Cenckiewicz dla Fronda.pl: Dzięki Benedyktowi XVI nikt już nie może podważyć praw tzw. starej Mszy - zdjęcie
28.02.13, 15:12

Cenckiewicz dla Fronda.pl: Dzięki Benedyktowi XVI nikt już nie może podważyć praw tzw. starej Mszy

24

Fronda.pl: Benedykt XVI opuszcza tron papieski. Za co jest Pan szczególnie wdzięczny Ojcu Świętemu?

Prof. Sławomir Cenckiewicz: Na pontyfikat Benedykta XVI patrzę przez pryzmat jednej – moim zdaniem – najważniejszej kwestii. Mam na myśli uwolnienie Mszy trydenckiej, a właściwie przyznanie, że nigdy nie została zakazana, a ci , którzy domagali się pełnych praw dla czcigodnego rytu, mieli rację. Przypominam, że po wprowadzeniu mszału Pawła VI twierdzono, że jest on prostą kontynuacją starego rytu Mszy św. i stanowi ewolucję liturgiczną. Jeżeli mówiono o ewolucji, a nie o faktyczym zerwaniu, oznaczało to, że ryt zmienił się bezpowrotnie. Dzięki Benedyktowi XVI nikt już nie może podważyć praw stzw. starej Mszy, nawet gdy papieżem zostanie liberalny kardynał.

Kluczowa jest również sprawa zmiana stosunku Stolicy Apostolskiej do Bractwa św. Piusa X. Musimy pamiętać o wielkim geście Benedykta XVI, czyli – jak mówi Stolica Apostolska – zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów Bractwa. Według mnie było to anulowanie bezprawnej ekskomuniki, jaką nałożył na wspomnianych pasterzy i dwóch współkonsekratorów Jan Paweł II.

Warto podkreślić, że były to gesty bezwarunkowe, które zawsze będą dobrze świadczyć o Benedykcie XVI.

Not. Aleksander Majewski

 

 

Komentarze (24):

