30.03.13, 07:52Fot. morgeFile

Dlaczego Polacy "kablują" do Urzędów Skarbowych?

"Wszystkie wojewódzkie Izby Skarbowe przyznają, że liczba nadsyłanych donosów z roku na rok rośnie. W 2012 r. rekord padł na Śląsku, gdzie złożono ponad 6,3 tys. donosów. Ranking zamykają Podkarpacie i Świętokrzyskie - w tych regionach liczba zawiadomień wynosi około 1 tys" - podaje "Newsweek".

Co najśmieszniejsze, donosy roją się od grafomani. Oto przykład: "Na czarno z synem i zięciem dorabiają przy remoncie. Teściowa też pracuje na dziko…" – to tylko fragment jednego ze zgłoszeń, które dotarło do urzędu.

Dziwne jest to, że Polacy nie donoszą osobiści, ale przez pocztę tradycyjną i elektroniczną. Poprzez nie wysyłane są zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu wraz z wszelkimi dowodami (np. nagraniem).
 
Jak tłumaczy prof. Janusz Czapiński, "donosicielstwo jest wpisane w naszą kulturę i mentalność". – Nie mamy szczególnych więzi z innymi, wszystkich podejrzewamy o oszustwa i złe intencje. Czy to w sprawie rent, czy to w sprawie zasiłków dla bezrobotnych, czy podatków. Potrzebę zawiści zaspokajamy w imię szczytnego celu, jakim jest przywracanie społecznej sprawiedliwości – mówi psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach trend w liczbie donosów się odwrócił. – Polacy musieliby zacząć ufać innym, przestać podejrzewać, że ciągle coś kombinują za naszymi plecami – zauważa prof. Czapiński. Jak zaznacza, nauka zaufania społecznego to proces czasochłonny.

Czytaj więcej na stronach Newsweek.pl.

