Rząd Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej podpisał w grudniu 2013 roku. Przez ponad rok nie została podjęta żadna dyskusja na temat tej konwencji.

- Ta konwencja jest w społeczeństwie polskim nieznana. Pozwolę powiedzieć sobie więcej, również w tym gmachu, który stanowi polskie prawo, również jest dokumentem nie znanym – mówił podczas konferencji „Ratyfikacja Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - następstwa dla jednostki, społeczeństwa i państwa” w Sejmie senator Antoni Szymański.

Rozwiązania prawne tworzące konwencję spisano na 34 stronach drobnym drukiem.

- Rząd przewiduje dyskusję na temat ratyfikacji z końcem miesiąca lutego tego roku, czyli za trzy tygodnie będzie się zastanawiał czy i w jakiej mierze ratyfikować tą konwencję – poinformował Szymański.

- Otóż dzisiaj stajemy w sytuacji takiej, że konwencja, która będzie przeorganizowała nasze życie społeczne, będzie niewątpliwie bardzo mocno uderzała we wspólnoty podstawowe jakimi jest rodzina i małżeństwo – i w tym sensie będzie uderzała również w ład społeczny – jest nieznana. Może okazać się, że zostanie ratyfikowana i zostanie zobowiązaniem, a potem mocą międzynarodowego organu, który będzie miał również instytucje w Polsce, będziemy zobowiązani do przestrzegania bardzo szczegółowych przepisów – ostrzegał Szymański.

- Jeśli dzisiaj po burzach wielu z nas, myślę, że większość sprzeciwia się programowi pt. „Równościowe przedszkola”, projektom transseksualnym na pewnym etapie, które mówią popularnie o mowie nienawiści albo o uzgadnianiu płci. To chciałbym powiedzieć, że te wszystkie rzeczy wprost zawarte w tej konwencji – stwierdzi Szymański. -„Równościowe przedszkole” jest drobnym odpryskiem tego co jest w tej konwencji dodał senator.

- Ta konwencja jest konstytucją gender, która przeorganizuje nasze życie społeczne w Polsce, począwszy od podstawowych, najmniejszych grup jakim są małżeństwo i rodzina – ostrzegał A. Szymański.

Organizatorami konferencja „Ratyfikacja Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - następstwa dla jednostki, społeczeństwa i państwa” był Parlamentarny Zespół na Rzecz Ochrony Życia i Rodziny. Konferencja odbyła się 4 lutego w Sejmie RP.

Agata Bruchwald z Sejmu