Co nam grozi, jeśli PiS nie wygra wyborów? Prof. Jan Żaryn dla Fronda.pl - zdjęcie
03.10.19, 13:55Screenshot Youtube - Salve TV

Co nam grozi, jeśli PiS nie wygra wyborów? Prof. Jan Żaryn dla Fronda.pl

97

Fronda.pl: Wybory parlamentarne już za 10 dni. Według wszelkich sondaży wygrywa je Prawo i Sprawiedliwość, jednak prezes PiS przestrzega przed nadmiernym zaufaniem do tego typu badań i apeluje o mobilizację. Dlaczego jest tak ważne, aby jak najwięcej Polaków wzięło udział w wyborach?

Prof. Jan Żaryn, senator, Prawo i Sprawiedliwość: Potrzeba mobilizacji istnieje zarówno jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, o nasz elektorat, jak i w wymiarze ogólnym – wśród Polaków. Jeśli chodzi o naszą partię, to mamy wrażenie, że przez cztery lata rządów PiS pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodni, a więc jest to pewna podstawa do domniemania, że Polacy znów będą chcieli nam zaufać.

A w sensie szerszym?

Jest oczywiście i ów drugi, ważniejszy z punktu widzenia wspólnoty narodowej aspekt. Im więcej uobywatelnienia w nas samych, tym demokracja jest ustrojem bardziej realnym.

W II Rzeczpospolitej największym osiągnięciem frekwencyjnym były wybory do Sejmu ustawodawczego z 1919 roku, gdzie w niektórych okręgach wyborczych frekwencja sięgała nawet 90%. Tak wielki dowód miłości do Ojczyzny to dziś oczywiście marzenie, które wydaje się być nierealnym, jednak chcielibyśmy, aby i dziś Polacy rozumieli tę niezwykłość istnienia Państwa Polskiego, co w naszych dziejach nie zawsze miało miejsce.

Bez niego nie jesteśmy przecież w stanie zrealizować tego, co jest głównym hasłem naszego projektu na cztery lata, a więc dobrobytu i zrównania poziomu życia Polaków i mieszkańców Zachodniej Europy.

Według wewnętrznego badania PiS o którym pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, w zasadzie im wyższa frekwencja w wyborach, tym lepszy wynik PiS. 

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że bardzo duża część Polaków z różnych przyczyn nie była do tej pory zainteresowana Polską czy braniem udziału w wyborach. Niewątpliwie zmiany, których efektem jest to, że coraz większa ilość Polaków chce brać udział w wyborach jest bardzo potrzebna. Będzie to o tyle skuteczne, o ile okaże się, że owa wartość państwa jest widoczna.

To znaczy?

Chodzi o sytuację, w której widzimy, że głosowanie na daną formację jest dostrzegalnym udziałem w skutkach, które za tym idą. Jeśli rzeczywiście PiS jako formacja nabrało wiarygodności, to oznacza to, że w naszej praktyce systemu demokratycznego odbył się jakiś niesamowicie ważny proces mentalny.

Na czym on polega?

Chodzi o odrzucenie tego negatywnego stereotypu, wedle którego system demokratyczny to iluzja, ponieważ klasa polityczna i tak jest kłamliwa. Uznaje się wówczas, że kampania wyborcza to nie instrument komunikacji ze społeczeństwem, a narzędzie dezinformacji. Jeżeli udało nam się przełamać ów stereotyp, który powstał w wyniku doświadczeń ostatnich 30 lat, jeśli w cztery lata potrafiliśmy zmienić wizję systemu demokratycznego z niewiarygodnego na wiarygodny, to efektem powinna być ochota Polaków do czynnego wejścia w system demokracji. Jeśli więc frekwencja będzie wyższa, to siłą rzeczy można liczyć na to, że to właśnie PiS na tym zyska. Podkreślam jednak, że to nie jest najważniejsze.

Co Pan przez to rozumie?

Być może te cztery lata naszych rządów staną się początkiem wymuszenia na wszystkich formacjach, które aspirują do przejęcia władzy w Polsce, traktowania wyborców poważnie. Pamiętajmy, że przed rządami Prawa i Sprawiedliwości takiej praktyki nie było. Wydaje mi się, że takiej wiarygodności nasz główny konkurent już nigdy nie uzyska, bo trudno zanegować przeszłość.

W trakcie 4 lat rządów PiS Polacy zyskali wiele, dość wspomnieć o programie Rodzina 500 Plus, obniżeniu wieku emerytalnego, 13 emeryturze, czy zerowym podatku PIT dla młodych. Partia rządząca przekonuje, że jeśli wybory wygra, programy te utrzyma. Czy analogicznie – utworzenie rządu przez przeciwników partii Jarosława Kaczyńskiego oznacza w konsekwencji koniec wspomnianych programów?

