Coraz cieplej w stosunkach Niemiec i Rosji - zdjęcie
23.07.19, 10:15

Coraz cieplej w stosunkach Niemiec i Rosji

24

Niemiecki eksport do Rosji rośnie, a budowa gazociągu Nord Stream 2 – mimo wysiłków jego przeciwników – jest kontynuowana. Uczestnicy forum Dialogu Petersburskiego mają więc powody do zadowolenia. Tym bardziej że także na najwyższym poziomie politycznym relacje Berlina z Moskwą są coraz lepsze. Potwierdzeniem spotkanie na wspomnianym forum niemiecko-rosyjskim szefów dyplomacji obu państw, po raz pierwszy od aneksji Krymu.

Dialog Petersburski powstał w 2001 roku z inicjatywy kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera i prezydenta Władimira Putina. Forum odbywa się co roku w różnych miastach Niemiec i Rosji. Oficjalnie to platforma spotkań przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego obu krajów, w rzeczywistości pozoruje tylko dialog między społeczeństwami, a w rzeczywistości służy kontaktom władz państwowych i biznesu. W tym roku forum Dialogu Petersburskiego rozpoczęło się 18 lipca w Koenigswinter niedaleko Bonn. Po raz pierwszy od rosyjskiej agresji na Ukrainę byli na nim obecni szefowie dyplomacji obu państw – wyraźny kolejny sygnał odprężenia we wzajemnych relacjach (po raz ostatni wysocy przedstawiciele obu rządów uczestniczyli w forum w 2012 roku). Przed rozpoczęciem forum Heiko Maas powiedział, że należy rozmawiać z Rosją. – Bez Moskwy nie znajdziemy odpowiedzi na naglące pytania światowej polityki. Trwały pokój w Europie osiągniemy tylko wtedy, jeśli będziemy współpracować – powiedział Maas. To kolejny sygnał z Berlina świadczący o ostatecznej rezygnacji z prób izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, podejmowanych po ataku na Ukrainę w 2014 roku. Maas zapowiadał, że w rozmowie w cztery oczy przed rozpoczęciem imprezy, poruszy z Siergiejem Ławrowem takie tematy, jak utrzymanie porozumienia atomowego z Iranem, przyszłość kontroli zbrojeń i sytuacja we wschodniej Ukrainie.

Strona rosyjska w polityce wobec Niemiec od dawna podkreśla, że sankcje szkodzą obu państwom, a kwestie czysto polityczne – w których Moskwa i Berlin mogą się różnić – należy oddzielać od współpracy gospodarczej. Widać to w wywiadzie, którego przy okazji wizyty w Niemczech Ławrow udzielił dziennikowi „Rheinische Post”. Pochwalił się w nim, że prace nad budową niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przebiegają zgodnie z planem i gotowe jest już około 60 proc. rurociągu. Ławrow skrytykował próby zablokowania inwestycji. Nord Stream 2 jest symbolem odbudowy współpracy gospodarczej Rosji i Niemiec. Oba państwa mają w tym interes: Rosja ma rynek zbytu dla swych surowców, Niemcy mają rynek zbytu dla swych produktów, głównie przemysłowych.

Kilka dni przed rozpoczęciem forum Dialogu Petersburskiego rząd w Berlinie podał, że mimo utrzymywania przez UE sankcji wobec Rosji, niemiecki eksport do tego państwa odnotował w 2018 roku niewielki wzrost, osiągając poziom 25,9 mld euro (o 130 mln euro więcej niż w 2017 r.). To drugi rok z rzędu, gdy eksport niemiecki do Rosji rośnie. Jeszcze w roku 2012 wyniósł on rekordowe 38,1 mld euro, by w roku 2013 zmniejszyć się do 35,8 mld euro. Po wprowadzeniu w lipcu 2014 roku unijnych sankcji wartość eksportu nadal spadała, osiągając w 2016 roku jedynie 21,6 mld euro. Później eksport zaczął znów wzrastać. Berlin tłumaczy to poprawą kondycji rosyjskiej gospodarki, co nie tłumaczy jednak wszystkiego, bo wzrost PKB w Rosji w ostatnich latach jest niewielki, a obecnie widać zagrożenie stagnacji, a nawet spadków.

