Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Palenie złych książek jest dobre - zdjęcie
02.04.19, 16:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Palenie złych książek jest dobre

89

Istna medialna burza rozpętała się w związku z, wydawałoby się dość marginalnym wydarzeniem, jakie miało miejsce w jednej z parafii na północy Polski. Otóż w ostatnią niedzielę po Mszy świętej odprawionej w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej księża, ministranci i lektorzy urządzili swoiste "ognisko" w którego czasie spalili pewną ilość książek i przedmiotów, których treść albo zwyczajowe przeznaczenie mają charakter mniej lub bardziej szkodliwy oraz niebezpieczny duchowo. Na ów "stos" powędrowały więc m.in. książki o Harrym Potterze, publikacje hinduistycznego guru Osho, afrykańska maska obrzędowa oraz amulety w rodzaju figurek w kształcie małych słoników. Fakt upublicznienia tego wydarzenia przez jego organizatorów wywołał całą lawinę nieprzychylnych komentarzy. Bardzo krytyczne głosy na ten temat pojawiły się też po stronie katolickiej. Przykładowo, redaktor naczelny pisma "Więź" Zbigniew Nosowski nazwał całą sprawę "bezdenną głupotą". Ks. Grzegorz Kramer skomentował owe "ognisko" mianem "wykorzystywania Eucharystii do guseł". Z kolei Szymon Hołownia w pełnym oburzenia wpisie na swym facebookowym profilu napisał, iż "palenie książek w Gdańsku było pogaństwem". Niestety, od swoistego "stosu" w wykonaniu księży z gdańskiej parafii odciął się też rzecznik kurii koszalińsko-kołobrzeskiej nazywając tę akcję "nieodpowiednią i kontrowersyjną formą działalności duszpasterskiej".

Choć bardzo trudno przebić się przez tę medialną burzę potępień i gromów, które spadły na księży z gdańskiej parafii powiedzmy sobie otwarcie - publiczne niszczenie złych książek oraz przedmiotów, których zwyczajowe i normalne przeznaczenie służy popełnianiu tych czy innych niegodziwości, jest jako takie dobre i godne pochwały. Nie jest to samo w sobie złe i na pewno nie zasługuje na falę zjadliwej krytyki, jaka ma obecnie w związku z tym miejsce. Być może niektóre z konkretnych książek spalonych w gdańskiej parafii aż na tak ostre potraktowanie nie zasługiwały (chodzi mi głównie o Harry'ego Pottera, co do którego treści nie mam przekonania, iż jest on tak zły, jak twierdzą niektórzy), jednak sam pomysł publicznego palenia rzeczy, które mają nas prowadzić do złego, jest dobry.

Oczywiście, najczęstszym skojarzenie, które przywoływane jest w związku z omawianym wydarzeniem stanowi nawiązanie do praktyk nazistów w III Rzeszy polegających na tym, iż również oni publicznie palili uznawane przez siebie za złe książki. Tego rodzaju "reductio ad Hitlerum" jest jednak na dłuższą metę bezsensowne. W III Rzeszy budowano wszak też autostrady, karano gwałty i kradzieże – czy to więc oznacza, iż mamy zaprzestać budowania dróg oraz zalegalizować gwałty oraz kradzieże??? Z kolei, w stalinowskiej Rosji na nowo wprowadzono prawny zakaz aborcji. Czy zatem powinniśmy mówić, że dlatego pomysł delegalizacji zabijania nienarodzonych dzieci jest jako taki zły i totalitarny? Tego rodzaju analogie i porównania są absurdalne i nie prowadzą nas do żadnych konstruktywnych wniosków.