anonim2013.02.28 15:20
Ekskomunikę dostali z automatu!
anonim2013.02.28 15:30
Panie Cenckiewicz, pan sie nieco myli...! Ekskomunika nie byla bezprawna...! Zostala nalozona nie za to, ze ktos odprawial Msze sw. po lacinie ale dlatego, ze bez mandatu Stolicy Apostolskiej zostalo wyswieconych na biskupow 4 ksiezy... I rzeczywiscie Benedykt XVI uczynil piekny gest zniesienia tej ekskomuniki w nadziei, ze Bractwo jednak sie opamieta... Niestety, plonne to byly nadzieje....
anonim2013.02.28 15:35
Hola, hola! Ekskomunika nie została "nałożona", ale została zaciągnięta latae sententiae. Ergo: pisząc/mówiąc o tym, że Jan Paweł II nałożył ją bezprawnie, pan Cenckiewicz bzdurzy: bo nie dość, że nie została ona nałożona, to jeszcze, jako wiążąca mocą samego prawa, nie mogła być bezprawna...
anonim2013.02.28 15:39
No,no no, tak jak lubię i cenię Pana Cenckiewicza, tak chyba przesadził, albo xle się wyraził. Ekskomunika nigdy nie jest bezprawna - nie takiego pojęcia, no ale Pan Cenckiewicz jest przecież historykiem, a nie Papieżem, kardynałem, czy choćby specjalistą prawa kanonicznego i chyba nie orientuje się za co nałożona została na biskupów lefebrystów ekskomunika. Nie miało to nic wspólnego z mszą trydencką ( zresztą nic się w tej kwestii nie zmieniła - tak jak wcześniej po Vaticanum II tak i teraz może być odprawiana, taka jak wtedy tak i dziś może być jedynie jako dodatkowa w rozkładzie mszy w języku narodowym i żadnej z nich nie może zastąpić), ale z nieposłuszeństwem suspendowanych biskupów - byli suspendowani i mieli zakaz wyświęcania, zwłaszcza nowych biskupów i w tym okazali nieposłuszeństwo i za to zostali (tylko biskupi wyświęcający i nowo wyświęceni) ekskomunikowani. Warto tu też przypomnieć, że szereg biskupów diecezjalnych w Polsce wydało zakaz wiernym katolickim w ich diecezjach uczestniczenia w jakiekolwiek formie i w jakichkolwiek obrzędach bractwa Piusa X (lefebryści) pod karami kościelnymi, a Episkopat Polski uznaje ich oficjalnie za schizmatyków.
anonim2013.02.28 15:44
Maciej Łaba chyba i zaciągnięta, i nałożona, bo samo zaciągniecie nie wymaga ogłoszenia, a jednak Jan Paweł II ogłosił, co sugerowałoby nałożenie.
anonim2013.02.28 15:50
Oczywiscie ma racje Pan Maciej... Przepraszam za "skrot myslowy".....
anonim2013.02.28 15:51
Ogłosił, bo sytuacja, by biskup podlegał ekskomunice, nieczęsto się zdarza. A ogłoszenie, jaki jest stan faktyczny, nie jest wszak równoznaczne z działaniem sprawczym. :)
anonim2013.02.28 15:56
Panie Macieju, biskup podlega wszystkim karom koscielnym tak jak kazdy czlonek kosciola... a powiedzialbym, ze nawet bardziej...
anonim2013.02.28 16:44
Co za brednie. Ekskomunika była automatyczna za wyświęcenie biskupów wbrew woli papieża. "Bezprawna" to jest obrona takich działań jakie miał na koncie wspomniany arcybiskup Lefebvre przez Cenckiewicza.
anonim2013.02.28 17:32
Ta wypowiedź o "bezprawności" to tylko papierek lakmusowy mentalności jaka się za tym kryje. Zwykła pycha i buta.
anonim2013.02.28 17:57
wyluzujcie miśki, pan cenckiewicz doskonale się orientuje w sprawach fsspx, i używa w tej max krótkiej wypowiedzi pewnych skrótów myślowych np. jan paweł II nałożył ekskomunike
anonim2013.02.28 18:13
@Sinan: Ależ ja nie kwestionuję podległości biskupów, że tak się ogólnikowo wyrażę, kościelnym prawom. Miałem jedynie na myśli to, że "ciężar gatunkowy" zaciąganej przez biskupa ekskomuniki jest na tyle duży, iż ogłoszenie tego faktu przez papieża nie powinno (tak przynajmniej sądzę) dziwić. Nawet, jeśli jest to ekskomunika zaciągana "z automatu". A może nawet zwłaszcza wtedy, bo podanie takiej wiadomości stanowi wyrazistą wykładnię prawa i ucina wszelkie spekulacje. @Franki: A Pan/Pani oczywiście siedzi w głowie p. Cenckiewicza i stąd ta doskonała wiedza, "co poeta miał na myśli"? ;)
anonim2013.02.28 19:22
@Nabi - bardzo się mylisz. Członkowie FFSPX nie są schizmatykami a biskupi polscy mówić to sobie mogą...co innego zaś twierdzą oficjalne dokumenty Watykanu.