Warsaw Institute

Komentarze (24):

twitter: @PromocjaPWS2019.07.23 20:33
Przypominam, że w UE od Traktatu z Mastricht jest organizowana według Manifestu z Ventotene - trockisty Spinellego. Poczytajcie główne założenie traktatu, a zrozumiecie polityczną i gosp. stronę UE. To samo jest z polit. gender mainstreaming (potocznie zw. równościową) - wpr. Traktatem Amsterdamskim z 97 r. Celem gender mainstreaming jest obalenie tożsamości płciowej, bo ta jest podstawą wszystkich innych, a jej obalenie prowadzi do zatracenia możliwości przez jednostkę do obiektywnej weryfikacji otaczającej rzeczywistości, a to jest niezb., by przepchnąć federal. UE bez oporu ludzi. UE musi się sfederalizować jak najszybciej (data podana przez Schulza to 2025 r.), bo elity europejskie są świadome nadch. kryzys - od dziesięcioleci Europa jest bankrutem, tzn. nie wytwarza dóbr, które konsumuje. Ten dobrobyt jest podtrzymywany przez pracujących Azjatów - głównie Chińczyków. Jeśli oni odmówią, to czeka nas tragedia, bunt i na tę okol. musi być stw. aparat terroru - zlikw. armie UE, stworzona armia UE i zlikwidowane państwa narodowe. Ważną rolę odgrywa tu też masowa imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu. Więcej o tym i procesie deindustrializacji jest tu: historiasztuki.com.pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html , Manifest z Ventotene: historiasztuki.com.pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html#1 , EUROKOMUNIZM: historiasztuki.com.pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , GENDER: historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag42 , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW: historiasztuki.com.pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php
PZPR2019.07.23 14:07
rosja kacapska = ciemnota, przemoc, bezprawie, pogarda dla człowieczeństwa!
jasiek22019.07.23 13:32
Putin porostu zakazał marszów LGBT a kaczyński je popiera. http://niepodległy.pl/47/o-wyzszosci-rosji-putina-nad-polska-kaczynskiego/ O wyższości Rosji Putina nad Polską Kaczyńskiego -- LGBT najwyższym dobrem PiS i KRK http://swiatowid.neon24.pl/post/149863,lgbt-najwyzszym-dobrem-pis-i-krk Putin wprowadził zakaz promocji LGBT, tymczasem PiS marnuje pieniądze podatników na ochronę policyjną demonstracji LGBT. Wygląda na to, że walki z LGBT nie da się w Polsce wygrać. Dlaczego?
StrategiaOdstraszaniaZłomemŻołnierzyOdSłużby2019.07.23 13:04
Nie lękam się, bo przecież wiem, że w Bumarze Łabędy będą przez 6 lat pudrowane czołgi radzieckiej produkcji. Po 6 latach cykl remontowy zacznie się od nowa. Niedługo defilada złomu w Katowicach. Z pięć sztuk musi być wypudrowane w trybie pilnym, i na poduszkach...
100% racji2019.07.23 12:40
Cieplej ? No nie dwa-PUTIN nie pALI w PIECU Kancelerin !!! ROSJA i NIEMCY zawsze mieli wspólny OBIEG jak ZROŚLAKI tylko Polszca ciągle usiłuje bliźniaki ROZSZCZEPIĆ
nikt2019.07.23 11:41
Nie ma obawy Frondo . Już nie będę pisać . Tematem Lecha Wałęsy zamknęłam ten pobyt u Was . Dobrze ,że tak się stało , gdyż Polacy nie zasługują na to , by cokolwiek im doradzać .
Jana2019.07.23 12:08
Dobrze wiesz jak kazdy,ze to nie Polacy te głupoty piszą
robaczek 2019.07.23 11:20
E TAM! ja wierze ze to rozgrywka szefowej calej europy, BECI naszej!!!! nawet nie zdajecie sobie srpawy jaka łona ma władze! cały powiat sie jej kłania!!! to co tam jakas Merkel i putinek ;] BECIA NADCHODZI!!!!!! ;] kochani idioci ;]
matis892019.07.23 11:10
Oczywiście że stosunki są dobre bo NIemcy i Rosja znowu podpisali pakt Ribentrop-Molotow tyle że tym razem Niemcy sprzedali Rosji i Chinom całą UE.
Beno2019.07.23 10:40
Biznes jest biznes. A my możemy sprowadzać gaz statkami z USA. Sam transport statkami ile kosztuje? Ale opłacalny biznes.
Włodek2019.07.23 10:40
A czy poza okresem 22.06.1941 - 08.05.1945 było kiedyś "chłodno"? Zawsze potrafili się dogadać, zwłaszcza gdy miało to być kosztem Polski.
Zygfryd2019.07.23 10:35
