Blokada dla niemieckich roszczeń - zdjęcie
01.09.15, 09:55Narty - to tu odzyskała nieruchomość Agnes Trawny z Niemiec (fot. wkipedia)

Blokada dla niemieckich roszczeń

4

Osoby, które zrzekły się polskiego obywatelstwa i wyjechały do Niemiec w poszukiwaniu lepszego życia, nie mają podstaw do odzyskania pozostawionego majątku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

– Wyrok NSA powstrzyma roszczenia przesiedleńców do Niemiec, które sięgają czasu II wojny światowej – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” adwokat Lech Obara, współtwórca Ruchu Prawników przeciwko Niemieckim Roszczeniom Rewindykacyjnym.

Na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Warmii i Mazurach pojawiają się osoby z przedwojennymi tytułami własności. Przeglądają dokumenty, robią zdjęcia nieruchomości. Ustawa o obywatelstwie polskim z 2012 r. ułatwiła im odzyskiwanie obywatelstwa, a to z kolei otwiera drogę do dochodzenia roszczeń o mienie pozostawione w naszym kraju.

Szacuje się, że liczba wniosków o zwrot nieruchomości w naturze, jeśli jest ona własnością Skarbu Państwa, a gdy została sprzedana, o odszkodowania, sięga już ok. 30 tysięcy. Ta fala prędko nie opadnie, ponieważ od 1948 r. przeniosło się dobrowolnie z Polski do Niemiec ponad milion osób.

O zwrot dziesięciu nieruchomości w Bytomiu o łącznej powierzchni prawie 14 tys. mkw. wystąpił Reinhold L. i pozostali spadkobiercy Elfriedy i Jerzego L., przedwojennych właścicieli. Prawo do nieruchomości mieli jeszcze po wojnie, gdyż uznano ich za polskich obywateli. Zrzekli się go jednak, bo chcieli wyjechać do RFN. W efekcie należące do nich nieruchomości przeszły na własność państwa na mocy ustawy z 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. NSA stwierdził zaś, że w takim przypadku nie ma podstaw do roszczeń. Inaczej niż w słynnej sprawie Agnes Trawny, która odzyskała dom w Nartach, bo jej ojciec nie utracił polskiego obywatelstwa.

NSA nie dostrzegł też podstaw do wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego.

KJ/Rp.pl

Komentarze (4):

anonim2015.09.1 10:54
Świeży powiew ze strony polskich sądów. Platforma jeszcze rządzi, ale sądy zaczynają stawać się niezależne i wydawać wyroki w interesie Polski i Polaków. Niech tylko jeszcze dokonają wewnętrznej lustracji i wywalą ze swego grona tych sędziów i prokuratorów, którzy sprzeniewierzyli się swojej profesji.
anonim2015.09.1 11:39
Doczekaliśmy sią wreście odpowiedniego dla obywateli RP orzeczenia Sądu NSA
anonim2015.09.1 14:20
A mnie ta wiadomość bynajmniej nie cieszy. Przecież tu nie jest mowa o Niemcach których wypędzono podczas przejmowania tych terenów, a o tych którzy albo jeszcze z czasów przedwojennych, albo już po wojnie zostali uznani za polskich obywateli. To znaczy, Polaków którzy akurat byli etnicznymi Niemcami. Wiemy dobrze że ci ludzie nigdy nie zrzekali się obywatelstwa naprawdę dobrowolnie. Oni z własnej woli uciekali z PRLu, tak samo jak wielu etnicznych Polaków którzy władzy komunistów wytrzymać nie mogli. Już władze ówczesne zadbały o to aby tacy ludzie byli szczerze przekonani że najlepiej będzie oddać swoje ukochane domy rodzinne, byle tylko uciec. Ciekawe też ile autentycznej polskiej szlachty, wypędzonej ze swoich dworków po wojnie również straciło obywatelstwo w taki czy inny sposób, i również nie mogą się doprosić zwrotu mienia. Ale pewnie, cieszmy się. Kolejny raz udaje się podtrzymać PRLowskie bezprawie. Tak jest na pewno łatwiej.
anonim2015.09.4 11:47
Ci ludzie którzy uciekli do Niemiec przed represjami za Solidarności i po stanie wojennym też nie dostaną odszkodowań, -ich mieszkania przejęła ubecja i partyjniacy. Polskie prawo pisane jest ciągle pod komunę, a zasłaniają się Niemcami.