Co dalej z reformą sądów? Premier wyjaśnia - zdjęcie
09.12.19, 19:30Zdj. Prawo i Sprawiedliwość, Flickr, CC BY SA 2.0

Co dalej z reformą sądów? Premier wyjaśnia

45

"Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"-zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami miejscowości Godziszów Pierwszy w województwie lubelskim. 

Na spotkaniu w Godziszowie Pierwszym Morawiecki odniósł się do reformy sądownictwa, której nie udało się dokończyć rządowi Prawa i Sprawiedliwości za poprzedniej kadencji. Część wyborców ma to partii rządzącej za złe. Politycy PiS zapowiadają od pewnego czasu, że w nowej kadencji zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą kontynuowane. 

"Kiedy co bardziej światli nasi przodkowie, 200, 300 lat temu próbowali naprawiać Rzeczpospolitą, to mówili o skarbie, wojsku i aparacie wymiaru sprawiedliwości"- przypomniał premier. Jak dodał, w ostatnim z tych obszarów obecny rząd napotkał "ogromny opór środowisk III Rzeczpospolitej, tych, którzy bronią swoich przyczółków". 

"Chodzi m.in. o część sędziów powołanych jeszcze przez Radę Państwa PRL. Ci sędziowie, którzy są powołani przez Radę Państwa PRL, dzisiaj dla obrońców status quo są sędziami właściwymi, właściwie powołanymi, a sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa, w pełni legalnie wybraną, zgodnie z konstytucją, są sędziami niewłaściwie wybranymi"-podkreślił szef polskiego rządu. 

"Na taką hipokryzję na pewno się nie zgadzamy. Z całą pewnością będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości"-zadeklarował Mateusz Morawiecki. Premier mówił również o polityce historycznej swojego rządu. Podstawowymi wartościami, którymi kieruje się obóz Zjednoczonej Prawicy, są "wiara, tradycja, prawda"- podkreślił polityk. Jak przypomniał premier, jeszcze do niedawna mówiło się, że za II wojnę światową odpowiedzialni są nie Niemcy, ale jacyś naziści nie wiadomo jakiej narodowości. Polityk przekonywał, że obecnemu rządowi w ciągu czterech lat pierwszej kadencji udało się odbudować prawdę historyczną, m.in. o apokalipsie II wojny światowej. Morawiecki zapewnił przy tym, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, bo odbudowana została prawda i uczciwość wobec naszych przodków, a "nazwanie zła złem, dobra dobrem" stało się faktem. W tym kontekście wskazał na piątkowe spotkanie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel w miejscu pamięci byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Parę dni temu byłem w Auschwitz z panią kanclerz Angelą Merkel, wcześniej, kiedy odwiedzała Warszawę 1 września pokazywałem jej miejsca rozstrzeliwań Polaków w wyniku łapanek ulicznych, polskiej inteligencji, Palmiry.  O tym wszystkim opowiadałem parę dni temu kanclerz Niemiec, która mówi o zbrodniach niemieckich, o winie, o tym, że jest to w tożsamości niemieckiej i prawie nie używa słowa "naziści"- podkreślił. 

"Prezydent Niemiec podobnie mówi o wyłącznej winie narodu niemieckiego wobec Polaków - obywateli II Rzeczypospolitej. To jest, szanowni państwo, szalenie ważne, bo straciliśmy wtedy nie tylko sześć milionów obywateli. Straciliśmy naszą wolność, suwerenność, niepodległość i naszą przyszłość. Straciliśmy szansę na normalny rozwój i musimy całej Europie o tym mówić"-wyliczał polityk. Jak dodał, musimy o tym mówić także podczas negocjacji na forum Unii Europejskiej, czy to poświęconym kwestiom klimatycznym, czy to budżetowi Wspólnoty, gdyż "to nie jest przypadek, że my mogliśmy się rozwijać tylko i wyłącznie w oparciu o taki a nie inny model".

"Tego doświadczyliśmy na skutek II wojny światowej - taka jest prawda historyczna i walka o tę prawdę jest nie tylko walką o zadośćuczynienie, sprawiedliwość, ale jest też walką o tu i teraz - o nasz dzień dzisiejszy i o lepszą przyszłość - sprawiedliwą Polskę"-tłumaczył Mateusz Morawiecki. Premier zaznaczył, że możemy być dumni z długiej drogi, którą udało się nam przebyć od niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" aż do sytuacji, gdy "cały świat przyznaje nam rację". 

