Banki zgodziły się uznać swą winę - poinformował w środę resort sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Nieuczciwa działalność miała miejsce w latach 2007-2013. Banki JP Morgan Chase i Citigroup zapłacą odpowiednio 550 mln dolarów i 925 mln dolarów. Kary wobec Barclays i Royal Bank of Scotland z Wielkiej Brytanii wyniosą 650 mln dolarów i 395 mln dolarów. Szwajcarski USB AG ma się przyznać do manipulowania stopami procentowymi i zapłaci 203 mln dolarów.

Na sumę kar złoży się też m.in. 1,6 mld dolarów grzywien nałożonych osobno na wymienione pięć banków przez amerykańską Rezerwę Federalną. Barclays zapłaci dodatkowo m.in. 1,3 mld dolarów departamentowi usług finansowych stanu Nowy Jork, amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (agencja regulująca rynek kontraktów futures) i brytyjskiej Financial Conduct Authority (regulator sektora usług finansowych). Barclays musi też zwolnić ośmiu pracowników, którzy manipulowali kursami walut. To część porozumienia ze stanem Nowy Jork.

Kary nałożone przez władze USA na banki od 2009 r. przekroczyła 150 mld dol. W niechlubnym rankingu prowadzi Bank of America z 60 mld kar. W zeszłym roku kierowana przez Briana Moynihana instytucja zgodziła się wyłożyć 17 mld dol. w ramach ugody z Departamentem Sprawiedliwości. Za manipulację stopami procentowymi Bank of America zapłacił 200 mln dol. Na bank JP Morgan, także w zeszłym roku, nałożono obowiązek zapłacenia łącznie 27 mld dol.


KJ/Tvn24bis.pl/Avvenire.it