Czy Irlandia będzie dalej staczać się po „postępowej” równi pochyłej? Jej katolicka tożsamość ulega postępującej degradacji po zalegalizowaniu tzw. „małżeństw homoseksualnych” w 2015 r. i dekryminalizacji aborcji w wyniku powszechnego referendum w roku 2018. Obecnie irlandzka Komisja ds. Reformy Prawa rozpatruje możliwość legalizacji... kazirodztwa.

Na ten fakt zwrócił uwagę irlandzki dziennikarz John McGuirk w artykule na portalu „Gript”. „Komisja ds. Reformy Prawa jest niezależnym gronem ekspertów, którzy analizują prawa i postulują reformy. Większość jej zaleceń w końcu wpływa na irlandzkie ustawodawstwo i orzeczenia sądowe”. Dokonując rewizji przepisów dotyczących przestępstw seksualnych, Komisja rozważa ostatnio m.in. obniżenie wieku, w którym dopuszcza się współżycie seksualne. W Irlandii ta granica wieku jest wyższa niż w innych krajach europejskich.

Analizując artykuł w „Irish Times” na ten temat McGurik wyeksponował jednak zwłaszcza jeden jego fragment: „Komisja przyjrzy się także prawu o kazirodztwie, które uznaje za przestępstwo waginalny stosunek seksualny pomiędzy krewniakami. Przyzwolony stosunek pomiędzy dorosłym bratem i siostrą, nawet jeśli nie ma ryzyka ciąży, jest przestępstwem”. Rzecznik Komisji Tom O’Malley zauważył: „Można kwestionować, czy takie zachowanie powinno być traktowane jako przestępstwo”.

Wynika z tego wyraźnie, że Komisja rozważa dekryminalizację kazirodztwa wówczas, gdy „nie ma ryzyka ciąży”. Tymczasem McGurik podkreśla, że ryzyko poczęcia dziecka z wadami genetycznymi nie jest jednym powodem zakazu kazirodztwa. Przytacza badania psychologów wykazujące istnienie mechanizmu obronnego u większość ludzi w postaci psychicznego wstrętu na myśl o relacjach seksualnych między np. bratem a siostrą. Źródeł zachowań kazirodczych badacze dopatrują się również m.in. w maltretowaniu w okresie dzieciństwa. Zmiana prawa, wykluczająca kryminalizację niektórych przypadków, miałaby opłakane skutki moralne.

 

jjf/ChurchMilitant.com, gript.ie