Katoliccy krytycy gdańskiego "stosu" nie przejmują się tym, iż te wydarzenie miało swe mocne podstawy biblijne (np. Dz 19, 19, Pwt 7, 25), powtarzając przy tym niczym mantrę slogan o tym, iż "Biblii nie należy rozumieć dosłownie". Prawdą jest jednak, iż owszem – większą część Pisma świętego (choć oczywiście nie dokładnie każde zawarte tam zdanie) należy rozumieć dosłownie. Istnieją nawet fragmenty Biblii, które Magisterium Kościoła traktuje w sensie dosłownym (np. słowa "To jest Ciało Moje" z Ewangelii św. Łukasza 19, 22), mimo iż na płaszczyźnie czysto racjonalnej mogą one wydawać się wręcz niedorzeczne. Oczywiście, zawsze można sypnąć jak z rękawa tymi cytatami z Pisma św., które nie są rozumiane w kategoriach dosłownych, ale stanowią swego rodzaju hiperboliczną przenośnię (koronnym tego przykładem są słowa Pana Jezusa o odcinaniu sobie dłoni i wyłupywaniu oka -Mk 9, 43-48), ale fakt, iż dajmy na to, jedno na dziesięć zdań z Biblii rzeczywiście ma sens głównie lub wyłącznie niedosłowny, nie oznacza, że w takim razie wszystko co w tej świętej Księdze nie pasuje do naszego sposobu myślenia, należy automatycznie w ten sposób traktować. Równie dobrze wszak i złodzieje oraz cudzołożnicy mogliby usprawiedliwiać swe niecne postępki tłumaczeniem, iż "Pisma świętego nie należy traktować dosłownie" wówczas, gdy ktoś zarzucałby im łamanie biblijnych przykazań o treści "Nie kradnij" (Wj 20, 15) oraz "Nie cudzołóż" (Wj 20, 14). Sprawa tego, które fragmenty Biblii należy interpretować bardziej dosłownie, a które bardziej przenośnie i symbolicznie oczywiście wymagałaby dłuższego wywodu, ale poprzestańmy na razie na tym, iż nie ma żadnych przesłanek tak w samym Piśmie św. jak i Tradycji Kościoła, by twierdzić, iż zawarte w spisanym Słowie Bożym nakazy niszczenia pogańskich bożków (patrz: Pwt 4, 25-26; Lb 33, 51-52) oraz przykład tego, jak nawróceni na chrześcijaństwo mieszkańcy Efezu publicznie palili swe magiczne książki (Dz 19, 19), należałoby traktować w jakiś niedosłowny sposób.

Jednym z powodów, dla których nie należy traktować biblijnych poleceń i przykładów niszczenia rzeczy, które wcześniej były przeznaczone do czynienia zła, w sposób niedosłowny jest fakt, iż wielu Świętych Pańskich rozumiało je dosłownie. Przykładowo, św. Franciszek Ksawery tak pisał o jednym z aspektów swej misyjnej działalności:

"Kiedy dowiaduję się od nich (dzieci pogańskich rodziców – przyp. moje MS)o bałwochwalczych obrzędach, które mają się odbyć w wioskach, (…) zbieram wszystkich chłopców i ruszamy do tych miejsc, gdzie diabeł potraktowany bywa z ich rąk gorzej, niż był uczczony przez ich rodziców. Malcy chwytają za niewielkie, gliniane figurki, tłuką je, rozbijają na proch, opluwają je i depczą po nich nogami"Cytat za: Ruth A. Tucker, "Sławni i nieznani", Warszawa 1995, s. 43).

Z kolei, św. Cezary z Arles dawał swym chrześcijanom następujące wskazówki:

"Nie dopuszczajcie żadną miarą do naprawiania świątyni pogańskiej, a raczej gdziekolwiek ją spotkacie, dążcie do jej zburzenia i rozebrania. Również święte drzewa wycinajcie z korzeniem. Ołtarze diabelskie doszczętnie niszczcie" (Cytat za: Św. Cezary z Arles, "Kazania do ludu (1-80)", Kraków 2011, s. 301).

 

Błogosłowiona Anna Katarzyna Emmerich w swych pismach twierdziła zaś nawet, iż Pan nasz Jezus Chrystus osobiście brał udział w niszczeniu pogańskich bałwanów:

"Jezus nauczał tu aż do świtu, dopóki nie pogaszono płonących lamp. Nakazywał też surowo zniszczyć wszystkie bałwany jako wyobrażenia diabła (...) Całą noc z soboty na niedzielę Jezus nauczał przed bałwochwalnicą, sam pomagał rozbijać bałwany i objaśniał w jaki sposób mieli rozdać kawały kruszcu" (Cytat za: "Żywot i bolesna Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi wraz z Tajemnicami Starego Przymierza według widzeń błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich", Wrocław 2009, s. 662).