anonim2013.02.28 19:25
A jakie są te oficjalne dokumenty Watykanu...? Ze tak zapytam...
anonim2013.02.28 19:26
Poczekaj a dowiesz się.
anonim2013.02.28 19:48
W liście do zapytującego o tę sprawę wiernego z 6 października 1995 r. (Nr 123/95) abp Kamil Perl z Pontyfikalnej Komisji „Ecclesia Dei” stwierdził, że uczestnictwo w Mszach i sakramentach szafowanych w kaplicach Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X nie posiada formalnie charakteru popełnienia schizmy. W komunikacie Komisji „Ecclesia Dei” z 18 stycznia 2003 r., można przeczytać, że „W ścisłym sensie można wypełnić swój niedzielny obowiązek uczestnicząc we Mszy odprawianej przez kapłana Bractwa św. Piusa X (...) Nie jest grzechem uczestniczyć w takiej Mszy, o ile uczestniczący nie wyraża chęci zerwania łączności z Ojcem Świętem (...) Wydaje się, że skromna ofiara na tacy podczas takiej Mszy może być usprawiedliwiona”. Bardzo pouczająca historia spotkała bpa Józefa Ferrario z Honolulu na Hawajach, który 1. maja 1991 r. ekskomunikował kilku wiernych świeckich za uczestnictwo w liturgii sprawowanej przez kapłanów naszego Bractwa. „Ekskomunikowani” odwołali się do Stolicy Apostolskiej w wyniku czego nuncjusz apostolski w Waszyngtonie, na polecenie kard. Józefa Ratzingera, ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, wydał 28. czerwca 1993 r. oświadczenie, w którym uznał decyzję bpa Ferrario za pozbawioną podstaw i ważności.
anonim2013.02.28 20:39
To jest ten słynny historyk, który tak dokłanie badał historię Wałęsy, a myli podstawowe fakty i dziwacznie interpretuje wydarzenia sprzed kilku lat.Ale opluł Wałęsę i tak stał się sławny.
anonim2013.02.28 21:35
Członkowie FSSPX nie posiadają żadnej posługi w Kościele. Msze publicznie przez nich sprawowane są ważne lecz niegodne. O ironio, nieprawdaż? Bractwo które najczęściej jeździ po innych za sprawowanie Mszy w sposób niegodny, samo sprawuje ją w sposób niegodny.
anonim2013.02.28 21:40
Niegodne to są nom-y z prezbiterem przebranym np. za Kubusia Puchatka...
anonim2013.02.28 22:36
Też. Tylko że jeden grzech nie usprawiedliwia drugiego. A szczególnie już jedna Msza 10 lat temu nie jest tej samej wagi co codzienne profanacje przez każdego FSSPXowca.
anonim2013.03.1 8:53
casimirus napisał(a): "Dzięki Benedyktowi XVI nikt już nie może podważyć praw tzw. starej Mszy". Może, może; każdy proboszcz może. I w zasadzie 99 proc. to czyni. Ile np. w Polsce jest "starych mszy" w grafiku niedzielnych mszy? 1?, 2? 3? 4?" ODP Mało - bo większość uczęszcza na Mszę Novus Ordo, która jest przepiękną liturgią, jeżeli tylko jest ona odprawiana tak, jak być odprawiana powinna. I większości katolików na taką Mszę chce chodzić.
anonim2013.03.1 10:20
@Kiaar5 „ Mało - bo większość uczęszcza na Mszę Novus Ordo, która jest przepiękną liturgią, jeżeli tylko jest ona odprawiana tak, jak być odprawiana powinna. I większości katolików na taką Mszę chce chodzić.” Większość katolików to nie ma pojęcia, że może chodzić na inną, piękniejszą mszę.
anonim2013.03.1 10:25
Kaspian kłamie. Na temat legalności posługi kapłańskiej księży Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, wypowiedziały się pozytywnie wszelkie autorytety prawne i moralne w Watykanie. Powielanie kłamliwych informacji przez Kaspiana jest wysoce szkodliwe dla Kościoła Katolickiego.
anonim2013.03.1 21:14
Credo napisał(a): "Większość katolików to nie ma pojęcia, że może chodzić na inną, piękniejszą mszę." No bez przesady, żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają msze przedsoborowe i nie mają żadnych uroczystych wspomnień z odprawiania tamtej liturgii. Na Mszy głownie się śpiewało, bo ksiądz "coś tam sobie robił przy ołtarzu", albo babcie odmawiały różaniec i nikt nie widział o co chodzi. Taka jest prawda choć nie mam nic przeciw dawnym formom Liturgii, jednak z radością przyjmuję to, co mi daje Matka-Kościół i cieszę się, jak i wiekszość katolików, że zmiany nastąpiły.