-Trudno wyrazić słowami, jak bardzo wykorzystywane i okrutnie traktowane są dziewczyny w domach publicznych Indii, Chin i krajów arabskich – podkreślają laureatki nagrody. Dla Chairimai Tamang i Sunity Dunuwar wyróżnienie jest „wielką radością i zachętą, by iść naprzód”. Jednocześnie przyznają one, że przeszłość pozostaje dla nich traumatycznym wspomnieniem.

-Byłyśmy pogrążone w tak piekielnej ciemności tak wielkiej, że zawsze pozostanie ona w naszych sercach – tłumaczy Tamang. - Nie możemy nie myśleć o licznych dziewczynach i kobietach z Nepalu, które wciąż znajdują się w tej samej pułapce.  

Tamang i Dunuwar zostały uwolnione w 1996 r. podczas akcji policyjnej w indyjskich domach publicznych, razem z 500 innymi kobietami, w tym 148 Nepalkami. Dopiero po 6 miesiącach wróciły do domów. Później, mimo oporów ze strony władz państwowych, zarejestrowały stowarzyszenie.

Nagrodę  Ramona Magsaysaya od 1958 r. przyznaje rząd Filipin. W tym roku jej laureatami  zostali także: Habiba Sarabi z Afganistanu, za zasługi w walce o prawa kobiet w prowincji Bamyan, gdzie była gubernatorem; Lahpai Seng Raw, wdowa z Birmy, za działalność na rzecz odbudowy społeczeństwa dotkniętego konfliktem etnicznym;  lekarz Ernesto Domingo z Uniwersytetu w Manili, który stara się o umożliwienie dostępu do pomocy medycznej ubogim; indonezyjska Komisi Pemberantasan Korupsi (Komisja na rzecz wykorzenienia korupcji).

Kja/Asianews