O godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie rozpoczęła się defilada, będąca kulminacją dzisiejszych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego. Po przyjęciu meldunku od gen. Wiesława Kukuły, prezydent dokonał przeglądu kołowego pododdziałów i rozpoczął przegląd kampanii reprezentacyjnej. Odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, po czym głos zabrał minister obrony narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
- „Jesteśmy dziś tutaj razem, bo 104 lata temu nowo utworzone Wojsko Polskie zatrzymało barbarzyńską Armię Czerwoną. Polska zatrzymała ideologię zniszczenia, śmierci, brutalności. Dobro zwyciężyło zło”
- powiedział.
Zwrócił uwagę, że podobnie jak gen. Rozwadowski 104 lata temu, dziś również mamy świadomość zagrożenia ze Wschodu i tego, że jest ono „najgroźniejsze od dekad”.
- „Ci, którzy byli przed nami, udźwignęli sztandar wolności, niepodległości. Jak to możliwe, że młodo tworzące się państwo, które skrzydeł wolności jeszcze w pełni nie rozwinęło, pokonało te trudy? Pokonało śmiertelnego wroga. Odpowiedź można znaleźć w rozkazie nr 71 gen. Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, wielkiego dowódcy, szefa Sztabu Generalnego, współtwórcy zwycięstwa Bitwy Warszawskiej: Bitwa dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o dalszych losach całej Polski. Pomni tradycji rycerskich Polski stanęli dziś wszyscy: chłopi, robotnicy i cała inteligencja, do walki tej na śmierć i życie. Pomni hasła odwiecznego: Bóg i Ojczyzna”
- dodał.
Szef MON przypomniał o tragicznej śmierci sierż. Mateusza Sitka, który w czasie pełnienia służby na granicy z Białorusią został zaatakowany przez migranta.
- „To jest nasz bohater, to jest następca żołnierzy spod Modlina, Płocka, Radzymina, Wołomina i Warszawy. Sierżant Mateusz Sitek, nasz bohater. Pierwszy czołg Abrams, który pojedzie z Wesołej, będzie nosił jego imię”
- poinformował.
Donald Tusk: Nasza cywilizacja przetrwała dzięki temu zwycięstwu
- „Jesteście solą tej ziemi, jesteście w sercach każdej Polki i każdego Polaka, który kocha swoją Ojczyznę”
- zwrócił się do żołnierzy premier Donald Tusk.
Przypomniał, że pokonanie sowieckiego agresora uchodzi za jedno z najważniejszych zwycięstw w historii świata.
- „My je doceniamy. My wiemy dobrze, że Polska, ale być może też cała Europa lub nawet cała nasza cywilizacja wolności przetrwała dzięki temu zwycięstwu i dzięki ofiarom z tamtych dni, tygodni i miesięcy”
- powiedział.
Andrzej Duda: To było wielkie zwycięstwo
O wadze tryumfu sprzed 104 lat mówił również prezydent Andrzej Duda.
- „To było wielkie zwycięstwo. To nie była po prostu wygrana bitwa. Wojna polsko-sowiecka, jedyna wojna, jaką przez 74 lata Rosja sowiecka przegrała, będąc formalnie stroną wojny. Jedyna! Tylko odradzająca się Rzeczpospolita była w stanie pokonać Sowietów i Armię Czerwoną”
- przypomniał zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.
Zaznaczył, że zwycięstwo to było możliwe dzięki temu, że „byli razem, byli wspólnie, w jednym celu, absolutnie zdeterminowani. Wszyscy: politycy, żołnierze, ludzie, obywatele na wskroś polskiego społeczeństwa, od szlachty i arystokracji polskiej, poprzez mieszczaństwo, inteligencję, aż wreszcie do ludzi polskiej wsi, do włościaństwa, do polskich chłopów”.
Podkreślił, że ceną była krew wielu poległych i rannych.
- „Polski żołnierz idzie, służy ojczyźnie, broni ojczyzny, broni wartości, które wszyscy wyznajemy także dziś, jako część wspólnoty demokracji. W ramach swojej służby i tego etosu gotów jest oddać w ramach swojej służby i za ojczyznę życie”
- powiedział.
- „Tak jak uczynił to niedawno sierż. Mateusz Sitek, broniąc polskiej granicy, czy jak przez lata czynili to nasi żołnierze w kontyngentach poza granicami kraju, w Iraku i Afganistanie. Uczcijmy pamięć poległych minutą ciszy”
- dodał.
Mówiąc o obecnej sytuacji, Andrzej Duda wskazał na konieczność inwestowania w polską obronność.
- „Dziękuję panu wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej oraz panu premierowi, szefowi rządu, za te słowa o jedności w sprawie bezpieczeństwa i absolutnie wspólnej, jednolitej polityce. Dziękuję za kontynuację polityki rozpoczętej przez rządy Zjednoczonej Prawicy i przeze mnie osobiście. Cieszę się, że ta polityka jest realizowana, za podpisane w ostatnich dniach umowy”
- stwierdził.
Prezydent podziękował żołnierzom za ich służbę.
- „Dziękuję wam za to z całego serca. Składam najserdeczniejsze życzenia w dniu Święta Wojska Polskiego, wszystkim polskim żołnierzom, pracownikom cywilnym wojska i rodzinom polskich żołnierzy. Niech zawsze szczęście i spokój goszczą w waszych domach. Niech zawsze mama i tata, syn i córka, wracają z zadań, które wykonują dla Rzeczypospolitej, jej bezpieczeństwa, bezpieczeństwa nas wszystkich”
- powiedział.
- „Niech zawsze towarzyszy wam powodzenie, szczęście i dobro. Niech Pan Bóg błogosławi polskim żołnierzom i ich najbliższym. Niech Pan Bóg ich strzeże. Niech Pan Bóg ma w Swojej opiece i strzeże naszą Ojczyznę, Rzeczpospolitą Polską. Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć poległym. Niech żyje niepodległa, suwerenna, wolna Polska”
- zakończył.