"Świadomość tego, jak wielkie krzywdy spotkały Polskę, naród polski, a jednocześnie tego, o jaką prawdę dzisiaj walczymy, dociera do świadomości całego świata. Od tej prawdy nie odstąpimy, ona stanowi dla nas fundament, fundament na przyszłość"-mówił Morawiecki.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (45):

ian2019.12.10 8:30
będzie dalej gnicie pisu oni już żadnej reformy nie zrobią pis to socjaliści oszukali nie tylko mnie JK to słup marioneta
zmiecz2019.12.9 22:07
Nie mozna kontynuowac tego, czego sie nie zaczelo.
!442019.12.9 21:29
zlotousty dalej bajki opowiadasz . dla warcholow starczy
Maria Blaszczyk2019.12.9 21:13
O jeżu... Dalej będą reformować? Groza... Od początku tych "reform" średni czas postępowania sądowego wydłużył się o 1/4, zagraniczne sądy mają wątpliwości co do zapewnienia rzetelnych procesów i wstrzymują przekazywanie zatrzymanych - co czyni z Polski raj dla przestępców, a metodą kontroli sędziów stało się rozpowszechnianie przez ministerstwo oszczerstw, kłamstw i informacji poufnych za pomocą trolli.
Urszula2019.12.9 21:47
No tak wygląda reformowanie sądów w wydaniu PiS. Przecież cały czas podkreślam, że to PiSmatoły wiec trudno od nich oczekiwać dobrego reformowania.
Zosia2019.12.9 21:13
W 2019 roku wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną Prawo i Sprawiedliwość ! Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Ich program na najbliższe lata to Polski Model Dobrobytu. Niech rządzą dalej !!!
vivi2019.12.9 21:11
Panie premierze Morawiecki, prosimy jako jedną z pierwszych czynności wprowadzić poprawkę do programu 500 plus. Chodzi o to, żeby ten program zawiesić na czas nieokreślony dla dużych miast w Polsce. Mieszkańcy tych miast nie chcą być beneficjentami tego programu, co udowodnili głosując na przeciwników tego programu, czyli na PO. Ponadto mieszkańcy dużych miast powinni pracować do 67 lat, tak jak chce partia, na którą głosowali ! Panie premierze, prosimy zrobić to samo w nowym programie minimalnego wynagrodzenia i dedykować go tylko dla powiatów i gmin W dużych miastach prosimy pozostawić minimalne wynagrodzenie na poziomie obecnym, czyli 1650 zł/miesiąc . Oni nie potrzebują wzrostu minimalnego wynagrodzenia ponieważ zarabiają i tak za dużo w porównaniu z prowincją !
Andrzej2019.12.9 21:07
Ludziom chcącym się szybko dorobić – podaję wypróbowane metody PO-wców: - jeźdźić autem z otwartym oknem, - przy każdej, nawet małej firmie założyć fundację, a klientów zmuszać do wpłat „dobrowolnych”, - grać w toto-lotka i każdego tygodnia wygrywać, ale tylko systemem dostępnym od Bolka, - zapisz się do PO i trzymaj z Neumannem – bo będzie co dzielić , - wystawiaj fałszywe faktury i szmal z WAT kasuj z budżetu państwa, - założyć piramidę finansową i zatrudnić w niej syna Tuska.
Stachu2019.12.9 21:06
W niedzielę 8.12.2019 oglądałem program „Strefa starcia”. Jeden z zaproszonych śmierdzących lewaków mówił, że w Łodzi poprzez referendum przegonili prezydenta PIS-u i wybrali skazaną wyrokiem prawomocnym Hannę Zdanowską. Dzisiaj mieszkańcy Łodzi stoją na chodnikach, ponieważ boją się wejść do własnych mieszkań z obawy, że się zawalą, i nie mają żadnej nadziei na mieszkania zastępcze. Źyczymy mieszkańcom Łodzi „Wesołych świąt”. I niech dalej wybierają PO-zajobów na prezydentów !!! Drugi z zaproszonych oszołom zn zielonych nie potrafi rozmawiać jak normalny człowiek, tylko skacze rozmówcom do gardeł, aż mu żlina z pyska cieknie, jak pies pitbulterier ! Brawo Michał Adamczyk !!! Już nigdy nie obejrzę tego programu !!! Panie Premierze Morawiecki, w myśl zrównoważonego rozwoju – żadne pieniądze dla dużych miast, bo one mają dosyć pieniędzy – lecz dla małych miast i gmin !!!
