Bronisław Komorowski dostał nagrodę za "odrodzenie wolności i demokracji w Polsce" - zdjęcie
12.09.15, 15:34

Bronisław Komorowski dostał nagrodę za "odrodzenie wolności i demokracji w Polsce"

12

- Wśród żyjących Polaków znajdziemy naprawdę niewielu, których dokonania, w publicznej służbie dla naszego kraju mogą się równać z jego dorobkiem - mówił o byłym prezydencie Aleksander Hall.

Bronisław Komorowski otrzymał dziś nagrodę "Peryklesa". Nagroda została ustanowiona w 20. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Dostają ją współtwórcy odrodzenia wolności i demokracji w Polsce.

Pomysłodawcą nagrody był Bronisław Geremek, a po raz pierwszy przyznano ją w 2009 roku Tadeuszowi Mazowieckiemu i Lechowi Wałęsie.

- Bronisław Komorowski w tym gronie zajmuje ważne miejsce: był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL i był za to represjonowany, znalazł się wśród ludzi, którzy po przełomie 1989 roku kładli fundamenty nowej Rzeczpospolitej - znalazł się w ekipie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Januszem Onyszkiewiczem stał się pierwszym "solidarnościowym" wiceministrem obrony narodowej. Od 1991 r. do 2010 r. nieprzerwanie był posłem na Sejm. W wolnej Polsce był dwukrotnie wiceministrem obrony narodowej zanim został szefem tego resortu w rządzie premiera Jerzego Buzka - opowiadał Aleksander Hall.

- Uważam także za ważne i właściwe, że nagroda została przyznana w odpowiednim momencie. Wszyscy wiemy, że niedawno zakończyła się kampania prezydencka, w której Bronisław Komorowski był nie tylko bezpardonowo atakowany, ale trzeba to powiedzieć - tworzono wokół niego atmosferę nienawiści i pomówień - powiedział Hall.

- Gdybym miał wymienić jedną, jedyną cechę najlepiej charakteryzującą dzisiejszego laureata wskazałbym lojalność wobec Polski, lojalność wobec państwa, ale także ludzi i spraw. To piękna, ale nie przesadnie często spotykana cecha - dodał.

- Dziękuję za przypomnienie mojej drogi życiowej ku wolności, ku demokracji, ale także poprzez wolność i poprzez polską demokrację - mówił Bronisław Komorowski.

- Serdecznie dziękuję też za przyznanie mi tej nagrody dzisiaj, kiedy czasami o wiele trudniej jest powiedzieć, że się szanuje, ceni i podporządkowuje wszystkim regułom demokracji - dla mnie jest to moment po przegranych wyborach. Ale chyba jest to ten właściwy moment, kiedy można potwierdzić swoją postawą, swoimi słowami również, ale i swoimi działaniami, że akceptuje się demokrację i jej wyroki, nawet różne bardzo bolesne zjawiska, o których wspominał Olek Hall, ale akceptuje się je w imię głębokiego przekonania, że demokracja to wolność. Bez wolności nie ma dobrego życia ludzi, nie ma dobrego życia narodów, nie dobrego życia społeczeństwa - ocenił były prezydent.

KZ/Wp.pl

Komentarze (12):

anonim2015.09.12 15:54
no tak sami se dają nagrody by baranica lemingowa miała jałtorytety potwierdzone nagrodami marnej jakości bravo !!! my mohery na to nie idziemy :)
anonim2015.09.12 16:23
Nagroda za lojalność wobec własnego kraju???!!!Czy za to,że nie był agentem??!!!To jakieś kuriozum,Olek Hall już powinien być na emeryturze.A co do lojalności,czy jej wyrazem był udział w uroczystościach dot.Stauffenberga i sławetna wypowiedź?Jak kiedyś mówiono-szczyt na cyplu!
anonim2015.09.12 16:32
Bronisław Komorowski i Donald Tusk zebrał 176 znaczących demonstracji w kraju i za granicą, skierowanych przeciwko nim z powodu łamania podstawowych zasad wolności i demokracji związanych z przydziałem miejsca dla telewizji katolickiej na multipleksie.
anonim2015.09.12 16:35
Bronisław Komorowski opowiedział się za agenturą postsowiecką działającą na obszarze Rzeczpospolitej po 1989 roku. Podpisał szereg ustaw niszczących porządek moralny, bez którego żadne państwo nie może się ostać.
anonim2015.09.12 16:40
Rola Bronisława Komorowskiego oraz Donalda Tuska w tzw. katastrofie smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku nie została wyjaśniona.
anonim2015.09.12 17:19
Rola Jarosława Kaczyńskiego oraz Antoniego Macierewicza w tzw. katastrofie smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku nie została wyjaśniona.
anonim2015.09.12 17:49
Aleksander Hall, facet lubiący towarzystwo stalinowskich karierowiczów: Geremka i Mazowieckiego jak również podejrzanego typa Buzka - oto ci, co dostają dziś nagrody. To jest towarzystwo wzajemnej adoracji. Mają telewizornię w garści, radio-propagandę i już sam fakt, że redachtur z Warszawy powi, że jakiś ktoś dostał medal, znaczy się, panie, to musie być nielicha osobistość. Sam fakt, iż telewizja przyjedzie i sfilmuje jakiegoś degenerata upudrowanego na kacu i po enerdży drinku stanowi o jego autorytecie.
anonim2015.09.12 19:40
Powiesi sobie peryklesa w celi...Bedzie miał śliczną pamiątkę.
anonim2015.09.12 19:44
Pod wielkim znakiem zapytania stoi zbawienie Mazowieckiego? to jaką szanse ma ex prezydent B Komorowski jeżeli podpisywał Ustawy urągające Bogu? Medale i odznaczenia na tym świecie nijak się mają do bycia w Niebie duża natomiast jest odznaczonych w piekle poczynając od medalami okrytego Stalina i Hitlera ect
anonim2015.09.12 21:35
WG Wiki : "Korzystanie z pełnych praw obywatelskich przysługiwało jednak tylko Ateńczykowi, który pędził uczciwe życie, w tym celu dokonywano co pewien czas lustracji"
anonim2015.09.12 23:19
Wiosną tego roku Bronisław Komorowski podpisał ustawę nr 1066 na podstawie której Bundespolizei i Grenzschutz bedą mogły w majestacie prawa strzelać do Polaków (np. w razie antyimigranckich demonstracji) Już za ten jeden akt zdrady ... powinien wisieć!
anonim2015.09.12 23:41
cyt"- Dziękuję za przypomnienie mojej drogi życiowej ku wolności, ku demokracji, ale także poprzez wolność i poprzez polską demokrację - mówił Bronisław Komorowski." wow!!!łza się w oku kręci. Żeby nadal pozostać w tym podniosłym nastroju,polecam szybciutko sięgnąć po biografię największych "osiągnięć"Szoguna opisanych w książce Wojciecha Sumlińskiego pt"Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego". Czyta się jak dobry kryminał ,ale to niestety prawda... Prawda,bo każdy fakt opisany w tej książce autor może udowodnić przed niezawisłym sądem-inaczej dawno by go wsadzili do więzienia "kolesie",którzy przez kilka lat swoich rządów rozkradli i rozmontowali naszą kochaną Ojczyznę