W dawnych czasach ludzie zamożni unikali słońca i opalania się, ponieważ opalenizna świadczyła o pochodzeniu z niższych sfer. Zmieniło się to w XX w. za sprawą Coco Chanel, która zapoczątkowała modę na piękną opaleniznę. Ta moda trwa do teraz. Trzeba jednak pamiętać o ochronie skóry przed poparzeniami słonecznymi. Istnieje wiele kosmetyków, które chronią naszą skórę, ale też niektóre naturalne oleje zawierają filtry przeciwsłoneczne. Warto je wypróbować.

UVB, UVA, SPF?

Co to jest SPF? Czym różni się promieniowanie UVA od UVB? Często nie wiemy, co oznaczają te skróty, a warto je poznać:

  • Promienie UVB podrażniają i wysuszają skórę, są odpowiedzialne za powstawanie rumienia i poparzeń słonecznych. Uszkadzają naskórek, a ich długotrwałe działanie może prowadzić do rozwoju nowotworu.
  • Promienie UVA – docierają do skóry właściwej, uszkadzając włókna kolagenowe, przez co są przyczyną fotostarzenia się skóry, powstawania zmarszczek i przebarwień.

SPF to stopień ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UV. Wskazuje, jak długo można przebywać na słońcu z warstwą ochronną do momentu wystąpienia poparzeń w porównaniu do czasu bez jej. Wyróżnia się kilka stopni ochrony: słaba (SPF 2-6), średnia (8-12), wysoka (15-25), bardzo wysoka (30-50) oraz ultrawysoka (powyżej 50).

Na przykład, jeżeli możemy przebywać na słońcu 30 minut bez żadnej ochrony, to po zastosowaniu produktu z filtrem SPF 4 czas ten się wydłuża do ok. dwóch godzin. W zależności od typu skóry, intensywności promieni słonecznych, pory dnia oraz ilości nałożonego kremu czas bezpiecznego opalania może być inny. Skala nie jest linearna, kremy z SPF 15 blokują około 93% promieni UVB, kremy z SPF 30 blokują 97% promieni UVB, natomiast produkty z SPF 50 blokują 98% promieni UVB.

Stosując oleje naturalne zawierające filtry przeciwsłoneczne, będziemy mieć piękną opaleniznę oraz unikniemy stosowania kosmetyków z agresywną chemią i konserwantami. Oleje dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę, a także dostarczają jej potrzebnych witamin i opóźniają procesy starzenia.

Naturalne oleje mające filtry przeciwsłoneczne oraz inne właściwości przydatne naszej skórze:

  1. olej kokosowy (2-4 SPF) – łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie i nawilża skórę,
  2. olej z orzechów laskowych (3-4 SPF) – wzmacnia naczynia krwionośne oraz przyspiesza regenerację naskórka,
  3. olej sezamowy (4 SPF) – poprawia krążenie, oczyszcza skórę z toksyn oraz ma działanie przeciwstarzeniowe,
  4. olej z awokado (4 SPF) – odżywia i nawilża skórę, jest bogaty w witaminy oraz uzupełnia barierę lipidową skóry,
  5. masło shea (3-6 SPF) – przyspiesza leczenie ran i oparzeń oraz nawilża skórę,
  6. olej ze słodkich migdałów (5 SPF) – wygładza i zmiękcza skórę,
  7. olej z orzechów macadamia (6 SPF) – zmiękcza, nawilża i wygładza skórę oraz usuwa podrażnienia przy opalaniu,
  8. oliwa z oliwek (8 SPF) – ujędrnia i nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, antyalergicznie, przeciwutleniająco oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek,
  9. olej sojowy (10 SPF) – chroni skórę przed utratą wody,
  10. olej z kiełków pszenicy (20 SPF) – opóźnia procesy starzenia, nadaje gładkość oraz chroni skórę przed utratą wilgoci,
  11. olej z nasion dzikiej marchewki (38-40 SPF) – łagodzi poparzenia słoneczne, nawilża i regeneruje oraz odmładza skórę,
  12. olej z pestek malin (28-50 SPF) – redukuje zmarszczki, zmiękcza i ujędrnia skórę, ma właściwości przeciwzapalne i chroni skórę przed utratą wody.

Nasza skóra ma własną ochronę przed promieniami UV (ok. 6-8 SPF), ponieważ wydziela sebum. Dlatego przed opalaniem warto zrezygnować z kąpieli czy prysznica, żeby nie pozbawić skóry naturalnej ochrony przed słońcem. Można jeszcze wzbogacić dietę w pokarmy bogate w kwasy omega-3, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników powstałych w wyniku opalania.

tag/dziecisawazne.pl