Urszula2019.12.9 21:45
No PiS zbudowałby im mieszkania tak jak te, które obiecał w poprzedniej kadencji i nie zbudował. Gdzie sa te obiecane mieszkania? No gdzie?
Otto2019.12.9 21:01
Przypomnijmy, jak wyglądała Polska, "kiedy było, jak było" : "JOLANTA BRZESKA ZOSTAŁA SPALONA ŻYWCEM. Warszawska prokuratura jest pod wpływem zorganizowanej przestępczości" ! Setki afer. Ukradziono setki miliardów zł. Obniżono bezpieczeństwo kraju (i tym samym wschodniej flanki NATO) poprzez zamienienie Polski w dziki kraj a państwa w tzw. ChDiKK. Krajem rządziły prawa buszu (silniejszego, praworządność została przez najsilniejszych zdeptana i zgwałcona), niesprawiedliwość osiągnęła wielkość Himalajów. Z giełdy "wyparowało" min. 640 mld zł, złotówka straciła na wartości ca 50 %, a to znaczy, że indywidualny majątek Polaków liczony w walutach twardych tyle samo. Polacy zbiednieli o połowę. Likwidacja przemysłu, ucieczka młodzieży z gnojowicy zwanej III RP (dzikiego UBekistanu), obniżenie bezpieczeństwa, bezprawie, masowa korupcja, całkowicie niesprawne skorumpowane sądy, koszmarna biurokracja, koszmarne prawo, zdziczenie, chamstwo - czy to aby nie oznaki upadku państwa ? (Patrz : http://www.bibula.com/?p=67555 ). I ci neo bolszewicy chcą, "aby było jak było" ? To na tym POlega praworządność, demokracja, wolność, sprawiedliwość, nowoczesność, mądre zarządzanie krajem dla dobra ogółu ? Naprawdę ?
Reytan2019.12.9 21:00
Kim jest lewactwo w Polsce ? Stalin po wojnie „przysłał” do Polski 200 tys. swoich zaufanych, 100% ateistów, rozstawiając ich w wojsku, policji, UB, sądach, administracji i szkołach, głównie w dużych miastach. Sprawdzam zatem: 200 tys. tych ruskich wieprzy pożeniło się między sobą i z innymi co daje 250 tys par. Pierwsze pokolenie okres 25 lat, 1945-1970: licząc po 3 dzieci = 500 tys rodziców + 750 tys ich dzieci = 1 mln 250 tys osobników, Drugie pokolenie 1970-1995: 500 tys dziadostwa, 1 mln 500 tys rodziców i po 2 dzieci = 1 mln 500 tys dzieci = 3 mln 500 tys osobników, Trzecie pokolenie 1995-2020: mln 500 tys dziadostwa, 3 mln rodziców i 3 mln dzieci, co daje razem 7 mln 500 tys osobników ! To jest dokładnie tyle samo ilu lewaków ateistów głosowało 13.10.2019 na PO i Lewicę : 5 mln +2 mln 300 tys = 7 mln 300 tys osobników i 200 tys. głosujących na PO w Wielkiej Brytanii i Norwegii ! No to teraz wszystko jest jasne skąd wy obecni ateiści w Polsce pochodzicie !!! Wy jesteście potomkami ruskiej czerwonej zarazy, zawszonej swołoczy i sowieckich tępaków !!! Wy jesteście Homo sowietikusami !!! Czy można dziwić się zachowaniu i postępowaniu homo sowietikusa, wymagać od niego polskiej tożsamości ? Polsko języczne homo sowietikusy mieszkające w Polsce nie mają polskiej tożsamości, nie są więc Polakami. Czy u homo sowietikusa znajdziemy rozum, prawdomówność, uczciwość, roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, moralność, etykę