1. Na portalu money.pl ukazał się tekst Damiana Słomskiego pod znamiennym tytułem „Cud gospodarczy PiS. Niemal wszystkie statystyki po stronie rządu”, zwracający uwagę, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z kumulacją bardzo pomyślnych danych pochodzących z polskiej gospodarki.

Autor przypomina, że właśnie w tych dniach GUS podał dane dotyczące wzrostu PKB za III kwartał tego roku, wyniósł on 4,9% i był najwyższy od 5 lat, po 10 miesiącach mamy nadwyżkę budżetową w wysokości 2,7 mld zł, pierwszy raz w historii po roku 1989, najniższe bezrobocie od 26 lat (stopa bezrobocia w październiku 6,6%), rosną także bardzo szybko płace (w październiku w ujęciu r/r wzrosły o 7,4%).

Zwraca także uwagę, że motorem napędzającym polską gospodarkę jest konsumpcja (program Rodzina 500 plus, wzrost płac oraz zmniejszające się bezrobocie), ale także budzące się inwestycje (na razie głównie publiczne) oraz eksport ze względu na dobrą koniunkturę w krajach Europy Zachodniej.

2. Przypomnijmy, że klika dni temu optymistyczne jednobrzmiące prognozy dotyczące wzrostu PKB w naszym kraju w 2017 roku opublikowały Komisja Europejska (KE) i Narodowy Bank Polski (NBP).

Podwyższone prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce ogłosiła zarówno Komisja Europejska jak i Narodowy Bank Polski (NBP) i są one jednobrzmiące, wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku przekroczy 4% i wyniesie 4,2% PKB.

Jeszcze w połowie tego roku wg. prognozy KE wzrost PKB w Polsce miał wynieść tylko 3, 5%, wysoki bliski 3% PKB, miał być również zdaniem Komisji deficyt sektora finansów publicznych, teraz gwałtownie podwyższa ona prognozę wzrostu PKB i zdecydowanie obniża prognozę deficytu poniżej 2% PKB.

Z kolei korekta dokonana przez NBP jest mniejsza, ponieważ bank centralny jeszcze w lipcu tego roku podwyższył prognozę wzrostu PKB do 4%, teraz skorygował go jeszcze raz w górę tym razem o 0,2 punktu procentowego.

3. Z kolei pod koniec października jedna z trzech największych światowych agencji ratingowych – Moody’s, (ta, która do tej pory „dołowała” ratingi polskiej gospodarki), dosyć niespodziewanie, podniosła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2% PKB do 4,3% PKB (a więc aż o 1,1 punktu procentowego), a z kolei prognozę deficytu sektora finansów publicznych obniżyła z 2,9 % PKB do 2,5% PKB.

Moody’s w towarzyszącej komunikatowi o podwyższeniu prognozy wzrostu gospodarczego informacji podkreśliła, że „wzrost będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, ale także powolną, ale stabilną odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej”.

Agencja podkreśliła także, że „wyższy wzrost gospodarczy i lepsza realizacja budżetu szczególnie, jeżeli chodzi o wpływy z podatku VAT, znacząco zwiększają szansę, że deficyt sektora finansów publicznych, będzie wyraźnie poniżej kryterium z Maastricht, czyli 3% PKB”.

Z kolei pod koniec września swoje prognozy wzrostu PKB w Polsce znacząco podwyższyły banki, Goldman Sachs aż do 4,4% PKB, a polski Pekao S.A do 4,3% PKB, zwracając uwagę na trwałe fundamenty tego wzrostu i dobrą sytuację w sektorze finansów publicznych.

4. Ale pomyślne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce dotyczą nie tylko roku 2017, ale także następnego, ma być on jeszcze szybszy niż w tym roku.

Właśnie ekonomiści Morgan Stanley przedstawili w tych dniach prognozę wzrostu gospodarczego na rok 2018, która podnieśli aż o jeden punkt procentowy z 3,4% PKB do 4,4 % PKB.

Podkreślają stabilne podstawy wzrostu (wzrost konsumpcja, ale także wzrost inwestycji), a także korzystną sytuację w finansach publicznych (deficyt całego sektora poniżej 2% PKB) w sytuacji zwiększonych wydatków na cele społeczne.

Zbigniew Kuźmiuk