sm/Newsweek.pl

Komentarze

anonim2013.03.30 8:10
Znałem Szweda który pracował za kolegę na nocnej zmianie,sam będąc na zasiłku dla bezrobotnych.Wtedy zrozumiałem skąd się wzięło określenie pracować na czarno.
anonim2013.03.30 8:36
Polaku ! Chcesz dorobic, zaplac z tego podatek. Jak nie placisz, tos przestepca. A jak ktos wskazuje palcem na przestepce, to nie donosi ani nie kabluje, ale dba o Polski. Proste? Proste jak drut!
anonim2013.03.30 8:50
Kiedyś to się nazywało jurgielt. Dzisiaj to są nagrody przyznawane przez zagraniczne fundacje naszym politykom.Donoszę tu na Bartoszewskiego szczególnie.
anonim2013.03.30 9:04
@prawdo hahaaa dawno takich wypocin nie czytałem ale przynajmniej wesoło jest haaaha.
anonim2013.03.30 9:06
Nie sadzę, by oszustwo i donosicielstwo było wpisane w naszą mentalność. Nie zetknąłem się z takimi przypadkami przed laty, to współczesny proces.Jestem przekonany, że te działania niepożądane to rezultat rządów komuny i obecnie PO. Zauważmy, najwięcej donoszą stamtąd, gdzie rządzi PO, czyli w środowiskach młodych, wykształconych, z dużych miast. A jaka gazeta publikuje codziennie głównie donosy? Tak, GóW. A skąd płynie najmniej świństwa? Z Podkarpacia i od innych moherów.Ludzie są inteligentni, widzą to.
anonim2013.03.30 9:12
Po pierwsze państwo polskie narzuca tyle obciążeń, że normalnie to trudno żyć wielu rodzinom (to wina wszystkich rządów po 1989 roku; jedynym liberalnym był... rząd Rakowskiego, a to dzięki Wilczkowi). Po drugie, niestety Polak jest zawistny. I zamiast życzyć drugiemu dobrze, to woli, aby i jemu i sobie było źle, niż jednemu z nich dobrze.
anonim2013.03.30 9:14
Upodlenie ludzi przez pół wieku komunizmu to jedno. Żaden urząd nie powinien w ogóle czytać anonimów. Wszystkie donosu powinny trafiać tam, gdzie jest ich miejsce, czyli wprost do kosza.
anonim2013.03.30 9:46
Niech ktoś mi wytłumaczy: Dlaczego mam płacić podatek od moich zarobionych pieniędzy? To pytanie do tzw.patriotów którzy popierają ściąganie characzy przez państwo.
anonim2013.03.30 9:57
To nie jest taka cala prawda z tym zachodem, tam tez kabluja i to duzo.ale policja aby nie miec tyle pracy sprawdza tylko te donosy, ktore potwierdzone sa nazwiskiem. W Niemczech Schröder i banda zielonych rozpetali caly proces kablowania, a wiec lewactwo. A tak prywatnie , nie kazdy podatek, ktore panstwo wprowadzilo jest prawne, a wiec nie wszystkie musisz sobie brac do serca. W koncu to ze pracujesz, zyjesz , konsumujesz, odpoczywasz, umierasz to jest jeden wielki podatek. Panstwo po prostu nie powinno wszystko podliczac i wtedy wyjdzie na swoje.
anonim2013.03.30 10:00
Genralnie z moich obserwacji wynika, że jest to ciekawy przypadek psychologiczny i socjologiczny. Generalnie ludzie donoszący do skarbówki to sama materia, która wszedzie widzi spisek, kazdy, który ma pieniądze się nieuczciwie dorobił, wszędzie ktoś ich gnębi, okrada. Nie potrafią podac argumentów ani dowodów tylko żyją swoimi złudzeniami. Tak jest bo tak. Ma piniądze bo musiał pewnie nakraść. Generalnie Ci ludzie są skupieni wokół Pisu i tzw Sekty Smoleńskiej.
anonim2013.03.30 10:09
Spokojnie, czy 30 tys. to dużo, mozna ocenić porównując z innymi narodami; oraz wiedząc coś więcej o podziałach w obrebie tej liczby. Zwalanie wszystkiego na nasz charakter narodowy, to uproszczenie. Warto by socjolog przypomniał, że jestesmy narodem, którego elitę niszczyli najpierw Niemcy i Sowieci, a potem rodzime komuchy. A jeszcze 30 - 25 lat temu cały państwowy aparat był nastawiony na rozbijanie więzi społecznej i niszczenie tradycji patriotycznej. A jest jeszcze i wolnościowy aspekt tego problemu - rozrost państwa w III RP (zresztą w całej UE) sprzyja donosicielstwu, bo spycha normalne ludzkie zachowania w szarą strefę. Bo co państwu do tego, że sobie na boku dorobię, że w prezencie bratanicy dam trochę grosza, czy że wytnę kilka drzew na swojej działce? Kościół, swoją drogą, powinien z ambon uczyć, że donoszenie do urzędu to grzech.
anonim2013.03.30 10:10
@Bubu64: http://sjp.pwn.pl/szukaj/haracz Czarno to widzę, bo stękasz na tym forum parę lat już, ale dorośniesz bobasie i jeżeli masz jakiś musk, wszystko zrozumiesz. Pierwszy krok (a ile GWna przed nami!): http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatki
anonim2013.03.30 10:23
@Tomek513: A moje obserwacje zgoła odmienne są. To POczłonki są ledwie człekokształtne i nie są w stanie sprostać wymaganiom cywilizacji. Parę przykładów: "Startuje z PO - w wolnych chwilach niszczy cudze auta" http://politykier.pl/kat,1025795,wid,13867290,wiadomosc.html?ticaid=610523 "Były radny oskarżony o pedofilię" http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,byly-radny-oskarzony-br-o-pedofilie,66785.html "POstępowiec Ryszard Cyba jest aktualnym członkiem PO" http://sirwinston.salon24.pl/375023,postepowiec-ryszard-cyba-jest-aktualnym-czlonkiem-po I tak dalej ... Albo jesteś głupi albo kłamiesz GWnojadzie ... Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy i stosownie ci spuści ...
