„Nieraz już ja to sprawdziłam na sobie, że najlepszy rumianek w chorobie”  – Maria Konopnicka.

Rumanek zawsze warto mieć w domowej apteczce. Przyda się, gdy się zdenerwujesz lub rozboli cię brzuch. Możesz użyć go do picia, okładów i kąpieli. Uspokaja, łagodzi stany zapalne, pomaga w leczeniu zaburzeń trawiennych Tego popularnego ziółka nie powinni nawet obawiać się alergicy, rzadko bowiem uczula.

Ma przede wszystkim działanie antyseptyczne. Doskonale o tym wiedzieli już średniowieczni wojownicy, którzy po powrocie z bitew naparem z rumianku przemywali swe rany.

Rumianek od wieków uważano za lek na wszelkie choroby. Jest zielem o łagodnym działaniu. Można go podawać w odpowiednich dawkach – nawet niemowlętom. Jeśli dorosły potrzebuje szklanki naparu, 10-latkowi wystarczy filiżanka, 2-latkowi łyżka lub dwie, niemowlęciu – parę kropel.

Gdy dziecko nie może zasnąć,pomoże mu kąpiel z naparem i odrobina herbatki z rumianku. Doraźne leczenie kolki niemowlęcej: 1/2 łyżeczki ziela parzyć przez 5 minut pod przykryciem w 1/2 szklanki wrzątku. Odcedzić, ostudzić i podawać na łyżeczce lub z butelki. Można też delikatnie natrzeć brzuszek dziecka niewielką ilością olejku rumiankowego lub przykładać ciepłe kompresy z naparu.

Kilka łyżeczek rumianku pomoże na dolegliwości związane z ząbkowaniem. Można też delikatnie wcierać napar w dziąsła malucha.

Jeśli dziecko nie toleruje mleka a z powodów zdrowotnych powinno jeść kleik, można do jego ugotowania zamiast mleka użyć herbatki z rumianku.

Na bóle brzucha, wzdęcia, kolki i zatrucia u dorosłych dobra jest niesłodzona herbatka z rumianku (pić przed posiłkiem. Przy bólach przedmiesiączkowychnależy wsypać do termosu łyżkę rumianku, zalać szklanką wrzątku, dodać szczyptę imbiru, parzyć przez godzinę. W ciągu dnia popijać co jakiś czas.

Naparu z rumianku używa się do płukania gardła i jamy ustnej. Przy bólach i podrażnieniach zatok ulgę przyniesie inhalacja: wsypać garść kwiatów do wrzątku,z nakrytą ręcznikiem głową pochylić się nad naczyniem i wdychać opary.

Chłodne (niezimne) kompresy z naparu rumianku łagodząstany zapalne oczu, ich przemęczenie (watki położone na zamkniętych powiekach na 5-10 minut potrafią zdziałać cuda) oraz podrażnienia skóry. Przykłada się je na rany i wrzody.

Mycie głowy w naparze z rumianku wzmacnia i rozjaśnia włosy, przyspiesza także ich porost. Przy zapaleniu spojówek ciepłym naparem (łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy na 20 minut).

Często boli cię brzuch … masz nudności, wzdęcia, cierpisz na chorobę wrzodową – pomoże ci regularne picie naparu z kwiatów rumianku. Łyżeczkę koszyczków rumianku zalej szklanką wrzątku i pij 3 razy dziennie między posiłkami.

Pomaga przy zaburzeniach żołądkowych, łagodzi stany zapalne, chroni śluzówkę żołądka. Po wypiciu 2 filiżanki mocnego naparu kładziemy się na plecach ,potem na lewym boku, na brzuchu i na prawym boku (10 min.w każdej pozycji.

Rumianek na potówki… te drobne pęcherzyki pojawiają się głównie pod pachami i w pachwinach, a czasem również na klatce piersiowej i plecach. Pomoże ci kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem filiżanki sody oczyszczonej (sodki)  albo dwóch filiżanek octu jabłkowego. Nie używaj mydła. Po wyjściu z wody delikatnie osusz skórę. Przed pójściem spać  przetrzyj potówki letnim naparem z rumianku i zostaw do wyschnięcia.

Masz suchą skórę … która jest często podrażniona lub pojawiają się na niej wypryski? Wypróbuj naturalny, antybakteryjny rumiankowy tonik. Dwie torebki suszonego rumianku zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Przestudzonym płynem przecieraj skórę kilka razy dziennie.

Podrażniona skóra, np. przez ostre słońce, zregeneruje kąpiel rumiankowa (kilka saszetek z herbatką z tego zioła wrzucamy do woreczka z gazy i zawieszamy na kranie od wanny, pod strumieniem gorącej wody). Warto się też zanurzyć także wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowane lub zmęczone po ciężkim dniu – działa odprężająco, ułatwia zasypianie.

Zdrowy, spokojny sen zapewni nam również jasiek, do którego wsypiemy  garść suszonych kwiatów tego zioła. Susz przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiczku, postawionym w ciemnym miejscu.

Dopadła cię angina lub zapalenie gardła … pij herbatkę rumiankową. 3 torebki rumianku zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Płucz nim gardło 4-5 razy dziennie. Rumiankową herbatkę możesz także płukać gardło i jamę ustną przy podrażnieniach – np.zapaleniach dziąseł i aftach (5-6 razy dziennie). (za: http://babuni-blog49.blog.onet.pl/)