Sporo zamieszania wywołała ogłoszona dziś przez Stolicę Apostolską decyzja papieża Franciszka. Chodzi oczywiście o zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Ojciec Święty 11 maja b.r. wydał decyzję wprowadzającą do Katechizmu stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna. 

Jak było dotychczas? Artykuł 2267 Katechizmu zakładał, że tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Znalazło się tam również zastrzeżenie, że przypadki absolutnej konieczności eliminacji winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową do sprawy odniósł się metropolita Gdański. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przypomniał, jaki jest stosunek Kościoła Katolickiego do kary śmierci. 

"Już papież Jan Paweł II mówił, że kara śmierci nie powinna być dopuszczana. Kościół od zawsze stoi na stanowisku, że życie jest wartością największą, absolutną, a wszystko inne jest mniej ważne i względne”- powiedział hierarcha. Jak dodał, nawet w przypadku, gdy osoba, która miałaby zostać poddana karze śmierci ewidentnie zagraża bezpieczeństwu innych, istnieją inne możliwości ochrony potencjalnych ofiar niż fizyczna eliminacja np. seryjnego mordercy.

„Chore jednostki muszą być izolowane, ale to nie znaczy, że tych ludzi można zabijać. Tu chodzi o życie ludzkie. Opieramy się na etyce chrześcijańskiej”

yenn/PAP, Fronda.pl