Jedyna odpowiedź, jaka musi tutaj paść, to: nie wiem. Tego nie wie nikt, włącznie ze wspomnianymi formacjami. Na tym polega dramat dzisiejszych wyborów. O ile PiS nabrało owej wiarygodności i w związku z tym można się spodziewać, że podtrzyma poprzednie programy i wprowadzi te, które zapowiada, o tyle opozycja jest tak bardzo zróżnicowana wewnętrznie, że będzie musiało minąć bardzo wiele czasu, zanim w ogóle wypracuje wspólne stanowisko w tych sprawach. Jeśli z jednej strony słyszę, że praca minimalna nie może wzrosnąć do poziomu 4000 złotych w związku z zagrożeniem inflacją czy zagrożeniem dla przedsiębiorców, a z drugiej strony w programie opozycji jest mowa o wzroście poziomu życia Polaków, to przyznaję, że nie rozumiem, co te zapowiedzi mają oznaczać w praktyce. Czy ta płaca ma wzrosnąć, czy jednak nie? Z jednej strony słyszymy, że 500 Plus zostanie utrzymane, z drugiej zaś, że program ten wymaga daleko idących korekt. Ta wewnętrzna niekomunikatywność ze społeczeństwem opozycji jest moim zdaniem zabiegiem celowym.

Czemu miałby on służyć?

Chodzi o to, aby w przyszłości można było odwołać się do praktycznie każdego zdania, które padło i w ten sposób je uwiarygodnić jako jedyne zobowiązanie na przyszłość. Bardzo dziękuję za rządy takiej formacji…

Poza kwestiami gospodarczymi, pozostaje też sfera światopoglądowa, która bardzo mocno motywuje Polaków do wzięcia udziału w wyborach. Co w tej sferze oznaczają rządy partii opozycyjnych?

Najgroźniejsza jest oczywiście owa niewiadoma dotycząca ochrony najważniejszego katalogu wartości, przede wszystkim rodziny, którą państwo chroni jako najważniejszą instytucję. To także kwestia ochrony polskiego dziedzictwa, prowadzenia polityki historycznej i edukacyjnej, w której niezwykle ważne jest wpajanie procesie wychowawczym patriotyzmu jako ważnego elementu przywiązania do polskości.

My jako Prawo i Sprawiedliwości jesteśmy w tej chwili jedyną formacją dającą świadectwo. Mówimy otwarcie o tym, jakie są podstawy naszej cywilizacji, kultury, jaki system wartości będzie przez nas wprowadzany w instytucje państwa, jeśli nadal będziemy nimi zarządzać. To wszystko bardzo często pojawia się w przemówieniach prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

A jeśli wybory wygra opozycja?

Nie wiadomo. Nie wiemy, jaki zestaw poglądów okaże się wówczas przeważający. Możemy oczywiście przypuszczać, że pani Małgorzata Kidawa-Błońska prezentuje sobą poglądy bardziej konserwatywne, jednak jeżeli Ministrem Edukacji Narodowej zostanie np. Robert Biedroń, to jej poglądy przestaną być tutaj istotne, ponieważ nie daje świadectwa o tym, że jest gotowa nie dopuszczać wizji prezentowanych przez środowiska skrajnie liberalne.

Pojawiają się już stwierdzenia, że te wybory to niemal wojna cywilizacji – tej wyrosłej na chrześcijaństwie z liberalną, promującą małżeństwa homoseksualne czy tzw. prawo do aborcji. Zgadza się Pan z tymi ocenami?

Z tym mamy do czynienia nie tylko w zbliżających się w wyborach. Szczególnie mocno zaczęło to być widoczne od wyborów europarlamentarnych. Widać bardzo agresywną próbę wprowadzenia w przestrzeń publiczną zjawisk, które powinny być ukryte w życiu prywatnym. To seksualizacja przestrzeni publicznej. Niszowe zachowania czy miejsca mają się teraz stawać publiczne, wiodące i akceptowalne przez całą społeczność. Na to nie ma naszej zgody! Seksualizacja, która prowadzi tylko do destrukcji i ma wpływ przede wszystkim na tych, którzy są bezbronni, a więc dzieci i młodzież, jest po prostu szkodliwa i destrukcyjna. Niewątpliwie mamy dziś do czynienia ze starciem bezkompromisowym i nie ma mowy o zgodzie, jaka mogłaby zaistnieć między tymi środowiskami.

Rozmawiał Damian Świerczewski

Komentarze (97):