anonim2013.03.30 10:25
P.S. O ile już tego nie zrobił, rozum ci odbierając.
anonim2013.03.30 10:36
Teraz artykuły kończycie "Czytaj więcej na stronach Newsweek.pl." ? Dobra reklama!
anonim2013.03.30 10:40
@HK , wstyd po prostu wstyd.
anonim2013.03.30 10:47
obecne państwo to okupant okupanta trzeba oszukiwać ile się da popatrzcie co robią na Cyprze - chcieli zabrać 10% oszczędności obywatelom ot tak, bo im kasy zabrakło a myślicie , że nasi umiłowani okupanci też by tak nie zrobili? gdyby podatki wynosiły 10% to można płacić ale jak państwo zabiera nam 85% to to jest złodziejstwo i bandytyzm jakiego nie było w historii ludzkości
anonim2013.03.30 10:49
@Tomek513: "Generalnie Ci ludzie są skupieni wokół Pisu i tzw Sekty Smoleńskiej. " Głupotą dorównujesz Niesiołowskiemu. Nie ważne o czym się mówi, każdy temat trzeba wykorzystać do dowalenia PiSowi. A Artykuł jest o tym że socjalizm i złodziejskie państwo zrobiło z ludzi nędzne gnidy, małych podłych donosicieli. Jeszcze ktoś tu z dumą z własnej głupoty oświadcza że bycie donosicielską gnidą jest obywatelskim obowiązkiem. Żałośni zwolennicy państwa rozumianego jako instytucji legalizującej wzajemną grabież zazdroszczącym tym którzy nie chcą dać się okraść. Państwo jest własnością wszystkich obywateli? Nie, państwo jest folwarkiem socjalistycznych urzędników. Moją własnością jest mój samochód, mój zegarek, mój długopis, a państwo w postaci urzędników dba tylko o to by tych moich rzeczy miał jak najmniej i było one jak najgorszej jakości. Praca na czarno? A cóż to za brzydkie określenie? Każda praca jest dobra, z każdej jest jakiś pożytek rozwój, pomnażanie zasobów materialnych całej ludzkości. Spora część PKB powstaje w szarej strefie. To ludzie którzy swoją ciężką pracą pchają ten wózek do przodu. Jesteście co niektórzy tutaj przedstawicielami ohydnej, odrażającej tłuszczy dla których państwo jest narzędziem do okradania siebie na wzajem. Co gorsza sami grabieżą rąk sobie nie ubrudzicie, używacie do tego tysięcy urzędników i w zasadzie tylko oni są beneficjentami tego złodziejskiego systemu bo nic nie wytwarzają, żyją jak pasożyty z prowizji jaką otrzymują z pomagania jednym obywatelom w okradaniu drugich.
anonim2013.03.30 11:33
@Elahar: Rzeczywiście ... Przecież to jedna z GWnodajni! http://bi.gazeta.pl/im/80/53/cd/z13456256Q,Okladka--Newsweeka---ktora-oburzyla-niektorych-kat.jpg http://m.natemat.pl/bfb3faea3f2ddbadf63d9ada4c4e55bb,641,0,0,0.jpg A jeżeli dorzucić do tego ilość reklam na portalu ... Fronda przeszła na ciemną stronę?
anonim2013.03.30 11:40
@Częstochowski Poeta: Przyjrzyj się bezkarności morderców Polaków po 1945 roku. http://aleszuma.nowyekran.pl/post/89964,warszawska-gazeta-jakub-berman-tajne-przemowiene Oczywiście ktoś tak ociężały umysłowo jak Ty, nie ma się czego obawiać. Krowa nada się każdemu a gdy czas nadejdzie, wejdzie wyluzowana do rzeźni.
anonim2013.03.30 11:52
A czy ja stawiam USA za wzór? Państwo, które zmusza swoich obywateli do płacenia za aborcje innych, nie jest i nie może byc wzorem dla katolika. Państwo, które już w tym stuleciu napadło na Irak - mimo błagań JP II, czy utrzymywanie z podatków takiego państwa jest cnotą? Wolne żarty! Przypomnę wielbicielom Lewiatana, że w Dekalogu jest "Nie kradnij" - a to właśnie żarłoczne państwo, które w ostatnim stuleciu rozrosło sie do niebywałych rozmiarów jest teraz głównym złodziejem, a właściwie rozbójnikiem, bo cudze pieniądze zabiera w biały dzień pod przymusem. Jak można robić z tego cnotę? Doprawdy nie rozumiem.
anonim2013.03.30 11:53
@PanYurek: Racja, racja. Popieram.
anonim2013.03.30 12:07
Zasmarkane polactwo. Dziadostwo do kwadratu.
anonim2013.03.30 12:13
Re:Pitekantropus Nie wytłumaczyłeś Mi dlaczego mam płacić haracz od uczciwie zarobionych pieniędzy. Z tego co się orientuję, to podatek od dochodów to całkiem niedawny wynalazek, idealny dla wszelkiej maści socjalistów i populistów.
anonim2013.03.30 12:57
@HK , mistrzostwo świata -odwrócić kota ogonem w swojej wypowiedzi.Toż to powinni wykładać na uczelniach. Może już wykładają?
anonim2013.03.30 13:35
" Co najśmieszniejsze, donosy roją się od grafomani. Oto przykład: "Na czarno z synem i zięciem dorabiają przy remoncie. Teściowa też pracuje na dziko…" – to tylko fragment jednego ze zgłoszeń, które dotarło do urzędu " .A czy to nie jest grafomania : " Dziwne jest to, że Polacy nie donoszą osobiści, ale przez pocztę tradycyjną i elektroniczną. Poprzez nie wysyłane są zawiadomienia o popełnionym wykroczeniu wraz z wszelkimi dowodami (np. nagraniem) ". Krotko mowiac - przygadal kociol garnkowi
