W kwestii islamskiego ekstremizmu uwaga świata skupia się na Państwie Islamskim. Nawet ze Stolicy Apostolskiej to właśnie pod adresem tej organizacji wysuwana jest najostrzejsza krytyka. Okazuje się tymczasem, że nigeryjska grupa ekstremistów Boko Haram jest tak samo krwawa, jak ich bliskowschodni „koledzy”. Według najnowszych danych w ciągu 12 miesięcy Boko Haram pozbawiło życia ponad 10 tysięcy ludzi: chrześcijan i muzułmanów spośród ludności cywilnej oraz rządowych żołnierzy.

Krwawe ataki ze strony dżihadystów stały się w Nigerii codziennością – i w określeniu tym nie ma niemal żadnej przesady. Podczas gdy jeszcze na początku roku do mordów dochodziło dość sporadycznie, teraz donosi się o nich każdego tygodnia. Choć Boko Haram kontroluje dość niewielką część Nigerii – to zaledwie kilka tysięcy kilometrów kwadratowych – to rząd nie potrafi poradzić sobie z zagrożeniem.

Co ciekawe według organizacji broniących praw człowieka krwawa rzeź zintensyfikowała się, gdy wzmożone operacje zaczęły prowadzić siły rządowe. Różne organizacje oskarżają je o poważne nadużycia wobec ludności cywilnej.

Według organizacji Council for Foreign Relations pomiędzy listopadem 2013 a 2014 roku w wyniku przemocy związek z działalnością Boko Haram życie straciło 10 340 osób. W tym samym okresie życie w Iraku straciło 10 733 osób.

Zasadniczym celem Boko Haram jest walka z kulturą zachodnią, która w opinii ekstremistów zagraża muzułmańskiej tożsamości części Nigerii. Dżihadyści próbują zająć jak największe terytorium i ustanowić na nim własne państwo rządzone przez szariat. Ofiarą ich przemocy padają zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. Zabijani i porywani są wszyscy, którzy nie przynależą do grupy. 

pac/christianpersecution/spyghana