26.07.19, 09:45

Brawo PiS! ABW rozbiło kolejną mafię VAT

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach zatrzymali na terenie Śląska trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. W wyniku przestępczej działalności grupy straty Skarbu Państwa wyniosły 60 mln złotych.

Akcja ABW została przeprowadzona 22 lipca 2019 r. Pierwszym zatrzymanym jest właściciel firmy deklarującej się jako odbiorca towarów, którymi handel miał w rzeczywistości charakter pozorny. Druga osoba to właściciel firmy „bufora”, która fakturowo odsprzedawała towar do dalszych odbiorców. Ostatni z zatrzymanych zajmował się księgowością dwóch innych firm pełniących rolę znikających podatników. Firmy te miały stanowić jedynie przykrywkę dla nielegalnej działalności, w wyniku której Skarb Państwa stracił w okresie od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. ok. 60 mln złotych.

Metodą działania zorganizowanej grupy przestępczej był obrót wewnątrzwspólnotowy, w tym dostawy katody miedzianej, niklowej, cynku i ołowiu nabywanych od podmiotów gospodarczych mających swoje siedziby na terenie Czech, Słowacji i Niemiec. Jak ustalono, celem przestępczego procederu, w którym uczestniczyły osoby działające w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, było uzyskiwanie nienależnych zwrotów podatku VAT oraz dokonywanie uszczupleń podatkowych w zakresie podatku VAT w związku z jego nieodprowadzaniem przez działające na terenie RP firmy „słupy”. Zorganizowana grupa przestępcza bazowała na funkcjonowaniu tzw. „karuzeli podatkowej” z wykorzystaniem firm „słupów” zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium. Towar faktycznie opuszczał granicę RP, lecz za pośrednictwem zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez firmy „słupy”, pełniące funkcje znikających podatników. Firmy te nie odprowadzały podatku VAT, a towar za pośrednictwem śląskich firm trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych, które ponownie sprzedawały go za granicę RP.

Wobec zatrzymanych osób Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzą w sprawie dalsze czynności procesowe, mające na celu zatrzymanie kolejnych osób biorących udział w procederze. Dotychczas zarzuty przedstawiono 36 osobom, z czego wobec sześciu stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.

Komentarze

Polak2019.07.26 10:58
Są dwie możliwości: albo aresztowano kolejnych PiSowskich kolesi, bo nakradli tyle że nie dało się już tego maskować, albo aresztowano niewinnych i za parę dni dowiemy się jak wysokie odszkodowania państwo będzie za to płacić.
edi2019.07.26 10:26
Jak wyłudzić VAT bez żadnych konsekwencji!? Tak to robił Rydzyk... zakon redemptorystów udziela "pożyczki" w kwocie 20 milionów złotych fundacji Lux Veritatis której właścicielem jest Rydzyk (czyli zakon pieniądze pożyczył sam sobie bo zakonnik nie może mieć żadnego majątku a wszystko co ma należy do zakonu). Za te pieniądze fundacja rozbudowuje kampus należący do związanej z Rydzykiem WSKSiM w Toruniu. Tyle że fundacja nigdy nie oddaje pożyczki! Nieruchomość zaś przekazuje na własność redemptorystom, już jako darowiznę. Przy czym odlicza sobie VAT od inwestycji w wysokości 4,3 mln zł!!! Na szczęście Urząd Kontroli Skarbowej połapał się że coś tu śmierdzi i złapał oszusta Rydzyka za rękę, ojczulek kombinator musiał te 4.3mln zwrócić! oczywiście poza zwrotem wyłudzonego VATu włos z głowy ,pazernemu klesze, nie spadł i oszust chodzi nadal na wolności i śmieje się swoim obłudnym ryjem ludziom w twarz!
diag2019.07.26 10:35
Dlaczego "obłudnym ryjem". Trochę kultury. Jak to było za IIIRP : "dopóki nie ma wyroku sądu, nie wolno obrzucać błotem ludzi domniemanych za niewinnych ?". Tak jakoś ?
Grzegorz2019.07.27 7:17
Jeżeli masz jakieś dowody to do Prokuratury idź a nie na forach zioniesz nienawiścią I zazdrością że tobie się nie udało W życiu nic osiągnąć
arbiter elegantiarum2019.07.26 10:02
To w końcu zasługa ABW czy PiSu? Ten pierwszy z lewej to przypadkiem nie Błaszczak?
Krzysiek2019.07.26 10:11
PISu, oczywiście, każdy to wie. Nie widzisz związku między licznymi mafiami VATowskimi a 8. latami rządów PO-PSL? Twoje miejsce jest zatem na forum gazety Michnika, nie tutaj.
stanislawa 2019.07.27 13:22
A czy to rola PiS jest zatrzymywanie czy wsadzanie do wiezien???