Co roku w Polsce zawał serca dotyka ponad 100.000 osób.  Liczba ta stale rośnie i niestety coraz częściej zawały przydarzają się ludziom coraz młodszym, nawet dwudziestoletnim.

W przypadku zawałów zwykle mówi się, że to był nagły atak, który pojawił sięniespodziewanie. Ale tak nie jest, ponieważ już miesiąc przed zawałem ciało wysyła sygnały. Warto je poznać, aby w porę zareagować i zapobiec utracie zdrowia czy nawet śmierci:

Nadmierne zmęczenie

Kiedy zwężenie tętnic wieńcowych osiąga niebezpieczny poziom, serce dostaje mniej krwi co powoduje, że mięsień sercowy zaczyna pracować ciężej niż zwykle, a to objawia się znacznie szybszym męczeniem się niż do tej pory.

Duszności

Układ sercowo-naczyniowy i układ oddechowy są powiązane i mocno od siebie zależne. Kiedy serce dostaje mniej krwi, mniej tlenu jest dostarczane jest do płuc, co prowadzi do trudności w oddychaniu. Występujące duszności lub częste trudności w „złapaniu oddechu” to kolejny sygnał, że istnieje ryzyko zawału.

Osłabienie

Zwężenie naczyń zmniejsza cyrkulację krwi, co z kolei powoduje, że organy, w tym także mięsnie nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi i wystarczającej ilości tlenu, przez co wyraźnie odczuwane jest osłabienie.

Zawroty głowy i zimne poty

Słabe krążenie zmniejsza dopływ krwi do mózgu, powodując zawroty głowy, zwłaszcza przy nagłym wstawaniu np. z łóżka. Czasem mogą występować przy tym fale zimnego potu.

Dyskomfort w klatce piersiowej

Zanim wystąpią silne bóle już dużo wcześniej zwykle jest odczuwany dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie ciężkości, pieczenie, czasami mylone z dolegliwościami żołądkowymi.

Podobne objawy  mogą być przyczyną także innych dolegliwości. Niemniej jednak warto szybko zareagować  po to by chociażby wykluczyć ryzyko zawału, lub w przypadku potwierdzenia powziąć odpowiednie środki aby mu w porę zapobiec.

A po wyeliminowaniu ryzyka, kolejny krok to zmiana stylu życia, aby uchronić się w przyszłości nie tylko przed zawałem.

źródło: Facebook