Można by podawać przykłady jeszcze wielu Świętych Pańskich, którzy w dosłowny sposób traktowali biblijne wezwania do niszczenia pogańskich bożków, ale nie znalazłby się nawet jeden przypadek Świętego, który rozumiałby dosłownie stwierdzenie Pana Jezusa o tym, iż należy uciąć sobie rękę lub wyłupić oko, gdy prowadzą one nas do grzechu. Od razu, wyjaśniam przy tym, iż Orygenes, który dał się wykastrować, nigdy nie został przez Kościół wyniesiony do chwały ołtarzy. Już więc sam fakt, iż wielu Świętych Pańskich rozumiało dosłownie nakazy i przykłady z Pisma świętego na ów temat, wskazuje nam, że bynajmniej nie były one jakimiś hiperbolami czy czystymi symbolami.

Czy gdańskie palenie książek, talizmanów oraz pogańskich amuletów nie było wyrazem nienawiści? Myślę, że tak, było ono takim aktem. Jednak nie ma racji pan Zbigniew Nosowski, który potępiając to wydarzenie, pisze, iż nie ma nienawiści gorszej i lepszej. Oczywiście, że istnieje nienawiść zła oraz nienawiść dobra. Ze złą nienawiścią mamy do czynienia wówczas, gdy życzymy złoczyńcom wszystkiego, co najgorsze, odmawiamy im wszelkiej pomocy, a nawet nie chcemy, by się oni nawrócili. Dobra nienawiść jest jednak skierowana wobec tego, co jest złe oraz bezbożne i jako taka jest ona pochwalana w Piśmie świętym. Psalmista Dawid z natchnienia Ducha Świętego mówi na przykład: "Pan miłuje tych, co zła nienawidzą" (Ps 97, 10), Pan zaś nasz i Zbawca Jezus Chrystus mówi do lokalnego kościoła w Efezie następujące słowa: "Ale masz tę [zaletę], że nienawidzisz czynów nikolaitów, których to czynów i Ja nienawidzę"(Ap 2, 6).

Nie ma zatem co ulegać medialnej histerii i oburzać się na dzielnych księży z gdańskiej parafii. Postąpili oni dobrze oraz słusznie. Oby więcej takich kapłanów i takich akcji.

Mirosław Salwowski

Komentarze (89):