Zed2019.10.5 15:24
Znam senatora Żaryna, jedno mówi, a co innego myśli i robi. Co oznacza przegrana PiSu? Tylko tyle, że PiS przestanie kraść.
Jan2019.10.5 9:48
To o czym Pan mówi przeraża. Po pierwsze, Polska odda żydom to co oni bezprawnie żądają. Pewnie nie 300 mld dol. ale i tak duuuuuuuuuużo. Po drugie. Dzięki "prezentom" PiS'u Polska idzie drogą Wenezueli. Niedługo czasu minie gdy 500+ będzie warte 50+. I jeszcze PiS nazywa siebie partią prawicową podczas gdyby jest to typowa etatystyczna partia SOCJALISTYCZNA. PiS skończy jak Gierek.
Głosuję na PiS2019.10.5 7:31
Za 500 złotych co miesiąc, to mogą mnie nawet w tyłek ru.hać.
anonim2019.10.5 5:00
Warto też zwrócic uwagę na teledysk zespołu Rammstein, na stronie Newsweek, do piosenki Deutschland, jest to miłosne wyznanie szatana wobec Niemców, rewers całości.
anonim2019.10.4 23:25
A najbardziej komiczna jest w Manifeście walka z monopolem. Robotnicy zbierają się w związek zawodowy i dyskutują warunki na jakich będą pracować! U monopolisty oczywiście! Jedna partia, jeden rząd, jeden producent!
anonim2019.10.4 23:16
Trzeba też dodać, iż celem jest zniszczenie kapitalizmu związanego z danym krajem i zapewniającemu krajowi samowystarczalność, tylko kapitał międzynarodowy jest do utrzymania.
anonim2019.10.4 23:07
To będziemy wtedy mieli realizację Manifestu z Ventotene. Spinelli, którego z partii komunistycznej wyrzucono za odchylenie trockistowskie określa się mianem rewolucjonisty, nie komunisty. Kwestia własności, bądź jej braku, będzie zależała od okoliczności, miejsca i czasu. Chodzi o to aby partia rewolucjonistów przejęła na zawsze władzę i zbudowała nowy, wspaniały świat. Manifest ten dotyczy niszczenia wszelkich instytucji państw narodowych, które autor oskarża o bycie zarzewiem totalitaryzmu z którym zamierza walczyć, a my wiemy doskonale, że źródłem totalitaryzmu jest nic innego jak zniszczenie istniejących, tradycyjnych instytucji oraz próba budowania od nowa całkowicie nowego porządku. Totalitaryzm Spinellego to po prostu globalny totalitaryzm, którego nadejście poprzedzi totalna destrukcja wszystkich instytucji, łącznie z parlamentami. Jak pisze mąż Pani Hirschmann wówczas pojawi się prawdziwa demokracja, oczywiście bez demokracji!
raf2019.10.4 22:09
Przede wszystkim znowu będzie kolejne odcinanie od koryta aktualnych prominentów i obsadzanie swoimi. W każdej sferze. POPiS to partie władzy i walka o żłób, synekury jest ich fundamentalną wartością. Nadrzędną.
Urszula2019.10.4 19:58
Niejaki Jurgiel straci luksusy za nasze podatki: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/niewiarygodne-jurgiel-przebil-szyszko/7v3q4jh?utm_source=plista&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_plista_n_desktop_fakt#s
lorek2019.10.4 19:48
co nam grozi?- a to- Krowy będo się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Stan Lee2019.10.4 16:43
A co to wogóle jest to Żaryn, kolejna miernota opłacana przez pis?
Hanys2019.10.4 16:35
Co nam grozi? AFERY+ oraz 500 - = Zdechłe Kozy
Polak2019.10.4 10:46
Straszne rzeczy nam grożą - skończą się stołki dla pisowskich kolesiów, skończy się pisowskie rozkradanie Polski, a zacznie się rozliczanie pisowskich przestępców... Jak pisowscy towarzysze będą żyć gdy skończy się możliwość łatwiej kradzieży?
Konfederata2019.10.4 16:05
Ty Polak, ja słyszyłam, że PIS rozdaje 500 na każde dziecko, a ty piszesz, że PIS rozkrada te pieniądze. przez co pisowcy są przestępcami ?! Czy tyś sobie dobrze wymyślił nick "Polak" ? Myślę, że leprzym nickiem dla ciebie byłby: lewacki szczoch lub przygłup czerwonej zarazy ! Co ty na to ?
---2019.10.4 8:26
Raczej co będzie jak wygra Koalicja Obywatelska? Muzułmańscy migranci.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.4 6:23
Żaryn to jeszcze gorszy prawak niż Kaczyński, tfu! Żaryn faktycznie jest fanatykiem religijnym, a Jarek przynajmniej nie wierzy w te bzdury.
babcia z dowodem2019.10.4 0:05
No to na wybory Panie i Panowie.
Alojzy Cedzidło2019.10.3 22:54
