"Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"-zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami miejscowości Godziszów Pierwszy w województwie lubelskim. 

Na spotkaniu w Godziszowie Pierwszym Morawiecki odniósł się do reformy sądownictwa, której nie udało się dokończyć rządowi Prawa i Sprawiedliwości za poprzedniej kadencji. Część wyborców ma to partii rządzącej za złe. Politycy PiS zapowiadają od pewnego czasu, że w nowej kadencji zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą kontynuowane. 

"Kiedy co bardziej światli nasi przodkowie, 200, 300 lat temu próbowali naprawiać Rzeczpospolitą, to mówili o skarbie, wojsku i aparacie wymiaru sprawiedliwości"- przypomniał premier. Jak dodał, w ostatnim z tych obszarów obecny rząd napotkał "ogromny opór środowisk III Rzeczpospolitej, tych, którzy bronią swoich przyczółków". 

"Chodzi m.in. o część sędziów powołanych jeszcze przez Radę Państwa PRL. Ci sędziowie, którzy są powołani przez Radę Państwa PRL, dzisiaj dla obrońców status quo są sędziami właściwymi, właściwie powołanymi, a sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa, w pełni legalnie wybraną, zgodnie z konstytucją, są sędziami niewłaściwie wybranymi"-podkreślił szef polskiego rządu. 

"Na taką hipokryzję na pewno się nie zgadzamy. Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"-zadeklarował Mateusz Morawiecki. Premier mówił również o polityce historycznej swojego rządu. Podstawowymi wartościami, którymi kieruje się obóz Zjednoczonej Prawicy, są "wiara, tradycja, prawda"- podkreślił polityk. Jak przypomniał premier, jeszcze do niedawna mówiło się, że za II wojnę światową odpowiedzialni są nie Niemcy, ale jacyś naziści nie wiadomo jakiej narodowości. Polityk przekonywał, że obecnemu rządowi w ciągu czterech lat pierwszej kadencji udało się odbudować prawdę historyczną, m.in. o apokalipsie II wojny światowej. Morawiecki zapewnił przy tym, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, bo odbudowana została prawda i uczciwość wobec naszych przodków, a "nazwanie zła złem, dobra dobrem" stało się faktem. W tym kontekście wskazał na piątkowe spotkanie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel w miejscu pamięci byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Parę dni temu byłem w Auschwitz z panią kanclerz Angelą Merkel, wcześniej, kiedy odwiedzała Warszawę 1 września pokazywałem jej miejsca rozstrzeliwań Polaków w wyniku łapanek ulicznych, polskiej inteligencji, Palmiry.  O tym wszystkim opowiadałem parę dni temu kanclerz Niemiec, która mówi o zbrodniach niemieckich, o winie, o tym, że jest to w tożsamości niemieckiej i prawie nie używa słowa "naziści"- podkreślił. 

"Prezydent Niemiec podobnie mówi o wyłącznej winie narodu niemieckiego wobec Polaków - obywateli II Rzeczypospolitej. To jest, szanowni państwo, szalenie ważne, bo straciliśmy wtedy nie tylko sześć milionów obywateli. Straciliśmy naszą wolność, suwerenność, niepodległość i naszą przyszłość. Straciliśmy szansę na normalny rozwój i musimy całej Europie o tym mówić"-wyliczał polityk. Jak dodał, musimy o tym mówić także podczas negocjacji na forum Unii Europejskiej, czy to poświęconym kwestiom klimatycznym, czy to budżetowi Wspólnoty, gdyż "to nie jest przypadek, że my mogliśmy się rozwijać tylko i wyłącznie w oparciu o taki a nie inny model".

"Tego doświadczyliśmy na skutek II wojny światowej - taka jest prawda historyczna i walka o tę prawdę jest nie tylko walką o zadośćuczynienie, sprawiedliwość, ale jest też walką o tu i teraz - o nasz dzień dzisiejszy i o lepszą przyszłość - sprawiedliwą Polskę"-tłumaczył Mateusz Morawiecki. Premier zaznaczył, że możemy być dumni z długiej drogi, którą udało się nam przebyć od niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" aż do sytuacji, gdy "cały świat przyznaje nam rację". 

"Świadomość tego, jak wielkie krzywdy spotkały Polskę, naród polski, a jednocześnie tego, o jaką prawdę dzisiaj walczymy, dociera do świadomości całego świata. Od tej prawdy nie odstąpimy, ona stanowi dla nas fundament, fundament na przyszłość"-mówił Morawiecki.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl