Ocet jabłkowy królował już w czasach Średniowiecza, jako naturalny konserwant żywności  oraz środek wspomagający trawienie. Francuzi opatrywali nim rannych i leczyli zarazy. W naszym kraju również jest znany w medycynie ludowej od dawna, np. jako specyfik do cucenia omdlałych pań. 

Co to właściwie jest ocet? Z punktu widzenia reakcji chemicznych to wodny roztwór kwasu octowego powstający w wyniku fermentacji octowej alkoholu. W przypadku octu jabłkowego bakterie octowe wywołują fermentacje owoców. Zachowany zostaje ich zapach, natomiast smak jest zdecydowanie łagodniejszy niż w przypadku octu spirytusowego.

Dzięki produktowi bazowemu (jabłkom), ocet jabłkowy jest bogactwem składników odżywczych. W jego skład wchodzi duża grupa minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak np. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka, a także witamin z grup: A, B, C, E, P. Zawiera także pogromcę wolnych rodników w postaci beta-karotenu oraz kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Odpowiednie zestawienie tych związków pomaga przede wszystkim w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Wzmacnia również system immunologiczny, poprawia stan naczyń krwionośnych i reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową.

Głównymi składnikami octu jabłkowego są pektyny, witamina E i potas. Pektyny to mieszanka węglowodanów występująca w wielu roślinach, stanowiąca składową włókien błonnikowych. Dzięki temu: przyspiesza metabolizm komórkowy, wspomaga perystaltykę jelit, obniża przyswajalność i stopień odkładania tłuszczu, zmniejsza ryzyko miażdżycy. Witamina E, zwana witaminą młodości, chroni nas przed oznakami starzenia, walcząc z procesem utleniania się wolnych rodników. Dostarczając ją organizmowi zapewniamy sobie: dobry stan wzroku i mięśni, koncentrację, wzmocnienie systemu immunologicznego, prawidłowe ukrwienie organów wewnętrznych.


Dobroczynne działanie octu jabłkowego znalazło swoje zastosowanie w kilku podstawowych dziedzinach naszego życia. W utrzymaniu zdrowia, w kosmetyce, a nawet gospodarstwie domowym. Najszersze i chyba najistotniejsze zastosowanie octu jabłkowego to wspomaganie leczenia wielu chorób i dolegliwości.

Oto w jakich przypadkach skutecznie działa ocet jabłkowy:

Astma – jak już wspominałam, Hipokrates często zalecał ocet na schorzenia układu oddechowego, gdyż poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych usprawnia proces oddychania. W przypadku astmy zaleca się nacierania lub okłady na klatkę piersiową i plecy na początku ataku lub w chwilach kryzysu.

Angina, bóle gardła, zapalenie migdałków – właściwości antyseptyczne i antybakteryjne octu wykorzystuje się do płukania gardła. Stosujemy płukankę z 1 miarkę octu i 1 miodu na 3 miarki wody. Płuczemy do 4 razy dziennie, a w przypadku migdałków co godzinę.

Skurcze mięśni – dzięki zawartości potasu i witaminy E kondycję mięśni możemy wspomóc okładami wody z octem w stosunku 1:1. Problemy trawienne, zatrucia pokarmowe – tutaj pomoże nam mieszanka 1 łyżki octu na ¼ szklanki wody.

Nudności – ze względu na działanie pobudzające trawienie zaleca się w przypadku mdłości wypić ½ szklanki przegotowanej wody z 1 łyżeczką octu. Roztwór można stosować w czasie ciąży.

Rany, oparzenia – przemycie skóry czystym octem w przypadku oparzenia może zapobiec pęcherzom, zaś jeśli chodzi o rany spowoduje ich odkażenie i szybsze gojenie.

Miażdżyca – chcąc zapobiec odkładaniu się wapnia w tętnicach lub wspomagać leczenie miażdżycy można 2 razy dziennie stosować napój z 1 łyżki octu i 1 łyżki miodu na szklankę przegotowanej wody.

Nadwaga – z racji tego iż ocet stymuluje trawienie, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych i pomaga usuwać toksyny z organizmu, świetnie sprawdza się w kuracjach odchudzających, lecz pamiętajmy, że nie wystarczy zażywać go przed każdym posiłkiem. Proces utraty wagi jest złożony i wymaga działań na kilku płaszczyznach (dietetycznej, ruchowej i psychiczne) jednocześnie.

JAK ZROBIĆ OCET? PRZEPIS UNIWERSALNY!

  • Wybrane składniki (owoce, warzywa lub zioła) rozdrobnij, pokrój lub zmiksuj.

  • Do przegotowanej wody dodaj cukier – ok 4 łyżek na każdy litr wody.

  • Składniki na ocet zalej osłodzoną wodą.

  • Jak masz już jakiś ocet to możesz dodać trochę (od kilku łyżek do szklanki) starego octu aby przyspieszyć proces.  Jeśli jeszcze nie masz octu to pomiń ten etap 

  • Przykryj całość gazą, ściereczką lub talerzykiem – tak aby do środka nie dostały się muszki i zanieczyszczenia.

  • Mieszaj codziennie (najlepiej dwa razy dziennie) plastikową lub drewnianą łyżką – tak aby na powierzchni nie rozwinęła się pleśń.

  • Poczekaj 2-4 tygodni, przecedź i zlej do butelek.

  • Pij rozcieńczony z wodą lub dodawaj do potraw.

Źródło:

bonavita.pl/naturalnienaturalni.pl