Pan Profesor to naukowiec popierający rację rządzących , rację PiS -u Przekonuje naukowo , ale i zrozumiale dlaczego w przypadku przegranej PiS- nie będzie nam wesoło , chociaż znów będą nam wmawiać ,że Polska to wyspa wiecznej szczęśliwości ale dopiero od 14..X.2019. I nie byłoby w takich wróżbach nic dziwnego , gdyby nie fakt ,że uczeni , z takim samym zasobem wiedzy i zdobytymi na jej podstawie tytułami naukowymi, głosili podobne ,,wróżby " . tyle tylko ,że to samo nas czeka jeśli PiS wygra . Wielbicieli i jednej grupy ,,uczonych " jak i tej drugiej, w ,,komentarzach " na tej stronie nie brakuje .I bądż tu człowieku prosty ,nawet jak mowi pan Shtur ,,fornalu" mądry . Komu wierzyć .? Mnie zaś pali ciekawość , co by to było gdyby , te ,,drobnoustrojne" , mające swoje tajemnicze plany rządzenia partie . wygrały wybory. Pofantazjuję . Zacznie się mordercza walka o stołki po PiS-e. O dogadaniu się który program realizować , mowy nie ma . A i nadziei też . Pan Schetyn chwyta władzę w swoje ręce . A wiadomo, tylko oni mają kadry w Gabinecie Cieni.. Kukiz przejdzie z Czarzastym do opozycji . A w narodzie tylko sama radocha . bo wszystko wróci do normy. Do szkół ,od 1 klasy , może i od przedszkola . min oświaty Biedroń lub Rabiej wprowadzą . . nowe programy. . Pan Broniarz i ZNP ani mruknie . Bo i komu , A wszystko od zaraz , dzień po wyborach . Nie tak jak PiS .Cztery lata i z miliona mieszkań nici. Oj będzie się działo ,będzie......
lolek kremowka2019.10.3 21:05
Proszę sobie porównać rosyjski spot wyborczy z PiSowskim :) Rosyjski: https://youtu.be/c0WHTlLwJIk PiSowski: https://youtu.be/2BQjBXutdFY a tu amerykański: https://youtu.be/wJbn7oAXaDc Od kogo PiS zrzyna? :) :) :)
JanP2019.10.3 20:43
Wszyscy będzieta siedzieć.
Onegdaj2019.10.3 18:05
Co ?! Nie podobie się PIS ?! Lepiej dla was byłoby bezprawie i niesprawiedliwość ?! Widzicie cymbały, dla mnie samo tylko 500 plus na dziecko to są pieniądze, realne pieniądze, żywa gotówka, to jest coś !!! Natomist jak zagłosowałbym na patologię POKO i przestępców z PO to: - stracę 500 zł z programu 500 plus, to stracę 500 zł z WAT-u, 500 zł z OFE, 500 zł ze Spółek Skarbu Państwa, 500 zł z dotacji UE, i zapłacę 500 zł na ośmiorniczki - wrócę do państwa HdiKK i tzw. zielonej wyspy miodem i mlekiem płynącej i nienormalnej Polskości Tuska, gdzie znowu otoczą nas złodzieje, kłamcy i seks-zboczki, oraz zdrajcy i postkomuna PZPR w PE, a rządzić nami będą debile z POKO, do gospodarki wróci znów kryzys, a korupcja i zadłużenie będą rosły bez opamiętania. A premier podczas zagranicznych wizyt będzie kłaniać się fotografom z Afryki - będę musiał dłużej pracować do emerytury, stracę pracę bo wzrośnie bezrobocie, wyrzucą nas z mieszkań podczas dalszej reprywatyzacji lub spalą w lesie kabackim, i nie daj Bóg pojawi się kolejny Cyba - oni, zlikwidują IPN, CBA aby kradło się im wygodniej i więcej, razem z synkiem premiera będą nas okradać za pomocą Amber Gold czy Get Back, a gdy się sprzeciwię to będą strzelać do mnie kulami gumowymi - ci podrzędni będą strząsać szyrańczę z drzew, walić dechami, basebolami lub kamieniami i dorzynać watahę. Sprawiedliwość będzie tylko po ich stronie i powrócą ich sądy „niezależne”. Będą również biegać z farbami, pędzlami, zapałkami i rzucać jajkami w prezydenta ....... Czy wy cymbały rozumiecie o czym ja piszę ?!!!!
KKK2019.10.3 18:02
Opozycja nie ma programu, ale ma życzenia: życzy Polsce jak najgorzej ! Politycy totalnej opozycji to putinofile, to lewizna opętana korytem. To mafia, która chce nic innego tylko dorwać się do koryta i okraść Polaków ze wszystkiego. To neomarksistowska czerwona i tęczowa zaraza, która walczy z Kościołem i rodziną wkraczając do szkół by demoralizować i seksualizować dzieci. To obóz zdrady narodowej, który powinien być wyeliminowany z życia publicznego. Polacy – uczyńmy to jak najszybciej, puki nie jest za późno !
Daniel K2019.10.3 18:00
