96-letnia była sekretarka obozu Stutthof uciekła z poprzedniej rozprawy. Dziś znów ma stanąć przed sądem - zdjęcie
19.10.21, 09:41Fot. Screenshot You Tube

96-letnia była sekretarka obozu Stutthof uciekła z poprzedniej rozprawy. Dziś znów ma stanąć przed sądem

5

Była sekretarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof 96-letnia obecnie Irmgard Furchner ma stanąć dziś przed sądem w Itzehoe, by zmierzyć się z oskarżeniem o współudział w mordzie 11 tysięcy więźniów tego obozu. Proces miał się rozpocząć 30 września, jednak 96-latka uciekła w dniu rozprawy.

Oskarżona staruszka nie chciała stawić się w sądzie, obawiając się wyśmiania i szyderstwa. O poranku w dniu rozprawy postanowiła więc uciec z domu opieki, w którym przebywa na co dzień i nie pojawiła się w sądzie. Dopiero po kilku godzinach kobieta została zatrzymana przez policję i trafiła do aresztu. Obecnie nie przebywa już w areszcie, lecz została objęta dozorem i musi nosić elektroniczną bransoletkę na kostce.

Irmgard Furchner jest oskarżona o to, że w okresie od czerwca 1943 r. do kwietnia 1945 r. jako stenotypistka i maszynistka w komendanturze niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof pomagała kierownictwu obozu w systematycznym zabijaniu więźniów.

Młodziutka wówczas kobieta była sekretarką komendanta obozu Paula Wernera Hoppego, który sporządzał rozkazy egzekucji oraz listy deportacyjne do pociągów do Auschwitz.

Ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, czyli była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich, więc jako tak jest dziś sądzona przez niemiecki sąd w Itzehoe.

 

ren/PAP

Komentarze (5):

Anonim2021.10.20 17:21
prawdziwych bydlaków z ss jak żyli to ochraniali,zamiast skazać ,a jakąś babcie klozetową z alzheimerem będą krzyżować ??kto zrozumi tych neofaszystów
To nie my mordowaliśmy Łemków, Ślązaków2021.10.20 13:02
i folksdojczów! To Niemcy i Holendrzy mordowali! My cebulacy Ślązaków, Łemków i folksdojczów jedynie broniliśmy i ukrywaliśmy przed Niemcami i Holendrami!
Chłoptasiu, Lechu!2021.10.19 16:18
Nie wysilaj się z tymi wpisami! Nic mądrego nie masz do zaoferowania! Na ciebie od dawna szkoda słów! ... Trollu! Nie zaśmiecaj Portalu!
Maciej2021.10.19 11:17
Towarzysz Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był - SEKRETARZEM PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ - P.Z.P.R. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wieloletni członek partii (P.Z.P.R.) - towarzysz Stanisław M. dostał - MIESZKANIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. pobiera emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - Kto jest - BENEFICJENTEM ???????????????????????????????????????
Volksdeutsch Tusk2021.10.19 10:29
Dziarska babcia! Ostrzeliwała się? Dużo PIS-iorków ustrzeliła podczas ucieczki?