lub choćby elementarną przyzwoitość ? Oczywiście, że nie znajdziemy. Oni nie mają polskiej tożsamości, są tylko tubylcami, są produktem cywilizacji turańskiej, azjatyckiej, mongolsko-rosyjsko-sowieckiej ( Lenin, cytat : „Nasz kodeks moralny jest całkowicie nowego typu, nam wszystko wolno.”). Homo sowietikusy udają demokratów, liberałów, wolnościowców, miłośników praworządności, lecz przecież można ich rozpoznać po tym, że co innego mówią, a co innego robią. Być może w swojej głupocie rzeczywiście wierzą, że to oni najlepiej wiedzą i rozumieją, co to takiego jest, ta demokracja, wolność, sprawiedliwość czy nowoczesność. Czy nie widać jak na dłoni u homo sowietikusów monstrualnej głupoty ? Nie widać u nich całkowitego braku empatii, niebywałego nieuctwa, okrucieństwa, kwintesencji egoizmu, pogardy dla sprawiedliwości i poszanowania prawa, braku zasad i uczyć ludzkich ? Skąd takie zezwierzęcenie ? Czy to nie są po prostu na pół dzicy ludzie, polsko języczni zsowietyzowani tubylcy, gatunku homo sowietikus, neo bolszewicy ?
Pisbusters2019.12.9 21:00
Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. Dane niezwykle złośliwego i agresywnego szkodnika portalu: Nazwisko Piotr Nowak, IP=89.64.41.189, Adres: 31-354 Kraków ul. Starego Dębu 16. W celi szybszej identyfikacji prosimy tego szkodnika na zamieszczenie jego fotografii w miejscu awataru, podania wieku i orientacji seksualnej. To niezwykle złośliwy i agresywny szkodnik portalu. Prosimy nie komentować !
Olej2019.12.9 20:50
Deklaracjami jest piekło wybrukowane, panie Premierze ! Zamiast deklaracji i gadania potrzeba działać i to energicznie, bez pardonu !
Foster2019.12.9 20:40
Przez Radę Państwa PRL została w 1987 r. powołana na sędziego Julia Przyłębska. Czy to jakaś krewna tej pani z Trybunału Konstytucyjnego ?. Aż boję się wnioskować, że to ta sama pani.
Andrzej2019.12.9 21:09
Skoro tak towarzyszu Foster, to macie swojego w TK ! No to czgo drzesz ryja PO-je-bie ?!
Foster2019.12.9 21:30
Pudło !!! - z satysfakcją mogę zapewnić, że nigdy nie należałem do PZPR.
Foster2019.12.9 22:28
Tak sobie myślę - na niewinne zapytanie o epizod z życiorysu sędziego o nazwisku identycznym jak Prezes TK, spotkała mnie taka wulgarna odpowiedź. Wystarczyło odpowiedzieć, że wykształcenie i praca w PRL nie musiała (chociaż mogła) prowadzić na manowce, zresztą podobnie jak obecnie. Prace naukowe tak często krytykowanego dzisiaj przez PIS prof. Iwulskiego należą do najwybitniejszych w doktrynie prawa pracy. Zapewne m.in.z jego podręczników i komentarzy uczy się studentów do dnia dzisiejszego.
Urszula2019.12.9 21:41
No nie żartuj. Ja żałuję, że nie należałam. Mieliby pismatoly powód do opluwania mnie, a tak robią to bezpodstawnie. Wprawdzie nie przejmuję się bo to matoły więc nie należy ich traktować poważnie, ale tak bez powodu sie produkują? No co za marnotrawstwo.
qwerty2019.12.10 0:41
Jak na razie te pismatoły wygrały wybory i rzadzą bedą rzadzic a wy do budy
Polak2019.12.9 20:07
Matołuszek na polecenie dewelopera i bratobójcy dalej będzie pracował by wredne sądy nie mogły przeszkadzać mafijnym machlojkom PiS.
Ciekawy.2019.12.9 20:00
