Śmierć czarnoskórego gangstera, 29-letniego Marka Duggana, mieszkańca Tottenhamu rozpoczęła nowy etap w historii Anglii: nienawiść do prawa. Mark został zastrzelony podczas próby zatrzymania przez odział do walki z zorganizowaną przestępczością. Był oskarżony o posiadanie broni i handel narkotykami. Rodzina zastrzelonego wraz z sąsiadami protestowała przed komisariatem policji,  nie wierząc w słuszność oskarżeń. Od soboty wydarzenia przybrały charakter wojny z oddziałami porządkowymi. Palono sklepy, samochody, wybijano szyby w bankach, okradano supermarkety, rzucano kamieniami i butelkami z benzyną w policjantów. Świat czarnoskórej londyńskiej prowincji przemówił.

 

4 lata – tyle czasu mieszkałem w pobliżu High Street na Tottenham, jednej z niewielu dzielnic w której można było dostać nożem w brzuch za „krzywe” spojrzenie się na czyjąś "czarnoskórą twarz". To dzielnica handlarzy narkotyków, nożowników, gwałcicieli, sutenerstwa, prostytucji i największego bezrobocia w Londynie. Drugim takim miejscem jest Brixton, gdzie wczoraj przeniosły się walki ze służbami porządkowymi. Mówiąc szczerze, dowiedziawszy się o zamieszkach w tym miejscu londyńskiej metropolii nie byłem zdziwiony.

 

Posądzenie społeczności czarnoskórej o wrodzoną negację do praworządności to przesada, ale warto spojrzeć na ten problem poważnie. Leży on w systemie socjalnym Wielkiej Brytanii. To pośrednio rząd w UK "wyhodował" tych przestępców którzy rozpoczęli podpalanie przedmieści. Pomoc materialna zapewniona im przez państwo tylko i wyłącznie ze względu na to, że są imigrantami a nie emigrantami skutecznie eliminuje konieczność podejmowania zatrudnienia.Nie dziwię się takiemu podejściu:mając mieszkanie, kieszonkowe (około 600 funtów na osobę) plus darmowe szkolenia w urzędach pracy rzadko kto próbuje znaleźć pracę. Sprzedaż narkotyków, broni, handel "żywym towarem"  przynoszą im ogromne dochody. Byłem w szoku, gdy zobaczyłem na High Street samochody warte powyżej 70 tys. funtów. I to nie sporadycznie przejeżdżające przez dzielnicę, ale zaparkowane koło mieszkań komunalnych. Przypomina to obrazy z teledysków emitowanych w MTV- obowiązkowe BMW i złote łańcuchy.

 

Czarnoskóra społeczeność w Londynie to specyficzna grupa, wobec której stosuje się odrębną politykę i prawa. Cła dzielnica Tottenham podporządkowana jest niepisanym zasadom wyznaczonym przez czarnoskórą większość. Sąsiedzi nauczeni są nie reagować na akty przemocy. W świetle ostnich wydarzeń widać wyraźnie, że ten układ się nie sprawdza. Czas na pytanie: co dalej? Moim zdaniem nic się nie zmieni. Sprawa Tottenthamu ucichnie, rząd brytyjski zwiększy dotacje dla czarnoskórych imigrantów by mieć spokój. Bo wie, że pieniądz jest kartą przetargową. Albo weźmie się do roboty i spróbuje przekonać naszych braci i siostry, że człowieczeństwo to nie "mieć" lecz "być".

 

London Calling