50 lat obecności na rynku tego typu preparatów, to właściwy czas, by zacząć wyciągać wnioski – piszą naukowcy w „Frontiers in Neuroscience”.

100 milionów kobiet na całym świecie stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, i liczba ta ciągle wzrasta. Jednocześnie obniża się wiek, w którym kobiety po raz pierwszy sięgają po pigułki. Dlatego niezmiernie ważne jest zbadanie wpływu tych preparatów na mózg. Tym bardziej, że wraz z wiekiem podlega on dynamicznym zmianom.

 A już wiadomo, że antykoncepcja hormonalna powoduje zmiany w strukturze mózgu, a także zmiany zachowania i emocji. Najdokładniej, zdaniem Belindy A. Pletzeri  Huberta H. Kerschbauma  z Paris-Lodron-University Salzburg, zbadany został związek przyczynowy między stosowaniem antykoncepcji a objawami depresji. Antykoncepcja wpływa także na zachowania agresywne, choć jeszcze ten obszar powinien zostać dokładniej zbadany.

Badanie wpływu antykoncepcji na zmiany w mózgu jest konieczne, gdyż, jak przyznają austriaccy naukowcy, ”hormonalne pigułki antykoncepcyjne są głównym narzędziem  kontroli populacji. Zmiany zachowania, które pojawią się pod wpływem chociażby sterydów zawartych w pigułkach, mogą przyczynić się do zmian w dynamice społeczeństwa i dlatego nie powinny pozostać bez nadzoru”.

Austriaccy naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze systematyczne badania wpływu  doustnej antykoncepcji hormonalnej na strukturalne, funkcjonalne i poznawcze zmiany w mózgu.

MT/BioEdge.org