie wiadomo o co. Zapisy ustaw mówią wyraźnie o wzmocnieniu praworządności. Piszę to jako bezpartyjny absolutnie obywatel. "Sędziowie wojujący" muszą znaleźć kompromis z rządzącymi i powrócić na przypisane im prawem pozycje.
nowaczek-robaczek menda bezrobotna2019.12.20 19:45
Menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 grilling and trolling, getting fuck in the ass and jerking off vigorously - multitasking asshole.
lech keller-krawczyk ohydny staruch2019.12.20 19:44
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata", "Bjorn z Rogiem w Doopie"... Jest 𝐒𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych idiotycznych pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-"genetyk słowianszczyzny" jest rzeczywiście 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 kręci się koło szkół i 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐢𝐧𝐠 chłopczyków. Jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Foster2019.12.20 19:40
Jak bym słyszał młodego Feliksa.
anonim2019.12.20 19:01
4 lata już ZioBeria "reformuje" i co? Jest gorzej, niż było. Bo te "reformy" są tylko po to, żeby dać zarobić "swoim" - biernym, miernym, ale wiernym. A z sędziów zrobić marionetki prezesa, takie, jakimi są pisowcy. Dlatego kulawy, złośliwy, chory na władzę staruch dąży do konfliktu z UE.
Urszula2019.12.20 19:26
Co tu dużo gadać. Pisdzielcy nawet nie pierdną bez pozwolenia starego, opanowanego manią wielkości, pryka z kotem. A on chce władzy absolutnej.
UUU!!!lewacy to debile 2019.12.30 0:26
O!!!! wy idioci !!!jak ja lubie was słuchać!!!!jeszcze sobie popiszcie
Krystian. 2019.12.20 18:41
Kaleta pisowski śmieć i matoł, całe życie na partyjnych posadkach!
Elektor2019.12.20 17:37
Posłuchaj panie Kaleto. Suwerenności zrzekł się podpisem pod Traktatem Lizbońskim śp. Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Polski. Zachęcały i nakłaniały do tego oczywiście bandy PO, SLD, PSL i rzecz jasna ich kumple z PiS ale podpisał dokument właśnie brat obecnego prezesa PiS.
Kris2019.12.20 21:09
Posłuchaj Elektor. Jesteś kolejnym niedouczonym bucem któremu wydaje się, że jest mądrzejszy od innych. Prawdą jest to co napisałeś o Traktacie podpisanym przez Prezydenta Kaczyńskiego. Lecz bzdura jest bredzenie o całkowitej utracie suwerenności w wyniku podpisania traktatu. Nadrzędność prawa unijnego występuje wyłącznie w wypadku sprzeczności z prawem krajowym. Orzeczenie TSUE przyznało autonomię rządom w tworzeniu systemu sądownictwa. Tyle.
robaczek 2.02019.12.20 16:45
dodam jeszcze ;] ani jedna ( 1! ) reforma im nie wyszla ani jednej nie potrafia doprowadzic do konca to z sadami to jest reforma??? przeciez to jest zwykly bat na przeciwnikow politycznych!! jaka kuzwa reforma!!!! NIE POTRAFIA NAWET JEJ ZAPLANOWAC!!! nic kuzwa nieudacznicy u wladzy a ludzie sie ciesza bo tym drugim dokopiemy a kuzwa kto to ten drugi??? tez polacy !!!! skoro wam tak na POLSCE zalezy, to dziadki moze warto sie nauczyc zyc obok siebie? ludzie z innymi pogladami zawsze beda i to nie sa wrogowie narodu to jest druga czesc narodu ta troszke bardizej inteligenta ale coz. wy tez fajni jestescie. czasami ;] jak sie nie dajecie manipulowac jarkowi i probosczowi ;] tyle pa milego wieczorku !!!!!
anonim2019.12.20 16:44
Taki młody i aż trudno uwierzyć, że taki zacietrzewiony z tym wiecznie krzywym wyrazem twarzy. Podpisując traktaty uznaliśmy jako państwo nadrzędność prawa unijnego nad polskim. I to wszystko. Wg Kalety i PISu suwerenność to całkowita bezkarność władzy. Wszyscy muszą myśleć, że władza zawsze wie lepiej od obywateli, co jest słuszne, a co nie. Panie Kaleta, jesteś tak samo cyniczny i żądny nagiej i niczym nieskrępowanej władzy jak twoi kompani z partii. Nie zamydlicie oczu frazesami o dobru Polski i narodu.
Bogus\\305\\202aw2019.12.20 17:39
Nie czegoś takiego jak prawo unii nie istnieje ani wartości nie głosowałem za wejściem do Unii i chce aby Polska opuściła Unie
Dam2019.12.20 19:54
Ja nie głosowałem na PIS i chcę aby PIS wyniósł się z Polski, a wtedy PO będzie następne, bo te 2 partie istnieją wyłącznie dzięki sobie nawzajem. Ale nie zawsze jest tak, jak chcemy.
BOG2019.12.21 10:13
Dlaczego chcesz, żeby Polska opuściła Unię? Czy piszesz z Moskwy?
robaczek 2.02019.12.20 16:41
haqhahhahaha pis robi takich idiotów ze swoich wyborcow ze to juz jest kabaret ;] dziadki, moze ja wytlumacze ;] sama konsytucja mów i wyższościu prawa UE nad Polskim Koniec kropka a ze pis wszystki eprzepisy interepretuja jakby tam sami analfabeci prawni siedzieli to juz inna sprawa no w sumie jezeli: - specjalistką od prawa jest becia Kempa ;] - specjalistą od obronnosci ANtos pyr pyr smiglo - specjalistom od prokuratury jest czlowiek ktory byl za slkabyt zeby zostac prokuratorem - sedzia trybunalu zostaja baba ktora sama przyznala ze glosuje za ustawa niezgodna z konsytucja , dla dobra partii - na czele TK siedzi kolezanka jarka ;] --kuzwa dalej nie moge uwierzyc ze sie debil sam przyznal a wy to lykacie ;] - Jaki jest doktore,m ;;hhahahhahahhahha! kuzwa nie moge!! ; ] - na czele NIK siedzi sutener - na czele NBP oblesny erotomat ze swoim haremem itd itd a wy nadal dumni i popieracie???? no po chrzescijansku!!! ;] KU CHWALE PARTII!!! KU CHWALE WODZA!! oj dziadki!!!!!!!!! ja wiem ze tylko ten system rozumiecie ale moze juz czas??? eh babuszki i dziaduszki tylko Polski szkoda ;/
Kris2019.12.20 20:59
Bredzisz chłopie i rzucasz tylko chwytliwymi hasełkami. A masz tak wkur.jaja.cy sposób wypowiedzi grafomanie, że nawet gdybyś miał rację to mam to w du.pie.