Iran odpowiedział. Atak na amerykańskie bazy w Iraku. Szef MON: Żaden z polskich żołnierzy nie ucierpiał - zdjęcie
08.01.20, 07:05Fot. Adam Jones via Flickr, CC 2.0

Iran odpowiedział. Atak na amerykańskie bazy w Iraku. Szef MON: Żaden z polskich żołnierzy nie ucierpiał

28

Iran zdecydował się na podjęcie kroków odwetowych za atak, w którym zginął jeden z najważniejszych dowódców wojskowych Kasem Sulejmani. Dzisiejszej nocy ostrzelane zostały amerykańskie bazy wojskowe w Iraku: Al-Asad oraz w mieście Irbil.

Irańska Gwardia Rewolucyjna informując o atakach przyznała jednocześnie, że jest to zemsta za śmierć generała. Według informacji Korpusu Strażników Rewolucji Iranu, w kierunku amerykańskiej bazy odpalono kilkadziesiąt rakiet.

Szef irańskiego MON stwierdził, że jego kraj działał w ramach samoobrony, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych i wspomniane działania były proporcjonalne. Na twitterze Dżawad Zarif dodał, że Teheran:

[…] nie chce wojny ani eskalacji konfliktu, ale będzie się bronił przed każdą agresją”.

Atak ze strony Iranu potwierdził również Penragon informując o ponad dziesięciu pociskach, które wystrzelone zostały z terytorium Iranu.

Biały Dom wydał w związku z atakiem oświadczenie. Poinformowano, że Donald Trump jest na bieżąco informowany o wydarzeniach. Po spotkaniu z szefem Pentagonu Markiem Esperem oraz sekretarzem stanu Mike’iem Pompeo na twitterze amerykański prezydent napisał:

Wszystko jest w porządku. Jak na razie, jest dobrze”.

Stwierdził też, że obecnie trwa szacowanie strat. Przypomniał też, że USA dysponują najsilniejszą oraz najlepiej wyposażoną armią na świecie. Dodał, że dziś rano czasu amerykańskiego (po południu czasu polskiego) wygłosi oświadczenie.

 

Do ataków odniósł się także szef polskiego MON Mariusz Błaszczak. Na twitterze napisał:

 

Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał po atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku”.

dam/IAR,PAP,TVP Info

Komentarze (28):