........śmietnik historii już czeka na zdrajców i wrogów, niech nikt nie liczy jutro na przychylność sądu, wrzód Targowicy i podłe uczynki zaprzańców, nie będą cuchnąć zdradzieckim fetorem poglądów, w wolnej Polsce gdzie prawda i honor powróci, cmentarna dyplomacja odejdzie na wieki
Alojzy Cedzidło2019.10.4 6:23
Szanowny ,,Danielku K. " . A o kim tak składnie piszesz ? O kim ? Bo pan ,,lewak " np . dokładnie zaadresował swoje uwagi . .Twoje takie uniwersalne . ,,I se tu i se tam " . Spryciula . Zawsze możesz napisać ,,a nie mówiłem ".
lewak2019.10.3 17:58
PO znajduje się w wizerunkowym bagnie. Im bardziej się szamocze, tym głębiej się zapada. Titanic tonie a orkiestra pod dyrekcją J. Owsika gra do końca. Zorganizowało sobie konwencję programową – chodzi o PełO. Patrzę na nich (należy być czujnym, co wróg zamierza), a oni wyglądają jak opętani. Na każde zdanie nienawiści reagują gromkimi oklaskami : - oni się cieszą z ich kłamstw, - oni się cieszą z ich pogróżek, - oni się cieszą z ich nienawiści, - oni się cieszą z ich głupoty .................... To nie farsa, to są osobniki wykształcone. Ja nie wiem jak oni zdawali egzaminy na studiach, skoro myślenia logicznego mniej niż zero, a ogłupienie i depresja intelektualna ogromna. Pytanie, czy egzaminatorzy to to samo co zdający ? Czy plasując się w piątej setce wyższych uczelni na świecie, to ten poziom ? No, mniejsza z tym, ale o programie ani słowa, oczywiście oprócz likwidacji CBA, IPN i socjalnych programów PIS-u, bo piniędzy nie ma i nie będzie. Ludzie !!! Z takimi osobnikami nie można budować wspólnoty !
Jarek2019.10.3 17:56
Arłukowicz: Mamy szansę wygrać nestępne wybory i zmienić to wszystko, co PIS wprowadził. Odwrócimy dobrą zmianę i skasujemy wszystkie ustawy. Nie będziemy finansować żadnego programu 500+, mieszkania+, za życiem, bezpłatne lekarstwa, itp. Nie ma na to naszej zgody, aby Polacy otrzymywali od państwa takie duże zapomogi. Sami muszą zarobić, by utrzymać rodzinę. Od tego są kredyty i zobowiązania. Jeżeli taki Polak zarabia mniej niż 2100 zł to jest gówno wartym człowiekiem .
Topek2019.10.3 17:55
Oczekujemy od PIS-u następującego programu działania w drugiej kadencji: - dokończenie reformy sądownictwa - dokończenie reformy szkolnictwa wyższego, w tym: centralnej komisji d/s stopni i tytułów naukowych (bez reformy tego ciała będziemy mieli coraz więcej profesorów typu środa, hartman,nałęcz, sadurski, waltz, płatek, staniszkis, huebner i in. - dalsza reforma edukacji - repolonizacja mediów - TS (Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz
les2019.10.3 17:54
Ci co nie będą głosować na Prawo i Sprawiedliwość, to w gruncie rzeczy opowiedzą się za bezprawiem i niesprawiedliwością. A więc Polacy, zdajcie sobie z tego sprawę, jeśli jeszcze potraficie !
realista2019.10.3 17:52
Jeśli ktoś z rolników polskich będzie głosował 13.10.2019 na PSL, to będzie zdrajcą swoich współtowarzyszy rolników w całej Polsce.
katolik2019.10.3 21:54
brawo!
Asmo2019.10.3 17:50
Nie oszukujmy się, bo cała opozycja w Polsce i ich zwolennicy to zbiór najgorszych patologii, które szkodzą państwu i narodowi !!! To coś, co się pałęta w społecznym obiegu, a nazwało się totalną opozycją, to nie są Polacy ! To grupa komunistów przysłanych nam na siłę przez Moskwę, a także żydowsko- niemieccy przybysze. Ich potomkowie to komunistyczny kożuch podłych i obrzydliwych dzieci resortowych, bełtu, mętów i pasożytów wszelkiej maści i rodzaju. Dla nich Polskość to nienormalność ! To wrogowie Polski, którzy posiadają jedynie polskie obywatelstwo. Jeśli nie oni lecz Polacy są przy władzy w Państwie, to czują się jakby ktoś na nich srał ! Są niewirygodni, niekompetentni i nienawistni, to kłamcy i oszuści, a złodziejstwo w czasach ich rządów przekraczało wszelkie granice. To zdrajcy narodu polskiego ! Oni bojkotują nawet największe święta narodowe, szczują na Polskę w UE i stosują wojnę hybrydową prowadzącą do zamachu Stanu żądając likwidacji urzędów wojewodów i utworzenia regionów federacyjnych. To nie jest żaden obóz polityczny opozycji, a pozaprawne zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo ! Kaczyński mówi prawdę – trzeba wymienić lewackie pseudo-elity ! Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym, prawnikiem i politykiem.