"Od samego początku żaden sędzia angażujący się politycznie, przypomnę sędziego Żurka, nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Rząd ze strachu wycofywał się ze wszystkiego, ponieważ sędziowie mają za sobą Komisję Europejską, a ta szantażuje Polskę odebraniem środków pomocowych. Jeśli nie będzie pieniędzy z Unii, to program PiS się załamie, ponieważ oparty jest nie na reformie państwa, a na transferach socjalnych. Dlatego rząd nadal nie odważy się na nic, a skutkiem kapitulacji będzie totalny chaos i upadek państwa". Nic ująć.
Matwiej Łagodny2019.12.9 19:56
Czesi WSPANIALE rozwiązali sprawę Sędziów.Czyli członkowie Komunistycznej Partii ,orz młodzieżówek Komunistycznych pozbawieni prawa wykonywaniu zawodu sędziego. Polska popełniła błąd nie czyniąc tego samego. Jest jeszcze pora zastosować takie samo prawo w Polsce.
Dam2019.12.10 7:40
Odcięli się zarówno od PRL jak i od Kościoła. Tylko pozazdrościć mądrości.
B522019.12.9 19:53
Panie premierze ale w Polsce niema takiego wielkiego wora
LegitimateCybersecurityCompany2019.12.9 19:53
Premier wyjaśnia: - Otóż drodzy państwo, dopóki będziemy rządzili ciepłej wody w kranie nikomu nie zabraknie.
Kim jest Piotr Wielgucki vel \"Matka Kurka\"?2019.12.9 19:52
Panie Morawiecki to może armię napraw bo od 300 lat jest lipa i służbę zdrowia napraw bo ta też już kuleje 200 lat! 300 lat Polska czekała na taką zakłamaną krzywą mordę... krystalicznie krzywą!
B522019.12.9 19:59
postkomuniści nie rządzili 300 lat tylko od 89 do 2014
2019.12.9 20:05
Pisi czopku, zapomniałeś że Jarek rządził w międzyczasie? Marsz do spowiedzi i na kolanach do Często :D
B522019.12.9 20:41
ręce do góry mam odbezpieczoną wodę święconą i cię ochrzczę
2019.12.9 20:54
Dajesz! Tylko żeby nie była za zimna, Lej obficie. :)
B522019.12.9 21:05
Ty Nowaku, a który z twoich rodziców był głupszy , mamusia czy tatuś ? Pytam, bo po kimś muisłeś przecież odziedziczyć twój debilizm !
Urszula2019.12.9 21:35
A ty jesteś taki niby mądry? Z ktorej strony matole?
2019.12.9 21:36
Po twojej córce.
!442019.12.9 21:35
biedny ty jestes przeczytaj to co on pisze a potem pisz te bztedy pisuarze
B522019.12.9 21:57
komuszy synu co wy towarzyszu macie za przypadłość wcinacie się w rozmowę
!442019.12.9 21:33
bardzo madre slowa .
B522019.12.9 22:00
komuch to jak ma gadać tylko mądrze takich mądrych w średniowieczu leczyli suchym chrustem i kamieniami a teraz jedzie z mądrościami
2019.12.9 19:45
Goebbelsik wyjaśnia? Nosek mu rośnie z każdym zdaniem. Trzeba mieć talent żeby być takim Pinokiem.
Pisbusters2019.12.9 20:59
Wy-pie-rda-laj stąd na onet.pl ty czerwony bydlaku, ty pomyleńcu, złodzieju i zdrajco, wy wieprze i lochy czerwonej i tęczowej zarazy. WON !!!!!!!!!
R3r2019.12.9 21:15
to troll, spokojnie, zwykła wschodnia czerwona podpucha
ex.2019.12.9 21:16
taka szmata jak ty pozostanie szmatą i będą nią wycierać wszelkie kible takich oprawców jak ty i zrzucać do szamba gdzie twoje miejsce.
Urszula2019.12.9 21:34
heheh, dobry jesteś. A w realu tez tak byś podskakiwał? Wątpię. Pismatoły to tchórze, kłamcy i złodzieje. I na was znajdzie się kij. Cierpliwości.
qwerty2019.12.10 0:38
znajdzie sie kij na lewacki ryj
jula2019.12.10 10:03
No cóż same zdrobnienia w tym wpisie.Niepoważne,niemerytoryczne,mocno nacechowane emocjonalnie,z inwektywami i porównaniami od bajkowych do haniebnych historycznie.Nie powinni za to zapłacić.Amator siania nienawiści w drodze.