– Ostatnie dwa lata pokazały, że kobiety potrafią skutecznie stawiać czoła dynamicznym zmianom i nowym wyzwaniom pomimo konieczności łączenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi, w tym pomocy w nauce zdalnej dzieciom. Badanie THINKTANK i BIGRAM pokazuje, że kobiety-menedżerki efektywnie wykorzystują czas pandemii na rozwój swoich kompetencji zawodowych i umiejętności cyfrowych poprzez korzystanie ze szkoleń online czy poszukiwanie nowych możliwości zawodowych – czytamy na stronie portalu think-tank.pl.
Aby kobiety mogły się w pełni realizować zarówno w domu jako matki, jak i pracownicy w ramach kariery zawodowej niezbędny jest work-life balance, czyli zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym. Takim praktykom sprzyja m.in. unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2019 roku. Dużą wagę do jej odpowiedniego stosowania przyłożył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który otworzył się na kobiety zainteresowane pogodzeniem realizacji ambicji zawodowych ze spełnianiem się jako żony i matki.
– Teraz to się zmienia i widzimy coraz większe zainteresowanie kobiet. Mamy wiele programów, które zachęcają panie do stawiania pierwszych kroków w tej branży. Co powoduje, że szczególnie wśród młodzieży, dziewczyn w IT jest więcej i są bardziej śmiałe. (...) Według licznych raportów 55 proc. kobiet wybiera pracę w IT po kursach, warsztatach, lub samodzielnym dokształcaniu. Więc dołączenie do branży nie wymaga uzyskania wykształcenia wyższego – przekonuje Irina Ledyaeva, EMEA Public Affairs Lead w Intel Technology Poland.
Branża IT w sektorze państwowym w naszym kraju jest więc otwarta dla kobiet, które coraz częściej wybierają zawody związane z technologiami teleinformatycznymi. Instytucją, która w tym względzie niewątpliwie okazuje się wiarygodnym pracodawcą, jest wspomniany UKE, gdzie pracownicy są zatrudniani na umowę o pracę na etat lub część etatu. Prawa pracownicze są tam respektowane, a zatrudnieni posiadają pełne możliwości rozwoju zawodowego oraz odbywania dodatkowych szkoleń i poszerzania swoich kompetencji.
Jak dowiadujemy się z mediów, w UKE funkcjonuje Indywidualny Program Rozwoju Zawodowego. Polega on na tym, że każdy pracownik może wybrać dla siebie jedną z trzech ścieżek rozwoju z następujących obszarów: zarządzania, trenerskiego oraz urzędniczego. Ponadto możliwe jest dofinansowanie studiów podyplomowych oraz szkoleń i kursów uzupełniających.
UKE, dbając o swoich pracowników, posiada programy motywacyjne i nagrodowe, a za zaangażowanie w pracę oraz uzyskane dobre wyniki zatrudnieni mogą liczyć na podwyżki pensji, nagrody uznaniowe oraz dodatki motywacyjne. Jak przystało na instytucję państwową, UKE zapewnia pełen pakiet ubezpieczenia, a pracownicy mają dodatkowo prawo do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dofinansowania wypoczynku, żłobków, sportu oraz kultury.
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest centralnym urzędem administracji rządowej, w którym zasady rekrutacji regulują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1691), a ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy są dostępne na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej UKE oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.