mordechaj2019.10.3 17:10
Jak PiS nie wygra wyborów, to grozi pisowcom odcięcie od koryta i kwik. To wszystko.
Daria2019.10.3 16:35
Jakto co wam grozi? Trybunał Stanu i więzienia - to chyba oczywiste. Drugi raz Ziobro się nie wywinie ani reszta łajdaków !
Onegdaj2019.10.3 19:11
Daria, ty jesteś tak durnowata jak jakaś puszka na spermę ! Ziobro was powsadza do więzień - nie odwrotnie ! Kuźwa , degeneracja myślenia !
katolik2019.10.3 15:50
ciągle o to koryto ---od koryta to zostali wreszcie odciągnięci PO złodzieje i grabieżcy majątku narodowego ,Głosują na nich tylko ci ,którzy zgadzają się na to aby kraśc,niszczyć ,zaprowadzić w Polsce burdel ,zniszczyć kościół, podżegać do zabójstwa ALE NIGDY JUŻ DO TEGO KORYTA NIE WRÓCICIE I JUŻ DALEJ KRAŚC NIE BĘDZIECIE.SKOŃCZYŁO SIĘ.wreszcie się skończyło. Madrzy i Silni Polacy głosują na PIS!!! Tak nam dopomóż BÓG i Matka Boska.
Reytan2019.10.3 15:57
PIS to aborcja,gender,LGBT,klamstwo i Izrael Nad Wisla.
Obywatel2019.10.3 16:20
i katastrofa dla tego kraju.
alex2019.10.11 22:40
Konczy sie wreszczie,do korytan nigdy nie wroca. BO MADRZY I SINI POLACY GLOSUJA NA PIS
katolik2019.10.3 15:44
Do tertencjusz-- TY jesteś patriotą , ale wiesz,ze jak powiesz jakimś przygłupom, że na nich plują,to myślą,ze pada deszcz, nie zrozumie co to Polska i o co w tym wszystkim chodzi powinni być pod jarzmem niemieckim albo francuskim najlepiej islamskim
Reytan2019.10.3 15:59
Albo izraelskim lub ukrainskim ~!!!!!!!!!!!
ciekawy2019.10.3 15:19
Najbardziej boją się pisie bo po pierwsze stracą KORYTA A PO DRUGIE BĘDĄ SIEDZIEĆ W KOZIE
Maciej2019.10.3 15:05
Ja będę głosować na PiS !!!!!!!!!!!! A Ty ???????
Urszula2019.10.3 15:10
Nie
Onegdaj2019.10.3 19:09
Ty Urszula, nie świruj - idź na wybory ! Tylko nie głosuj na PO-jebów !
Olej2019.10.3 15:13
Również ! Ale nie z radości ! Jestem elektoratem zawiedzionym i smutnym, że nie do końca to wszytko tak wygląda jak miało być. Będę głosować z konieczności przed najgorszym co było dotychczas, zanim nastąpiła zmiana w 2016. Ostatnia próba prawdy !
Reytan2019.10.3 16:01
Czy jestes Zydem ?
BiegunkaProrocza2019.10.4 0:02
Ja już zagłosowałam na PiS. Mam taką porcelanową urnę wyborczą. Codziennie oddaje tam głos na PiS.
Polak2019.10.4 10:48
A ja będę głosować za Polską, czyli przeciwko PiS.
Stan Lee2019.10.4 16:44
A ja mam honor i wykształcenie więc nie.
Patrick2019.10.3 15:01
Zamiast ufać sondażom, róbmy swoje i wołajmy do Boga za JPII: NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE TEJ ZIEMI !
Reytan2019.10.3 15:39
Katolicy wreszcie powinni postawic na siebie i stworzyc nowa PARTIE INTERESOW POLSKICH.
BiegunkaProrocza2019.10.4 0:39
Czyli PIPę. Zacznij od okadzenia mirra swojej PIPy
widziane z boku2019.10.3 14:48
PIS popełnił fundamentalne błędy dając sobie narzucić "ton" kampanii. Homoseksualiści to nic nie znacząca grupa mentalnych i fizycznych meneli opłacanych najprawdopodobniej przez Sorosa i niestety PIS dał się wciągnąć w te bezsensowne marnowanie czasu. Następnie, PIS zupełnie bez sensu, powtarzał i dalej to robi, ile pieniędzy różne grupy dostaną. Teraz już, jak podejrzewam, jest za późno by zmienić kierunek kampanii. Wyniki nie są trudne do przewidzenia. PIS nie osiągnie większości w Sejmie, opozycja być może będzie miała wiekszość nieznaczną i będzie problem nie tylko z utworzeniem rządu, ale nawet jak już taki będzie, nic nie będzie w stanie zrobić. Polske oczekuje prawdziwy paraliż konstytucyjny. Za rok lub dwa Sejm będzie rozwiązany i nowe wybory. Prezes PIS-u powinnien przejść na emeryturę polityczną, jest niestety postacią coraz bardziej niestrawną nawet dla sporej części "pisowców".
Onegdaj2019.10.3 19:08
Ty się pajacu lewacki nie przejmuj tym jaką osobą jest Kaczyński dla PIS-owców. Jasteś za głupi żeby to zrozumieć !
widziane z boku2019.10.3 19:16
