Dlaczego warto nosić ortezę?

Odpowiednio dobrany stabilizator może przyczynić się do szybszej rekonwalescencji, poprawiając jakość życia pacjentów. Dostępne na rynku stabilizatory są wyposażone w nowoczesne technologie, które dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając optymalne dopasowanie i wsparcie. Innowacyjne materiały używane w produkcji tych urządzeń gwarantują ich trwałość oraz efektywność w ochronie i stabilizacji stawu kolanowego. 

Wybierając stabilizator, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale i na materiał, z którego został wykonany, aby zapewnić najlepszą ochronę dla stawu. W procesie rehabilitacji dobrze dopasowany stabilizator kolanowy może znacząco wspomóc leczenie, przyczyniając się do szybszego powrotu do pełnej sprawności.

Orteza kolanowa – sposób na odciążenie stawu

Staw kolanowy, będący największym stawem ludzkiego ciała, charakteryzuje się skomplikowaną strukturą, co czyni go wyjątkowo podatnym na różnego rodzaju urazy. Jego lokalizacja i wielofunkcyjność sprawiają, że jest on szczególnie narażony na uszkodzenia, nie tylko wśród sportowców, ale także w codziennym życiu. Aby zachować jego elastyczność niezbędną do swobodnego poruszania się oraz jednocześnie zapewnić odpowiednią wytrzymałość, ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia w przypadku urazów lub chorób. Orteza na kolano to jeden ze sposobów odciążenia stawu, a także otaczających go więzadeł i mięśni, który pozwala na uniknięcie pogłębiania się kontuzji oraz stabilizuje całą nogę.

Nowoczesne ortezy na kolano są projektowane z myślą o różnorodności potrzeb i typów urazów, oferując zarówno modele lekkie i sztywne, jak i te elastyczne i miękkie. Ważnym aspektem jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci na skórze, ponieważ to jest istotne dla utrzymania uszkodzonej części ciała w optymalnych warunkach. Taki design nie tylko wspiera proces leczenia, ale także zwiększa komfort użytkowania, minimalizując ryzyko podrażnień skóry i ułatwiając codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje ortez kolanowych – który warto wybrać?

Na rynku dostępna jest szeroka gama ortez stawu kolanowego, które można klasyfikować do trzech głównych kategorii, zależnie od ich funkcji i konstrukcji. W pierwszej grupie znajdują się stabilizatory miękkie, często zwane opaskami lub ściągaczami na kolano. Są one wykonane z elastycznego materiału, zapewniającego komfort noszenia, i mogą być zakładane bezpośrednio przez stopę lub zamykane na rzepy. Takie ortezy nie wpływają znacząco na zakres ruchu w stawie, lecz efektywnie wspierają mięśnie i więzadła, pomagając w stabilizacji. Ich lekki ucisk pomaga także w redukcji obrzęków, co czyni je odpowiednimi dla osób doświadczających nieokreślonych bólów kolana lub lekkich urazów, takich jak stłuczenia czy skręcenia.

W drugiej kategorii umieszczane są stabilizatory twarde, znane również jako ortezy stawu kolanowego z usztywnieniami bocznymi lub wzmocnieniami. Te rodzaje stabilizatorów są wykorzystywane głównie po ciężkich kontuzjach lub operacjach, gdyż posiadają wbudowane elementy usztywniające i regulowane paski, które zapewniają stabilizację i utrzymanie kolana w odpowiedniej pozycji.

Ostatnia grupa to stabilizatory kolanowe z mechanizmem regulacji zakresu ruchu, znane jako ortezy z zegarem kątowym ROM, co oznacza zakres ruchu w stawie. Te specjalistyczne urządzenia są często stosowane po operacyjnych zabiegach rekonstrukcyjnych, na przykład po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, aby ochronić je przed ponownym uszkodzeniem. Taka orteza na kolano pozwala na stopniową regulację zakresu ruchu w kolanie, dostosowując go do postępów w rehabilitacji, a także na bezpieczne rozciąganie przykurczy.

Skoro już poszerzyłeś swoją wiedzę na temat stabilizatorów kolanowych, możesz przystąpić do zakupu odpowiedniego z nich dla siebie. Pamiętaj, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem. Mnóstwo zdrowia!