Czym jest e-recepta?

E-recepta to plik zawierający dane dotyczące leku przepisanego konkretnemu pacjentowi. Plik zawierający te dane automatycznie zapisuje się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a następnie przekazywany jest przez system od lekarza do farmaceuty i od farmaceuty do instytucji refundującej lek, czyli najczęściej do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Recepta elektroniczna zawiera informacje dotyczące lekarza wystawiającego, sposobu dawkowania leku i jego ceny.

Od 8 stycznia 2022 roku lekarze mają obowiązek wystawiania wyłącznie recept elektronicznych, Recepty papierowe mogą być wydawane tylko w określonych sytuacjach.

Jak wygląda realizacja recepty elektronicznej?

Elektroniczną receptę można otrzymać od lekarza na dwa sposoby:

Lekarz wystawia e-receptę w systemie. Pacjent otrzymuje SMS z czterocyfrowym kodem, który przedstawia farmaceucie w aptece wraz z numerem PESEL. Alternatywą jest przesłanie przez lekarza recepty drogą mailową w formie pliku PDF. Dokument ten zawiera kod kreskowy, który należy pokazać farmaceucie. Aby skorzystać z tych opcji, konieczne jest posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Aby zaś założyć IKP, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. W Internetowym Koncie Pacjenta można zadeklarować formę otrzymywania recepty- jako SMS lub e-mail.

Drugim sposobem jest wystawienie przez lekarza druku informacyjnego. Na druku tym widnieją informacje dotyczące nazwy leku, sposobu jego dawkowania, dane pacjenta i dane lekarza, który wystawił receptę. Lekarz nie musi jej podpisywać. Na wydruku widnieje też kod kreskowy, który skanuje farmaceuta podczas wydawania leków.

Jakie są zalety e-recepty?

Recepta elektroniczna ma wiele zalet. Są to między innymi:

wygoda - recepta ta może być wystawiana podczas konsultacji telefonicznej z lekarzem lub podczas e-wizyty, pacjent nie musi stawiać się w gabinecie lekarza, aby odebrać receptę, nie musi też osobiście odbierać leków w aptece- jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych i z chorobami uniemożliwiającymi samodzielne zakupy;

czytelność - bardzo często odręcznie wypisane recepty były wypełnione w taki sposób, że farmaceuta nie był w stanie rozczytać, jakie leki ma wydać, dzięki e-recepcie nie ma już takich problemów;

bezpieczeństwo- elektroniczna recepta niweluje do zera ryzyko pomyłki farmaceuty polegające na wydaniu złego leku, zawiera też dane odnośnie dawkowania, co jest szczególnie doceniane przez pacjentów;

dostępność- recepta elektroniczna jest zapisana w Internetowym Koncie Pacjenta, więc nawet w przypadku jej zagubienia można łatwo ją odzyskać, daje ona także możliwość realizacji w kilku aptekach bez konieczności uzyskiwania odpisu recepty.

Czy recepty elektroniczne mają słabe strony?

Choć zalety recept elektronicznych są zdecydowanie dominujące, jak wszystko jednak, mają one także wady. Cały zamysł e-recepty jest bowiem oparty na systemie informatycznym, który może ulec awarii, przesileniu lub zostać zaatakowany przez hakerów. To powoduje, że lekarz nie może wydać pacjentowi recepty. Często także sprzęt komputerowy w placówkach medycznych nie jest w stanie sprawnie i szybko obsłużyć systemu.

Kiedy lekarz może wydać pacjentowi tradycyjną receptę papierową?

Ministerstwo Zdrowia, wprowadzając obowiązek wystawiania wyłącznie recept elektronicznych, przewidziało kilka sytuacji, w których dopuszcza się wystawienie tradycyjnej papierowej recepty. Kiedy zatem lekarz może wystawić receptę papierową:

  • kiedy osoba, dla której wystawiana jest recepta nie ma ustalonej tożsamości,

  • w ramach importu docelowego, polegającego na sprowadzaniu z zagranicy leków i środków spożywczych, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce, a sa niezbędne fo ratowania życia lub zdrowia chorego;

  • w przypadku recept pro auctore (kiedy lekarz wystawia receptę sam dla siebie) i pro familiae (kiedy lekarz wystawia receptę członkowi najbliższej rodziny);

  • w przypadku braku dostępu do systemu np. w momencie awarii.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat e-recepty?

Pacjenci korzystający z e-recepty powinni wiedzieć, że:

  • jest ona przechowywana w systemie przez 5 lat, więc w przypadku zagubienia lub zniszczenia łatwo można ją odzyskać;

  • jeżeli zawiera błędy, może je poprawić farmaceuta;

  • dla pacjentów przewlekle chory lekarz można wypisać e-receptę na rok;

  • posiadając e-receptę można wykupić również tańsze zamienniki leków.

Czym jest e-zwolnienie?

Zwolnienie elektroniczne jest zwyczajnym zwolnieniem popularnym jako L4, którego nie trzeba dostarczać osobiście do pracodawcy, ponieważ otrzyma on je za pomocą systemu. Zwolnienia elektroniczne są wystawiane od 1 grudnia 2018 roku. Zwolnienie to przekazywane jest do płatnika składek i systemu ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

Pracownik nie ma obowiązku dostarczania zwolnienia do pracodawcy, musi jednak, zgodnie z kodeksem pracy, poinformować go o swojej nieobecności.

Jakie są zalety elektronicznego zwolnienia?

Zwolnienie elektroniczne może być wystawione zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarza, podczas teleporady jak i również podczas e-konsultacji. Lekarz może je wystawić za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego, czyli ma możliwość wystawić je np. także podczas wizyty domowej.

Wystawienie e-zwolnienia trwa krócej niż wypisanie jego papierowej wersji i jest ono w przeciągu kilku minut dostarczane do pracodawcy. Lekarz wystawiający zwolnienie elektroniczne nie musi także uzyskiwać od pacjenta danych takich jak np. numer PESEL, adres, czy też miejsce zatrudnienia, ponieważ dane te zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Zwolnienie lekarskie w platformie E-recepta.net uzyskamy tego samego dnia.

Pacjenci uzyskujący e-zwolnienie nie muszą martwić się o zasiłek chorobowy i opiekuńczy, jeżeli świadczenia te wypłaca pracodawca.