A to mnie zabolało, towariszcz.... w doopie
Dam2019.10.3 14:44
Oderwanie od koryta, to grozi. Dlatego kwiczą głośniej, niż kwiczało PO.
Reytan2019.10.3 15:56
Dlaczego glosniej ? Tak samo.
tertencjusz 2019.10.3 14:40
Wygrana totalnych to katastrofa dla Polski. 1/ To sie równa islamizacji kraju, 2/ Wejście do strefy euro, czyli pozbycie sie złotówki i poważny wzrost cen oraz 3/ utrata samodzielnej polityki finansowej w czasie kryzysu. 4/ To likwidacja planów uniezależnienia energetycznego od Rosji i być może 5/ prolongata wybitnie niekorzystnych cenowo umów na dostawę gazu. 6/ Jeszcze większy wzrost napięć społecznych z powodu wcielania w życie zasad LGBT. 7/ Wyprzedaż dochodowych spółek Skarbu Państwa na sfinansowanie bieżących potrzeb. 8/ Wycofanie sie z części polityki socjalnej PiS itd., itp., itd., itp., itd., itp.
212019.10.3 14:38
Grozi Wam oderwanie mordy od koryta!!!!!
332019.10.3 19:33
Czerwone pająki ,zapomniałeś dopisać .
Olej2019.10.3 14:34
Co będzie ? Co będzie pyta sam siebie zasuwający przy układaniu setek kilometrów polbruku w powiecie, układający kostkę samemu panu burmistrzowi ??? Co będzie ? Drapie się w łepetynę ? A co ma być ? Jak zapier…….am tak za……..ł będę ! Co ma być pyta kasierka supermarketu ciśnięta potrzebą chwili ? Jak siedziałam po 24 godziny tak siedzieć będę. Co ma być pytają zapatrzeni w daleką Warszawę mieszkańcy mieścin, w których mechanizmy układów działają jak działały. Mielą jak mieliły. Co będzie pyta siebie Józek trzymający twardo łopatę w prywatnej firmie potentata roboty na cały powiat ? Ch……..będzie odpowiada sobie i ciągnie kolejne metry rowu pod rurę kanalizacyjną, do domu pewnej radnej nie do ruszenia. Co będzie ? Pyta nieboszczyka męża pani Jadzia procesująca się z urzędem od ponad 4 lat gdy odebrano jej emeryturę za abonament rtv i sądy ciągną sprawę latami ? A co ma być odpowiada sobie ? Zdechnę z głodu niezależnie kto tam na górze siedzi. Co będzie pyta zdezorientowany naród, który ledwie uniósł głowę ? Co będzie ? Iść trzeba żeby jeszcze gorzej nie było – tylko tyle wiemy. Odpowiada wewnętrzny głos obawy.
Marian2019.10.3 14:31
Potrzebne wyborcze "pospolite ruszenie" sympatykow PIS
Reytan2019.10.3 15:34
Moze Ambasada Izraelska pomoze !
Marian2019.10.3 16:25
Juz chyba od lutego z Izraelem jest na noze ale do Ciebie nie dotarlo.Wam natomiast nawet ruska nie pomoze,do sejmu nie wchodzicie.
anonim2019.10.3 14:25
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO wybory do PE i te wybory TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!! GŁOSUJĘ NA PiS
BiegunkaProrocza2019.10.3 14:28
Głosuj głosuj, tylko nie zapomnij umyć siusiaka i okadzić pochwy bo wizyta duszpasterska już niedługo.
nie cierpię zboków , debilnych 2019.10.3 19:30
To już zwieracze ci nie trzymają zboku , że ciągła biegunka .
BiegunkaProrocza2019.10.3 20:05
Ja prorokuje, głoszę kerygmat. Doradzam pisowcom co mają robić gdy im kakało leci, w oparciu o stare księgi.
Reytan2019.10.3 15:32
PIS to Izrael Nad Wisla. Szalom.
max2019.10.3 14:21
Co wy macie z tym seksem? Jakaś obsesja.
AnnaNS2019.10.3 14:20
🄽🄸🄴 🄶🄻🄾🅂🅄🄹🄴 🄽🄰 🄿🄸🅂
TRW2019.10.3 14:16
BARDZO dobra strona demaskująca z największymi szczegółami ruskich trolli w internecie --->>> https://jozefdarski.pl
katolik 2019.10.3 14:18
BARDZO dobra strona demaskująca z największymi szczegółami afery PiSu --->>> http://www.100aferpis.pl/
Reytan2019.10.3 15:30
Jozef Darski to Targalski,ktory karykaturalnie wyolbrzymia ogromne rzekomo wplywy Rosji w Polsce,za co jest mu ogromnie wdzieczny sam Putin.
vanitas vanitatum et omnia vanitas2019.10.3 14:13
oj, bedzie prawdziwa hatakomba :)
katolik 2019.10.3 14:08
Co nam grozi, jeśli PiS nie wygra wyborów? wróci praworządność i demokracja! a tego PiSia patologia najbardziej się boi!
Andrzej Ryszkiewicz2019.10.3 14:25
A Platforma taka był doskonała i przestrzegała demokracji? Bo z tej wypowiedzi wygląda na to,że to była bardzo dobra partia.Tak?
Urszula2019.10.3 15:06
Tak.
Andrzej Ryszkiewicz2019.10.4 8:28
