Jak podaje portal niezlomni.com, organizacje żydowskie szacują, że nawet 3,5 miliona Żydów Sefardyjskich będzie ubiegać się o przyznanie hiszpańskiego obywatelstwa. Zmiana prawa ma umożliwić im powrót po ponad 500 latach nieobecności w kraju. Ich przodkowie zostali wygnani z Hiszpanii w 1492 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości przyjęło projekt ustawy, która ma umożliwić im ubieganie się o obywatelstwo. Taką informację podała hiszpańska gazeta El Mundo.

Hiszpański minister sprawiedliwości, Alberto Ruzi-Gallardon, powiedział, że Hiszpania jest winna Żydom przyznania takiej możliwości za wkład w rozpowszechnienie hiszpańskiej kultury i języka. Jak wskazuje organizacja OLEI (Organización Latinoamericana España y Portugal en Israel), ustawa planowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości cieszy się wielkim zainteresowaniem w społeczności żydowskiej.

Projekt zakłada tylko jeden warunek konieczny dla uzyskania obywatelstwa: przedstawienie dokumentów, które potwierdzają pochodzenie. Według prezydenta OLEI, Żydów Sefardyjskich do powrotu do Hiszpanii skłania przede wszystkim chęć pracy w Europie, a także żywa wciąż więź z krajem. Do doniesień ostrożnie podeszła prasa izraelska, podkreślając, że ustawa musi najpierw zostać uchwalona.

Określenie „Sefardyjczycy” odnosi się do tych Żydów, którzy zostali wygnani z Półwyspu Iberyjskiego, a także do ich potomków. Drobna grupa wygnanych z Hiszpanii Żydów osiedliła się w XVI wieku także w Polsce.