W artykule napisanym dla „Teologii Politycznej” słynny amerykańskich teolog i publicysta, George Weigel odniósł się do fałszywych informacji na temat św. Jana Pawła II, jakie powielają polskie media. Weigel podkreśla, że w świetle raportu nt. McCaricka, twierdzenia jakoby św. Jan Paweł II miał tuszować pedofilię wśród duchownych są równie kłamliwe, co oszustwa przedstawiane papieżowi przez byłego kardynała.

Amerykański pisarz zaznacza, że z raportu dot. wiedzy, jaką Watykan dysponował ws. nadużyć, których dopuszczał się były kardynał Theodore McCarrick wynika, że Jan Paweł II, podejmując decyzję ws. jego awansu, został zwiedziony, podobnie jak zwiedzeni przez McCarricka byli prezydenci Stanów Zjednoczonych i inne osobistości świata polityki, w tym prezydent-elekt Joe Biden oraz biskupi i katolicy na całym świecie.

Weigel zwraca uwagę, że kluczowy dla tego zwiedzenia okazał się list, jaki McCarrick wysłał do ówczesnego sekretarza papieża, bpa Stanisława Dziwisza, a który trafił do rąk samego ojca świętego.

- „List ten mrozi krew w żyłach, gdyż składa się z zuchwałych i licznych kłamstw. Po przeczytaniu go od razu przypomina się sytuacja opisana w Dziejach Apostolskich (5,1–11): kłamstwo Ananiasza i Safiry względem Piotra. Kłamstwa McCarricka nie przyniosły od razu równie dramatycznych skutków, co te wypowiedziane przez Ananiasza i Safirę, ale schemat postępowania był w jego przypadku taki sam: oto przewrotny, pozbawiony skrupułów i ambitny człowiek okłamał Piotra w osobie jego dwieście sześćdziesiąt trzeciego następcy” – czytamy w artykule amerykańskiego teologa.

- „W raporcie w sprawie McCarricka, krótko mówiąc, nie ma absolutnie niczego, co uzasadniałoby lub potwierdzało fałszywe stwierdzenie, które zamieścił największy portal internetowy w Polsce: Wina Jana Pawła II w tuszowaniu pedofilii jest niewątpliwa. Raport ów nie tylko tego nie dowodzi. Nawet nie stawia takiej tezy. W świetle świadectw w nim zamieszczonych, tego typu twierdzenia są równie kłamliwe, co oszustwa przedstawiane Janowi Pawłowi II przez McCarricka” – dodaje Weigel.

kak/teologiapolityczna.pl