Andrzej Łomanowski: Rosja wchłonie Białoruś. To już pewne. Tylko Polaków żal... - zdjęcie
18.09.19, 11:00fot. Kremlin.ru

Andrzej Łomanowski: Rosja wchłonie Białoruś. To już pewne. Tylko Polaków żal...

13

"Już niedługo przez Bug możemy graniczyć z innym niż dotychczas państwem. Rosja bowiem powoli, ale konsekwentnie, połyka Białoruś" - przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.

 

Autor przypomina, że w latach 90. Aleksander Łukaszenko chciał być prezydentem Rosji. Dążył do zjednoczenia Białorusi z Moskwą, bo liczył, że to on przejmie schedę po ustępującym Borysie Jelcynie. Chętnie wyprzedawał suwerenność Mińska. "Wywołał lawinę, pod którą właśnie znika" - twierdzi Łomanowski.

Publicysta przekonuje, że Łukaszenko, choć mógł podjąć próbę postawienia białoruskiej gospodarki na nogi, wolał uczynić ze swojego kraju "rezerwat radzieckich zwyczajów". "Stał się bankrutem siedzącym w kieszeni Kremla", pisze Łomanowski. Łukaszenko pozbawił się choćby tylko tych możliwości, które mają Ukraińcy, biedni wprawdzie i skorumpowani, ale zdolni do tego, by tworzyć coś sami, w tym sprzęt wojskowy.

"Wydaje się, że los Mińska jest już przesądzony. Łukaszenko zaś – wcześniej czy później – pójdzie na takie ustępstwa, jakich jeszcze zażąda od niego Kreml. Znikąd bowiem nie nadejdzie dla niego pomoc, nikt nie podejmie się finansowania bankruta" - twierdzi Łomanowski.

W jego ocenie spierać się można już jedynie o to, jak długo Łukaszenko będzie "umierać" oraz czym zakończy się cały proces; czy wchłonięciem Białorusi do Rosji, czy też "wykrojeniem jakichś włości dla następcy".

Konstatuje Łomanowski ponuro: "Najbardziej żal kilkuset tysięcy naszych rodaków sprzedawanych Batce przez kolejne rządy w Warszawie w zamian za łukaszenkowskie obietnice demokratyzacji"...

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze (13):

ja2019.09.19 19:48
Białoruś będzie w granicach Polski, ale nie cało bo podczas wojny Rosyjsko - Białoruskiej trochę im zabiorą terenu.
Olej2019.09.19 19:45
Czas na reakcję minął A tak po prawdzie czy on kiedykolwiek był ? Znając białoruskie sympatie do Polski lepiej się do nich nie wtrącać. Gdyby chcieli drogę znali, znał ją i batiuszka. A co panie Łomanowski Polska może na Białorusi ? Wsadzić łeb między futrynę a drzwi i dać się przytrzasnąć kacapowi ? Najpierw Białorusini muszą sami chcieć mieć państwo. Wolność ma cenę i koszt krwi. Jak Białorusinom wygodnie jak jest pogodzą się z sowieckim dobrobytem. Dobrze, że chociaż zakosztowali namiastki swojej państwowości. Gdy im sowieci ją odbiorą wtedy będą musieli myśleć co z tym fantem zrobić. A batiuszka głupi, oj głupi. Sowiecki łeb i to zakuty miazmatami ze wschodu. Będzie miał szczęście jak go żywym pozostawią.
Polexit2019.09.19 15:52
Panie Łomanowski, Polaków z Białorusi panu żal, a co z tymi, którzy do tej pory żyją na Sybirze i nie mogą doprosić się powrotu do Ojczyzny. (Niemcy przerzucili swoich w 3 miesiące!)
kalinka2019.09.19 16:11
sporą grupę Polaków z Kazachstanu przyjął znienawidzony przez zażydzony PIS zimny czekista Putin i ulokował w Kaliningradzie bo żydostwo z PIS ich w Polsce nie chciało bo musiało w ciągu 4 lat panowania II dynastii PIS przyznać 20 tys obywatelstw żydom, był emitowany film o tej sytuacji, zażydzony PIS przyjmował tylko Polaków pod publiczkę i tvp Kurski-PIS, polski goj to dla PIS zło
oficer LWP2019.09.18 18:46
to żydki z TV Biesłan pójdą na bruk czy zażydzony PIS da im nową misję?
kalinka2019.09.19 16:07
będzie nowa, kasa jest celem tej misji, tępy goj polski zapłaci
anonim2019.09.18 12:02
ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.09.18 11:09
Jeśli tego chcą obie strony - to ich sprawa.
otto2019.09.18 12:11
Łukaszenka-dożywotni władca panie kolego nie jest stroną, a białoruski naród ma do powiedzenia tyle co nic. Wszelka opozycja wobec reżimu zduszona, wolnych mediów brak, więc o jakiej "stronie" bredzisz?
oficer LWP2019.09.18 18:48
a najbardziej boli to, że na Białorusi żydki nie przejęli banków jak to się stało w Polsce podczas rządów zażydzonych solidaruchów
tomasz2019.09.19 14:41
Widać że temu oficerowi Polska w łapach Rosji stąd taka nienawiść do rządu Morawieckiego. Dlatego panie oficerze spakować manatki i paszoł won do Rosji. Bo z chwilą wchłonięcia tego potworka - Białoruś nazwa zostanie zlikwidowana i zostanie teren po byłej Białorusi. A Łukaszenka dostanie w nagrodę koryto w sejmie rosyjskim. Dlatego tak bardzo prze do likwidacji państwa Białoruś. Zresztą to państwo tak naprawdę nigdy nie istniało. To była atrapa która potocznie nosiła znamiona państwowości. I tam nikt po upadku nie będzie płakał było państwo nie ma państwa. Mam nadzieję że przeczytacie i dojdziecie do tych samych wniosków.
Reytan2019.09.18 13:31
Wtedy Warszawa bedzie w odleglosci kilku godzin dla ruskich czolgow. To tez nie twoja sorawa,bo mieszkasz w Krakowie ?
oficer LWP2019.09.18 18:51
gdyby nie ci z Warszawy, którzy codziennie pliją na Rosję to nie byłby czego się obawiać a tak ....