„Dzieło” Hitlera bestsellerem wśród e – booków - zdjęcie
09.01.14, 21:37fot. Wikimedia Commons

„Dzieło” Hitlera bestsellerem wśród e – booków

10

Amazon, gigant internetowej sprzedaży, oferuje ponad 100 wersji "Mein Kampf", zarówno w formie tradycyjnych książek, jak i audiobooków. W ofercie są zarówno historyczne, jak i współczesne wydania. Sześć dostępnych wersji książki w formie e-booków święci tryumfy sprzedaży i zajmuje czołowe miejsca w dziale "Propaganda i polityka" oraz wysokie w kategorii "II wojna światowa". W Wielkiej Brytanii najtańsza wersja książki kosztuje raptem 99 centów. Książka sprzedaje się równie dobrze w serwisie iTunes. Anglojęzyczna wersja publikacji Adolfa Hitlera dostępna jest również w internetowym archiwum archive.org, skąd pobrano ją ponad 70 tys. razy.

Z recenzji jaki są publikowane w serwisach, które w ofercie mają książkę Hitlera wynika, że jest ona popularna nie tylko wśród historyków, ale przede wszystkim wśród neonazistów. Np. na archive.org użytkownik podpisujący się jako "nazi_fan" napisał: "Chociaż Hitler był złym gościem, lubię go. Urodził się, by być wiecznie żywym". Z kolei w serwisie Amazon.com ukazała się taka oto rmyśl zachęcajaca do sięgnięcia po publikację: "Fajnie przeczytać taką książkę i poznać myśli Hitlera. Poza tym kosztowała tylko dolara, było warto go wydać".

O sprawie napisał w serwisie vocativ.com dziennikarz Chris Faraone. - Ludzie nie chcą, by ta książka została dostarczona do ich domów, stała na półce w ich salonie, by ktoś zauważył, jak czytają ją w metrze. Wolą ja schować na swoich czytnikach elektronicznych, skąd w każdej chwili mogą ją skasować - tłumaczy popularność e – booków Faraone.

Sprzedaż tradycyjnych wydań manifestu Hitlera w wielu krajach jest poddana ścisłym obostrzeniom. Niemiecki Kraj Związkowy Bawarii pozywa polskich wydawców próbujących wprowadzić "Mein Kampf" na nasz rynek księgarski z tytułu naruszenia praw autorskich. Sprzedaż lub posiadanie tej książki jest zabronione w ojczyźnie Hitlera Austrii, jak również w Meksyku i Rosji. We Francji dozwolona jedynie jest sprzedaż specjalnej wersji książki z obszernym komentarzem historycznym. W Holandii można posiadać książkę, ale nie wolno nią handlować. Manifest jest zakazany również w Hiszpanii i Argentynie, jednak prawo nie obejmuje dawnych wydań, które ukazały się przed wejściem w życie stosownej ustawy. Książkę Hitlera można swobodnie wydawać w kilkunastu krajach, m.in. w Grecji, Japonii, Portugalii, Turcji, USA czy we Włoszech.

Ab/wyborcza.pl

Komentarze (10):

anonim2014.01.9 22:37
Nie rozumiem zakazu sprzedaży tej książki. Jest to sztuczne bo książka w formie papierowej oraz on-line jest dostępna. Wiele gorszych się i bardziej destrukcyjnych książek się sprzedaje. Poza tym jeżeli chce ktoś przestudiować ideologię oraz historię III Rzeszy to musi sięgnąć i do tej publikacji. Oczywiście są na świecie oszołomy i naziści dla których to jest biblia ale o odszczepieńcach nie rozmawiajmy.
anonim2014.01.9 22:39
ryfinski armand ateista masowo na zapas nakupił
anonim2014.01.10 0:25
"Main Kampf" podobno dlatego jest zakazany, bo zbyt wiele przemyśleń Hitlera zawartych w tej książce, pasuje do ideologicznych założeń polityków, miłościwie nam panujących, o wyznaniu socjalistycznym. Po prostu socjaliści wstydzą się podobieństwa poglądów przez nich lansowanych do poglądów Hitlera. Takie "pokrewieństwo" poglądów nie przyniosłoby chluby.
anonim2014.01.10 6:28
Ulotki gender są w swojej formie bardzo zbliżone do Mein Kampf. Ta sama retoryka.
anonim2014.01.10 6:57
Main kampf, main kampf ... czytaliście ??? polecam, pozwoli to uchronić sie od Hitleryzmów w przyszłości ... lektura winna być obowiązkowa ... być możę doprowadziła by do eliminacji polityków którzy ida ta samą drogą ( pierwsze skojarzenie - gumowy członek o świńskim ryju ... walka z kościołem wzorcowa ....) ....
anonim2014.01.10 6:58
A co z lektura która doprowadziła do jeszcze większych tragedii???
anonim2014.01.10 8:25
nie trzeba kupować, można ją przeczytać np. tutaj http://www.radioislam.org/historia/hitler/mkampf/pdf/pol.pdf
anonim2014.01.10 9:36
To ciężka lektura a poglądy Hiltera trafnie scharakteryzował Pius XI jako urojenia obłakanego proroka. Niemniej każdy kto sie tym okresem interesuje powinien się z tym tekstem zapoznać. Niestety najczęściej dostępne są wersje tej książki oparte na wydaniach z lat 30 tych . Według znawców różnią się w wielu istotnych punktach od wydań z lat 20 tych . Chodzi głównie o stępienie retoryki socjalnej.
anonim2014.01.10 13:58
Jest w tej książce wiele racji. Ale tylko w wyłączoną moralnością i humanitaryzmem.
anonim2014.01.10 17:10
@Schikaneder... "Podobno? A przeczytałaś, czy tylko bezmyślnie cytujesz Korwina?" Wolę nie przyznawać się do czytania książek zakazanych, dlatego wolę cytować klasyka.