Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach zatrzymali na terenie Śląska trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. W wyniku przestępczej działalności grupy straty Skarbu Państwa wyniosły 60 mln złotych.

Akcja ABW została przeprowadzona 22 lipca 2019 r. Pierwszym zatrzymanym jest właściciel firmy deklarującej się jako odbiorca towarów, którymi handel miał w rzeczywistości charakter pozorny. Druga osoba to właściciel firmy „bufora”, która fakturowo odsprzedawała towar do dalszych odbiorców. Ostatni z zatrzymanych zajmował się księgowością dwóch innych firm pełniących rolę znikających podatników. Firmy te miały stanowić jedynie przykrywkę dla nielegalnej działalności, w wyniku której Skarb Państwa stracił w okresie od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. ok. 60 mln złotych.

Metodą działania zorganizowanej grupy przestępczej był obrót wewnątrzwspólnotowy, w tym dostawy katody miedzianej, niklowej, cynku i ołowiu nabywanych od podmiotów gospodarczych mających swoje siedziby na terenie Czech, Słowacji i Niemiec. Jak ustalono, celem przestępczego procederu, w którym uczestniczyły osoby działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, było uzyskiwanie nienależnych zwrotów podatku VAT oraz dokonywanie uszczupleń podatkowych w zakresie podatku VAT w związku z jego nieodprowadzaniem przez działające na terenie RP firmy „słupy”. Zorganizowana grupa przestępcza bazowała na funkcjonowaniu tzw. „karuzeli podatkowej” z wykorzystaniem firm „słupów” zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium. Towar faktycznie opuszczał granicę RP, lecz za pośrednictwem zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez firmy „słupy”, pełniące funkcje znikających podatników. Firmy te nie odprowadzały podatku VAT, a towar za pośrednictwem śląskich firm trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych, które ponownie sprzedawały go za granicę RP.

Wobec zatrzymanych osób Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzą w sprawie dalsze czynności procesowe, mające na celu zatrzymanie kolejnych osób biorących udział w procederze. Dotychczas zarzuty przedstawiono 36 osobom, z czego wobec sześciu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.