21.12.19, 20:40

Andrzej Sadowski: W Polsce nigdy nie dokonano transformacji państwa

"Od początku prywatyzacja z zasady była nietransparentna. Dlatego bardzo szybko w oczach opinii publicznej zaczęła się kojarzyć z tzw. przekrętami. [...] Realnie uwłaszczyły się grupy związane z politykami ponad podziałami politycznymi. Został tak skonstruowany, by wytransferować już transparentnie własność ze struktur sektora publicznego" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezydent Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski.

 

"Pomalowano tylko fasadę państwa, przywracając koronę orłowi i złocąc mu szpony, ale nie odwrócono relacji urzędnik–obywatel, któremu to urzędnik powinien służyć w demokratycznym przecież państwie. W Polsce poza ustawą Wilczka nie było wyraźnej granicy dla władzy urzędnika. W miarę postępów demokracji jego władza nad obywatelem cały czas rośnie, a uchwalane przepisy mają charakter regulaminów o zachowaniu się poddanych wobec tej władzy" - powiedział Sadowski.

"Nie dokonano transformacji państwa. To trudne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie również obecnej władzy, żeby premier czy minister wziął w obronę przedsiębiorcę zniszczonego przez podległych mu urzędników. Nastoletnia córka przedsiębiorcy napisała list do premiera, że chciałaby takiej samej sprawiedliwości i takiego zadośćuczynienia dla swojego taty jak dla Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego za zabójstwo. Firma jej taty została zniszczona przez aparat rządowy i rodzina materialnie podupadła. Mimo że sąd go uniewinnił, nie dostał takiej deklaracji odszkodowania oraz uwagi od premiera jak Tomasz Komenda. W Polsce powinny być te same zasady dla wszystkich" - dodał.

Pytany, czy w latach 90. należało wymienić całą kadrę, odparł:

"W Niemczech, w Czechach wprowadzono zabezpieczenia dla kruchego porządku demokratycznego. Ludzie z dawnego systemu nie mogli sprawować funkcji w niektórych obszarach, np. profesorowie ekonomii marksistowsko-leninowskiej z NRD stracili prawo nauczania normalnej ekonomii w Niemczech".

Prezydent Centrum im. Adama Smitha wskazał następnie, jaki był charakter prywatyzacji w Polsce.

"Prywatyzacja na tzw. Zachodzie prowadziła do potanienia usług i lepszej ich jakości. Zachodnioeuropejskie rodziny zyskiwały materialnie na prywatyzacjach. W Polsce sprzedawano monopol naszego państwa monopoliście z innego państwa. Co taka prywatyzacja w Polsce miała wspólnego z tą zachodnią? Mam o tyle czyste sumienie, że w Centrum im. Adama Smitha robiliśmy przez wiele lat analizy procesów prywatyzacji, których część ukazała się publicznie. Jeżeli prywatyzacja na Zachodzie była synonimem liberalizmu, to w Polsce ze względu na brak transparentności stała się synonimem korupcji" - powiedział.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze

Ryszard Olejniczak2019.12.22 10:50
"W Polsce nigdy nie dokonano transformacji państwa" Jak to nie! Pryncypia tej transformacji zapisano w konstytucji i bezwzględnie skutki tego zapisu wykorzystano. Wcześniej szczególną ochroną była objęta własność państwowa, w konstytucji z 1997 roku w ogóle pominięto istnienie własności państwowej zawieszając w próżni jej prawną ochronę, co usankcjonowało grabież majątku narodowego (nazywaną prywatyzacją). To tłumaczy dziką zawziętość i utożsamianie się z tą konstytucją, światowych finansowych elit oraz krajowych jej beneficjentów.
ya2019.12.22 0:51
Cóż za odwaga... a Pan przez 30 lat robił sobie analizy i chował do biureczka... która spadła przypadkiem na podłogę - ujrzała światełko dzienne... czyste sumienie... czyste...
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.22 0:14
Jeb.ać kapitalizm, je.bać prywaciarzy!
Oloo2019.12.21 22:05
No,no niezły atak na rządzący PiS i to na portalu Fronda Hehehehe
Urszula2019.12.21 22:01
Porozumienie Centrum, a obecnie PiS nieźle się obłowiło na tej korupcyjnej prywatyzacji. PiS to bardzo bogata partia i chyba nikt nie sądzi, że wzbogaciła się bo jej członkowie wpłacili składki w wysokości kilku milionów. Tak PiS nas okradał i dalej okrada: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse-pis-prawo-i-sprawiedliwosc,220,0,2326492.html
Otto2019.12.21 20:58
W 2019 wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną. Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Oczywiście do PiS-u można mieć parę uwag – nie ma władzy idealnej, a PIS nie jest stowarzyszeniem aniołów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki w jakich przyszło im rządzić. Przeprowadzanie jakichkolwiek reform, oczekiwanych przez społeczeństwo, jest bardzo trudne, a procedowanie w Sejmie – nie zawsze jest takie, jakiego można by oczekiwać. Te błędy są wynikiem nienawiści i presji czerwonego lewactwa w sejmie i senacie z jednej strony i lewackich urzędników UE z drugiej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Pomyślmy jednak sobie o ile szybciej i sprawniej byłaby możliwa naprawa naszego państwa, reforma wymiaru sprawiedliwości, reforma mediów i in. bez jątzrenia i kłamliwych donosów, bez destrukcyjnej i targowickiej opozycji, powiązanej z lewackimi strukturami UE i post-peerelowskiej gangreny wyjącej aby było jak było ?!!!!!
KaczyKaczor2019.12.21 20:57
Ten obóz szkodzący Polsce, zwany PO lub POKO musi jak najszybciej opuścić scenę polityczną w naszym kraju, a wielu z nich z zarzutami zdrady stanu stanąć przed TS. Członkowie tej zarazy tak zagalopowali się w anty-PIS-ie, że dla nich ratunku już nie ma, bo ich demokracja polega na manipulacji. To co oni uprawiają to żadna polityka, a kłamstwa, nienawiść, zło i zdrada, którą posługują się w UE . I jak do tego dodać ich złodziejstwo i korupcję na skalę niebotyczną, bo w wysokości setek MLD zł i brak zdolności rządzenia państwem, to wyłania się obraz antypolskiej mafii politycznej ! To wrogowie Polski ! W dużych miastach mafiozi z PO są stowarzyszeni ze starym układem esbecko-postpeerelowskim. Ci ludzie zmienili język polityki na język nienawiści. Oni chcą Polaków patroszyć, dorzynać, strząsać z drzew, taplać w błocie ... Jeśli chcemy mieć Polskę jako strefę wolną od nienawiści, to oni muszą odejść prędzej czy później w zapomnienie obłożeni anatemą do trzech pokoleń !
Piotr Nowak2019.12.21 20:57
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który wabi się Stalker. Ten przygłup kasuje pienądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy rasista, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.21 20:55
"srebrna" czy zbiórka na ratowanie stoczni! tak trzeba to rozliczyć, jak, na co i ile!
StanPio2019.12.22 18:42
ARYSTOTELES: Demokracja to rządy hien nad osłami.