Pani Urszulo,nie była lepsza.Wiem,że gdy komuś za Platformy żyło się lepiej,to nie powie nic złego o Platformie.Przede wszystkim są to ludzie bardzo zawistni,w przeciwieństwie do polityków PIS.Dlatego są gorsi,za ich rządów były afery,przekręty,kłamstwa.Natomiast nie ulega wątpliwości,ze od partii PIS i Platformy jest lepsza SLD.I powiem,że wolałbym SLD widzieć u władzy,niż tych zawistnych typów z Platformy.Dodam,że SLD też krytykuje PIS,ale słusznie i mówi prawdę o ich błędach.A Platforma krytykuje bez zastanowienia,zarzuca partii rządzącej różne nieprawidłowości,podczas gdy sami robili to samo.Dlatego wolę SLD bardziej niż PIS.
SZCZUPAK2019.10.3 14:36
Dzielnicowy ty nie mędrkuj tylko szykuj stoperan na 13 X biegunka z odwodnieniem gwarantowana hahaha.
StanPio2019.10.4 12:08
Należy koniecznie zdobyć większość Konstytucyjną i zmienić prawo dotyczące referendów i przejąć w polskie ręce NBP i "pieniądze". Jedyną groźbą dla globalnych władców zasobów naturalnych i ludzkich, aktywów i pieniądza dłużnego jest maksymalna SAMOWYSTARCZALNOŚĆ REGIONALNA, począwszy od gmin a skończywszy na Trójmorzu. Niestety, i Konfederacja, i Kukiz, i Narodowcy zabierają 10% głosów i co najmniej przysparzają totalnej "opozycji" kilkadziesiąt mandatów, sami otrzymując kilka! Jeśli Konfederacja dostanie 5% to otrzyma jeden mandat! A z Kukizem, który żeby dostać się do Sejmu wejdzie kombanda PSL i zabierze dalsze kilkadziesiąt. Kukiz i Braun - Winnicki! jeżeli jesteście patriotami wycofajcie wszystkich kandydatów! Apele do Korwina będą bezskuteczne. On cwaniacko dba tylko o siebie, a nie o Polskę. To trzeba Konfederatom i wyborcom uświadamiać!
Zbych2019.10.3 14:47
"dzielnicowy"???! Oj, musiałeś kochać kiedyś pałowanie. I tak zostało. Pewnie łezka żalu i tęsknoty kręci się na wspomnienie.
Olin2019.10.3 14:58
dlaczego matka cię wysrała nie wyskrobała??? zapytaj i daj znać....
Reytan2019.10.3 15:27
Komuna wroci do programu mordowania katolikow,bo to ich hobby.
Matek2019.10.4 7:54
pedofilia gender, okradanie państwa, seryjny samobójca, OFE do Niemiec, nienawiść to raczej nie są przykłady demokracji wg PO
katolik2019.10.3 14:05
Prokuratura z obowiązku społecznego powinna zająć głoszeniem i podżeganiem przez dno mor-społ-polit popslsldwiosnwnowoczesna obyw rp JAK ZA HITLERA FASZYSTOWSKICH HASEŁ--podżegania do samobójstwa dzieci szkolnych ,do zabójstwa [poprzez eutanazję i aborcję-Polska nie jest państwem faszystowskim i głoszenie takich haseł podlega odpowiedzialności karnej i zawieszeniu dna w wyborach. POLACY obudżcie się.To jest wojna o śmierc albo o życie.Zastanówcie się,czy jesteście faszystami,jeśli tak ,to zmiencie obywatelstwo ,bo nie zasługujecie aby określać się Polakami.Mądrzy i Silni Polacy głosują na PIS!!!
Reytan2019.10.3 15:25
Zaden patriota na PIS nie zaglosuje nigdy,to oczywiste. PIS to masoni Morawiecki,Gowin i Glinski. PIS to Izrael nad Wisla.
anonim2019.10.3 19:24
Patriota !? czy czerwone folksdojcze .
Witek2019.10.3 14:00
Grozi nam początek końca Polski .
BiegunkaProrocza2019.10.3 14:12
PiSowcom grozi biegunka astronomiczna. Kościołowi też.
Reytan2019.10.3 15:17
Kominisci to pedofile i kretyni.
Obywatel2019.10.3 16:26
i jednych i drugich mi nie żal
Alojzy Cedzidło2019.10.3 22:57
Dlaczego pan,,Biegunka " ciągle o tym odbycie ? Dlaczego? Czyżby .......... ? E to co innego .......
BiegunkaProrocza2019.10.3 23:58
Nie było nic o odbycie. Przeczytaj uważnie jeszcze raz. Choć oczywiście Kościół łączy się silnie z tym tematem. Ale skoro już o tym wspomniałeś to mógłbyś częściej myć swój odbyt.
Alojzy Cedzidło2019.10.4 18:28
A ,,biegunka " to niby co ,panie ,,Biegunko "? Rycynus czy po rycynusie .? Bietunki to Wy dostajecie na myśl o ewentualnej wygranej Pis -u .Tyle ,zę nie do muszli .W gacie .
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.10.3 17:46
Nam - NIC. Wam - oderwanie od koryta.
robert2019.10.4 19:00
nam patriotom i ludziom kochającym swoją ojczyznę nic nie grozi, to wam zdrajcy i folksdojcze grozi oderwanie od koryta.