anonim2013.03.30 14:55
@Zuzanna11: "Trudno się nie zgodzić z tym co piszesz, ale przecież tak funkcjonują cywilizowane państwa na całym świecie. Bez podatków nie byłoby możliwości zarządzania krajem." Nie widzisz że te "cywilizowane" państwa stały się maszynką do produkcji zadłużenia? Czy stawiałabyś za przykład prywatne firmy które zamiast przynosić zyski każdego dnia nieodpowiedzialnie zadłużają się. W dodatku państwa te zamiast zabezpieczyć interes swoich obywateli zajmują się lansowaniem lewicowej antycywilizacyjnej ideologii i budowaniem międzynarodowego socjalizmu. Swój poziom rozwoju osiągnęły dawniej a teraz go zaprzepaszczają. A my je naśladujemy w dążeniu ku przepaści z pominięciem etapu na którym się wzbogaciły. 'Może powiedz nam, jak wg Ciebie powinien funkcjonować idealny "system", w którym państwo nam tylko daje, a nic nie bierze? " A po jakiego diabła państwo miałoby mi coś dawać? Co ma być w tym idealnego? Czyż nie lepiej kupić sobie coś samemu za własne pieniądze lub otrzymać za własną pracę? Gdzie tu miejsce na satysfakcję z tego że doszło się do czegoś samemu dzięki własnej ciężkiej pracy? Kupując towar czy usługę mogę sam wybrać co kupię, od kogo kupię i jakiej to będzie jakości. Gdy dostaję zdany jestem na łaskę dającego. Tu nawet nie ma miejsca na okazanie wdzięczności dającemu, bo państwo nie daje niczego od siebie, tylko to co zrabowało innym, w tym mnie. Od państwa oczekuję tylko poczucia bezpieczeństwa, że nie padnę ofiarą militarnej agresji ze strony innego państwa i ochrony przed innym obywatelem czyhającym na moje zdrowie, życie lub własność. Tymczasem państwo zajmując się rzeczami niepotrzebnymi jest w stanie obronić zaledwie 1% swego terytorium. Tworząc system w którym bardziej opłaca się kraść niż uczciwie pracować państwo zamiast chronić mnie przed złodziejem samo zachęca do kradzieży. Państwo pozbawia mnie również poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego odbierając mi większość tego co uda mi się wypracować. A co z ochroną zdrowia i życia? Przez to że państwo zabiera mi większość wypracowanych środków nie stać mnie na prywatną służbę zdrowia, na prywatne ubezpieczenie. Jestem skazany na państwową w której lekceważy się ludzi wzywających pogotowie a na operacje i zabiegi czeka się długimi miesiącami. Na razie jestem jeszcze młody i zdrowy, ale gdy zacznę chorować to będę musiał liczyć się z tym ze to państwo mnie zabije.
anonim2013.03.30 15:07
Jak się nie ma argumentów - no, a się nie ma, bo akurat co do Stanów Zjednoczonych, to jestem nieźle poinformowany, to się mówi o odwracaniu kota ogonem. Gdyby słuchano Stolicy Apostolskiej, która od bardzo dawna utrzymuje stosunki dyplomatyczne z rozmaitymi państwami Lewantu (z których bodaj wszystkie to rozmaite dyktatury, ale co to ma do rzeczy?), nie doszłoby do obecnej sytuacji - pogromy chrześcijan, walka wszystkich z wszystkimi, budowa zachodniej demokracji w Iraku czy Afganistanie (śmiech na sali). A USA po narobieniu bigosu, inflacyjnym ograbieniu swoich obywateli na koszty wojny, teraz zamierza się z interesu wycofać - niech żyje demokracja! To już św.Augustyn napisał, że państwa bez sprawiedliwości są bandami rozbójników. @Zuzanna11: Zapewniam Panią, że większość wymienionych przez Panią instytucji to albo byty niepotrzebne, albo takie, które doskonale mogą istniec jako przedsięwzięcia prywatne i dobrowolne.
anonim2013.03.30 15:52
@PanYurek: dzięki za ten komentarz - dobrze, że są jeszcze ludzie którzy mają siłę tłumaczyć zdawałoby się oczywiste rzeczy...
anonim2013.03.31 15:31
Urzędy Skarbowe nie są najważniejsze. Donosicielstwo było od zarania dziejów piętnowane we wszystkich kulturach - od najbardziej prymitywnych do najbardziej rozwiniętych. Donoszenie bowiem, skutkuje DEZINTEGRACJĄ społeczną. Społeczeństwo zdezintegrowane jest bardzo wygodne dla rządzących, ponieważ nie jest w stanie zorganizować się wokół wspólnych celów, w tym np. nie jest w stanie dostatecznie kontrolować rządzących. Korzyści ekonomiczne - jak w tym przypadku - są dalece wątpliwe i mizerne, zaś skutki społeczne są katastrofalne. Jak może funkcjonować jakakolwiek społeczność, gdzie człowiek nie jest pewien, czy sąsiad, współpracownik, albo ktoś z rodziny nie doniesie do urzędu. Ostatnim przykładem jest sprawa rodziny Bajkowskich, gdzie psycholog - człowiek obdarzony przez tych ludzi zaufaniem, który z zasady powinien im pomóc, doniósł. Donosicielstwo powinno być ze wszech miar piętnowane.