Amazon, gigant internetowej sprzedaży, oferuje ponad 100 wersji "Mein Kampf", zarówno w formie tradycyjnych książek, jak i audiobooków. W ofercie są zarówno historyczne, jak i współczesne wydania. Sześć dostępnych wersji książki w formie e-booków święci tryumfy sprzedaży i zajmuje czołowe miejsca w dziale "Propaganda i polityka" oraz wysokie w kategorii "II wojna światowa". W Wielkiej Brytanii najtańsza wersja książki kosztuje raptem 99 centów. Książka sprzedaje się równie dobrze w serwisie iTunes. Anglojęzyczna wersja publikacji Adolfa Hitlera dostępna jest również w internetowym archiwum archive.org, skąd pobrano ją ponad 70 tys. razy.

Z recenzji jaki są publikowane w serwisach, które w ofercie mają książkę Hitlera wynika, że jest ona popularna nie tylko wśród historyków, ale przede wszystkim wśród neonazistów. Np. na archive.org użytkownik podpisujący się jako "nazi_fan" napisał: "Chociaż Hitler był złym gościem, lubię go. Urodził się, by być wiecznie żywym". Z kolei w serwisie Amazon.com ukazała się taka oto rmyśl zachęcajaca do sięgnięcia po publikację: "Fajnie przeczytać taką książkę i poznać myśli Hitlera. Poza tym kosztowała tylko dolara, było warto go wydać".

O sprawie napisał w serwisie vocativ.com dziennikarz Chris Faraone. - Ludzie nie chcą, by ta książka została dostarczona do ich domów, stała na półce w ich salonie, by ktoś zauważył, jak czytają ją w metrze. Wolą ja schować na swoich czytnikach elektronicznych, skąd w każdej chwili mogą ją skasować - tłumaczy popularność e – booków Faraone.

Sprzedaż tradycyjnych wydań manifestu Hitlera w wielu krajach jest poddana ścisłym obostrzeniom. Niemiecki Kraj Związkowy Bawarii pozywa polskich wydawców próbujących wprowadzić "Mein Kampf" na nasz rynek księgarski z tytułu naruszenia praw autorskich. Sprzedaż lub posiadanie tej książki jest zabronione w ojczyźnie Hitlera Austrii, jak również w Meksyku i Rosji. We Francji dozwolona jedynie jest sprzedaż specjalnej wersji książki z obszernym komentarzem historycznym. W Holandii można posiadać książkę, ale nie wolno nią handlować. Manifest jest zakazany również w Hiszpanii i Argentynie, jednak prawo nie obejmuje dawnych wydań, które ukazały się przed wejściem w życie stosownej ustawy. Książkę Hitlera można swobodnie wydawać w kilkunastu krajach, m.in. w Grecji, Japonii, Portugalii, Turcji, USA czy we Włoszech.

Ab/wyborcza.pl