Zero kupowania od niemiec gazu niech sie zatkaja tym gzem po same uszy mamy swoich dostawców i dobrze bo jest konkurencja dosc okradania Polski przez Gazprom to obejscie to jak zwyle układ miedzy sojusznikami rosji i niemiec.
Konfederata2019.07.23 13:41
Popieram! Kupujmy z Kataru, USA i Norwegii. pełna racja. To się opłaca!
Foster2019.07.23 10:23
To chyba dobrze ?
Franek2019.07.23 10:22
Tak czy inaczej, rury Nordstream 2 są na ukończeniu i Polska będzie mogła od Niemców kupić tanio ruski gaz.
Tomek2019.07.23 10:24
Płacąc Ruskim za cokolwiek to jakbyś sobie szubienicę budował, bo Ruski ten pieniądz za gaz spożytkuje na budowę rakiet wycelowanych w Polskę. To samo z Niemcami, tylko oni nas gospodarczo wykańczają.
Franek2019.07.23 10:33
„…rakiet wycelowanych w Polskę”. Ty chyba uwierzyłeś w te PiS-oweskie bajki, że Putin chce napaść na Polskę. Coś ty Polska jest już sprzedana i rozparcelowana, a ,,Fort Trump'' to bujda, żeby naiwniakom jeszcze wcisnąć amerykańskie zardzewiale armaty.
Tomek2019.07.23 10:36
Trump kocha Israel i Putin kocha Isreal - oni sa z jednej paczki kolego. Słuchają poleceń zza kulis, a są jedynie kukiełkami na sznureczkach. Każde wielkie mocarstwo musi być demoniczne z zasady, bo wielkim odwala pycha - tak jak na początku odwaliło Lucyferowi. To samo tyczy się Chin, EU itd...
taro2019.07.23 11:29
czlowieku urwales sie z choinki ze zeszloroczna ozdoba? Rosja ma swoj program dzialan, a to jest zdobycie zachodu, Polska stoi im na drodze do szczescia. i obojetnie co sobie poukladales w glowie ,ich program bedzie sie posuwal do przodu. My mozemy im wszelkimi wiekszymi,czy mniejszymi ukladami ich marsz przyblokowac, opoznic. Nikt nie musi wierzyc w pisowskie bajki, jest prawda zapisana w faktach historycznych i one sie w dzisiejszych realiach powielaja, a w jutrzejszych beda. Samo to, ze Rosja jest ze wszystkich stron dociskana militarnie, to zmusi ja do uderzenia na swojego sasiada, tylko po to by pokazac kly.
Franek 2019.07.23 12:42
zatrzymałeś się w rozwoju. Infiltracje, lobowanie i wpływanie na wydarzenia międzynarodowe było jest i będzie prowadzone przez wszystkie kraje. Ale to nie znaczy, że w dzisiejszych czasach wszystkie te czynności są wykonywane w celu zbrojnego uderzenia. Szczególnie po II WŚ rozpoczął się intensywny okres Globalizacji (w centralnej Europie po zakończeniu Zimnej Wojny) i od tego czasu nie ma potrzeby zbrojnie napadać na sąsiednie kraje, ponieważ wyzysk jest prowadzony w ‘nowoczesny sposób’. W koncepcji imperializmu (kiedyś) działania o charakterze ekspansji miały na celu zdobywanie taniej siły roboczej, surowców i rynków zbytu. Ale dzisiaj, np. Niemcy nie muszą z karabinem robić łapanki i siłą wywozić na roboty, bo Polacy do nich pojechali sami (dobrowolnie). Ponad to, Niemcy w Polsce zainstalowali montaż Mercedesa i tania siła robocza jest gotowa. Podobnie jest z wpływami w Polsce z innych gospodarek (np. sklepy Francuskie, itp.). Zatem, mówiąc językiem XVIIw. Polska jest już pod zachodnimi zaborami i Putin nie ma już nic do zagarnięcia. Zatem, dziś FSB to może być zainteresowane jedynie tym czy Kaczyński ma kota dla towarzystwa czy do czegoś więcej? (plotkami).
Tomek2019.07.23 13:53
Bzdura. Dziś Rosja może puścić rakietę bezpośrednio w cel na zachodzi i my nie stoimy na żadnej przeszkodzie. Jeśli nie stoczymy się moralnie jak w XX leciu międzywojennym to nic nam od strony Rosji nie grozi. Nad wszystkim pieczę trzyma Pan Bóg. Dopuszcza na nas nieszczęścia tylko wówczas kiedy się od niego oddalamy. Więc nie oręże nas ochroni ale modlitwa i wiar oraz miłość do Jezusa Chrystusa. Amen.
Jana2019.07.23 12:06
Tanio??? Wesołek z ciebie.
Konfederata2019.07.23 13:39
10/10. Co racja to racja. Bardzo korzystna transakcja:) Przy okazji będziemy mogli wspierać dostawami (oczywiście bezpłatnymi, stać nas) tego gazu Ukrainę, żeby im w dupę zimno nie było zimą.
Tomek2019.07.23 10:18
A jak ma nie być cieplutko jak te dwa pawiany na zdjęciu to koledzy ze STASI.