janstan2020.01.8 15:50
Flaga Iranu jest piękniejsza od flagi USA; i co na to jankesi!
Pisowiec2020.01.8 11:12
My, Polska, zawsze wiernie będziemy stali u boku USA!!! Za wolność waszą i naszą! Będziemy bronić również naszych starszych braci w wierze Narodu Wybranego, Izraelitów!!! Zmiażdżymy każdego kto podniesie na nich rękę!!! Polska-Ameryka-Żydzi to przyjaźń na wieki!!! Jeśli będzie trzeba staniemy w bój przeciwko reżimowi ajatollahów!!!!
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 11:25
Słaby troll. Spróbuj jeszcze raz.
JS2020.01.8 9:11
Samolot ukraiński mógł zostać strącony bronią elektromagnetyczną. Przez kogo ? Po ataku na bazy USA w Iraku, wyszło trzęsienie ziemi obok irańskiej elektrowni atomowej. USA może zniszczyć bez nalotów, haarpem program nuklearny Iranu. Dla Chin i Rosji będzie to korzystne bo Iran wtedy zwiększy wydobycie ropy. Diabelskie kalkulacje władców świata. Pozdr.
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 9:44
A bronią telepatyczną doprowadzą wszystkich członków irańskiego rządu do samobójstwa. A jak juz ich załatwią to Trump rozkaże tą broń skierować w kierunku Joe Biden'a.
\305\233wi\304\2312020.01.8 10:38
Wysłać Antoniego do badania przyczyn będzie miał dwie pensje do końca życia , bo do końca życia będzie badał przyczyny 😀😀😀
JS2020.01.8 10:40
Za mało wiesz o wojennych wynalazkach żeby coś sensownego napisać w temacie. Pozdr.
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 11:24
Tak, tak. Przyznaję, że o wojennych wynalazkach nie czytam na żadnych nautiliusach, zmianach na ziemi i tym podobnych publikatorach lubujących się w haarpach, repitlianach i lądowaniach kosmitów naraz.
JS2020.01.8 12:32
Jak byłeś ignorantem o hermetycznie zamkniętym umyśle tak widzę nim pozostaniesz. Pozdr.
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 13:44
A i niech pozostanę. A tak z ciekawości zapytam: ziemia zawsze była płaska, czy haarp ją spłaszczył?
JONASIK2020.01.8 9:07
No i jeszcze spadł samolot i było trzęsienie ziemi. Nuda. Na szczęście wieczorem Iran zaatakują kosmici. Coś się wreszcie będzie działo w tym nudnym jak p... kraju.
Urszula2020.01.8 8:37
A Duda powiedział, że mamy dobre układy z Iranem. Od Morawieckiego nauczył się kłamać? "Ajatollah Chamenei mówił o tym, że "wrogowie" kraju walczą nie tylko militarnie, ale też ekonomicznie, przy pomocy sankcji i nie tylko. Zarzucił, ze elementem walki mają być też ceny ropy. - W bardzo małym, ale złym kraju w Europie Amerykanie byli z pewnymi irańskimi zdrajcami. Spotkali się, żeby spiskować przeciwko Islamskiej Republice - powiedział. Druga sprawa: Skąd Polska dowiedziała się o stanowisku USA w sprawie wyjścia z Iraku? O swoim stanowisku USA poinformowało władze innych krajów, ale Polskę olano. "...dlaczego amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, dzwoniąc do dziesiątków polityków z różnych krajów z informacją o stanowisku Stanów Zjednoczonych, pomija Polskę. Z tego, co słyszę, żadnego telefonu z Waszyngtonu do prezydenta i do premiera nie było."
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 9:08
"- W bardzo małym, ale złym kraju w Europie Amerykanie byli z pewnymi irańskimi zdrajcami. Spotkali się, żeby spiskować przeciwko Islamskiej Republice - powiedział." To akurat o Albanii było.
Urszula2020.01.8 9:16
Tam akurat nie spotkali się Amerykanie z pewnymi irańskimi zdrajcami.
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 9:40
Skąd wiesz? Wszystkie spotkania z przedstawicielami opozycji irańskiej, którzy muszą się ukrywać, bo władza w ich kraju najchętniej by ich zlikwidowała będą jawne i wszyscy będą o nich wiedzieć? Z irańskiego punktu widzenia ani Polska nie jest jakimś małym krajem (szczególnie bardzo małym europejskim krajem), ani nie ma tu korelacji czasowej ze wzrostem cen benzyny (Chamenei zarzucał tu spiskowanie USA celem wywołania protestów w Iranie w zw. ze wzrostami cen paliw).
Matwiej Łagodny2020.01.8 8:23
Dlaczego mam wrażenie ,że ATAK IRANU to Cyrk.Czyli danie Narodowi Igrzysk,inaczej ZNEUTRALIZOWANIE działa Irańskiej Gwardii Narodowej.Bo Nikt Myślący nie powie że ZEMSTA Iranu może być WIELKA.Czyli Zlecenia na Sztab ,P---a ITD. Teraz wszystko zależy od USA,albo siadamy do negocjacji ,albo Iran OFICJALNIE przeprowadzi próbę jądrowa.Czyli da ZNAĆ ,my też mamy czym przyp-- ,aż ZABOLI.Najbardziej Śmieszy to że USA i Europa nie traktują POWAŻNIE Naukowców Iranu ,uważają Ich za ---------------Mają rakiety dalekiego zasięgu do przenoszenia gł;owić ???? MAJĄ.
Bebik2020.01.8 9:08
Nie od dziś wiadomo komu przeszkadza Iran. Będą prowokować, aż wyjdzie na jaw, że mają atom, a wtedy będzie zielone światło i międzynarodowe uzasadnienie, żeby Iran zaatakować. Iran ma ropę.
JS2020.01.8 8:08
Atak na irańskiego generała to był wielki błąd, podobnie jak atak na Irak, który miał posiadać mnóstwo broni chemicznej. Ale to jest plan szatański realizowany przez potomków ludu, który poddał mu się za czasów przyjścia Pana Jezusa. Sztuczny napięty pokój, spokój rozchwieje się w wielu miejscach. Ta prowokacja chyba skończy się nadejściem zapowiadanego, wielkiego księcia pokoju-zwodziciela, antychrysta. Ludzie z takiej czy innej religii będą mieli dość trudności i poddadzą mu się z wielką chęcią. Przyjmą czipy a potem zostaną ekologicznie zdepopulowani. Króluj nam Chryste, nie antychryście Pozdr.
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 8:12
A co to za lud mu się poddał? Lud legendarnej Wielkiej Lechii?
JS2020.01.8 9:00
Przedstawiciele tego ludu woleli twardą władzę cezara, nie władzę Jezusa opartą o prawo miłości. Pozdr.
Wiesław Kaloryfer2020.01.8 9:32
To Wielka Lechia jednak nie pokonała wojsk rzymskich?
XYZ2020.01.8 7:51
Parlament Iracki zagłosował za wydaleniem wojsk USA i koalicji,chodzi także o naszych żołnierzy.
Marian2020.01.8 7:58
Glosowala tylko szyicka czesc parlamentu.Sunnici i Kurdowie nie glosowali i nie sa przeciwni.Zaproszenie moze cofnac tylko rzad iracki.
XYZ2020.01.8 11:08
To tak jakbyś napisał PIS przegłosował,opozycja był przeciw.Ważne głosowanie czy nie?
Marian2020.01.8 12:16
Jest calkowicie obojetne, wazne czy nie, bo iracki parlament ne moze wyprosic obcych wojsk.Moze to zrobic rzad ale tego nie robi.przyczyna moze wlasnie byc sytuacja w parlamencie, gdzie duza jego czesc nie chce wycofania tych wojsk.
Góral2020.01.8 13:14
Wydalić i spuścić wodę.
Marian2020.01.8 7:45
Na tym powinno sie wszystko zakonczyc.Tym wszystkim, ktorzy nazywaja naszych zolnierzy stacjonujacych w Iraku okupantami, przypominam ze przebywaja tam na zaproszenie irackiego rzadu.Dotychczas to zaproszenie nie zostalo cofniete, wiec zamilczcie lepiej.
lcf2020.01.8 13:02
To nie rząd Iracki tylko marionetki Waszyngtonu.