Tendo2019.04.9 15:07
hello kitty to księga szatana! diabeł z niej aż wyje, a nawet sama nazwa "HELL" czyli piekło. to dzieło SAMEGO LUCYFERA! strzeżcie się bracia katolicy takich książek, raz widziałam jak moje dziecko przyniosło hello kity, ah to mało powiedziane CZOŁGAŁO SIĘ I WYŁO Z PRZERAŻENIA! musiałam i oczy curci świeciły na czerwono! po dwuch dniach mineo ale nie pozwólcie żeby wasze dzieci dotykały takich książek!
Katolstwo No Pasaran!2019.04.4 17:33
SALWOSKI - NAJSŁYNNIEJSZY POLSKI NEOHITLEROWIEC! Mirosław-Salwowski-Lied Vatikanische Fahne hoch! Die Reihen fest geschlossen! Katholiken marschieren mit ruhig festem Schritt. Pedophilen, die Linke-Staat und Kommunisten erschossen, Marschier'n im Geist in unser'n Reihen mit.
sum2019.04.3 9:16
Należy palić Gazetę Wybiórczą.Tam siedzi szatan zwany michnikiem (szechter).
Hak Ci w smark2019.04.3 14:37
A Ty wiesz, że żeby to spalić najpierw trzeba kupić? Pomyśl kupisz to masz szanse zarobić Michnikowi.
D2019.04.3 8:39
Palenie "złych" ludzi też jest dobre, przynajmniej kiedyś było.
Janina2019.04.3 8:26
Jestem z Toba odwazny ksieze, ktory znasz swoje powolanie i bronisz nas przed zaraza. Teraz potrzeba opowiedziec sie za Prawda bo zalewa nas zlo.
Pablo2019.04.3 1:27
Salwowski nie ma przekonania, że Harry Potter jest taki zły??? Czyli, że jest dla niego jeszcze szansa! Dla Salwowskiego, znaczy się - nie dla Pottera. Pomodlę się o dalsze rysy w hiperortodoksyjnej zbroi pana Mirka, poważnie!!!
andrzejhahn32019.04.2 23:00
A PALENIE katolickiej MAKULATURY JESZCZE LEPSZE
Roman2019.04.2 22:54
Ludzie o mentalności Salwowskiego za pomocą takich samych argumentów uzasadniali palenie ludzi. Sprawdźcie kim był Giordano Bruno.
Pap2019.04.2 22:26
Proponuję następnym razem użyć niszczarki zamiast ogniska. Nie będzie konotacji historycznych, a przekaz pozostanie bez zmian.
Janek2019.04.2 22:07
Brawo panie Salwowski, jeszcze kilka takich wypowiedzi i kilka takich akcji i kościoły polskie staną się puste... zostanie garstka fanatyków takich jak pan która karmić się będzie wzajemnie ciemnotą
ja2019.04.3 8:09
Na tym polega egzorcyzm.
violencja2019.04.2 22:02
Palenie złych tekstów, obrazów i rzeczy jest bardzo dobre!Praktykuję to :)
Ja2019.04.2 21:20
Upublicznianie takich praktyk raczej nie przyniesie Wam pożądanych owoców. Reakcją na takie zachowania będzie pewnie palenie biblii i zaczniiecie skamleć, że ktoś obraża Wasze świętości
ZERR02019.04.3 11:56
Wtedy zamiast siły argumentu sięgniemy po argument siły i nikt nie będzie zważał na skomlenie.
Marek M. 2019.04.2 21:18
Ma rację.
Mateusz Jegliński2019.04.2 20:47
Lewackie wycie, znakomicie. Zakłamane lewactwo wsiadło na ŚwKRK i jeszcze do tego kacerz, jakimś tam rzecznik diecezji się przyłączył do potępienia. No cóż diabeł się coraz bardziej rozpycha łokciami wśród zagubionych hierarchów. Przecież praktyka usuwania książę i zakazu niektórych z nich jest stosowana dość szeroko. To samo lewactwo wyje, aby nie dopuścić do kolportażu np mein kampf (celowo pisane mała literą). Nawet w tej dyskusji odgrażają się, że biblię, ba ludzi będzie się palić. Tylko, że to się dzieje, muzułmanie palą ludzi żywcem, nie słyszałem, żeby jakaś lewacka organizacja potępiła taki przypadek oficjalnie z imienia i nazwiska, no cóż odwagi im brak. Ci ludzie i księża, wbrew postępakom katolickim i lewactwu nie chodzili po bibliotekach, po księgarniach i ich nie rabowali, żeby później te książki spalić. Oni przynieśli je swoje, swoje, których chcieli się pozbyć w ten sposób zerwać kontakt z szatanem. Rozumiesz teraz Agnieszka D różnicę między paleniem książek w Niemczech w latach 30 ubiegłego wieku a tym co zrobili ci ludzie wraz z księdzem. Szkoda, że mamy tak mały moralnie i intelektualnie episkopat, który nie potrafi trzymać się nauczania Jezusa. Gdyby biskupi polscy byli Jego uczniami, to by zwalczali, talizmany, okultyzm, czary, zaklęcia, zabobony i inne sztuczki diabła. A tak płynąc z prądem spływają coraz niżej i niże aż do otchłani.
Realista2019.04.2 23:34
Ale tu nikt nie wyje, lewactwo co najwyżej sie uśmiecha zachęcająco. Palcie sobie jak najwiecej książek, słoników i parasolek. Normalni ludzie szybciej zrozumieją, że od wariatów lepiej się trzymać z daleka.
ZERR02019.04.3 11:16
Normalni ludzie doskonale wiedzą, że od zideologizowanych świrów lewackich, od feministek z obłędem w oczach, od oszalałych ekologów i od działaczy związkowych trzeba trzymac się z daleka. Dlatego zboczeńcy dobierają się do naiwnych dzieci.
Hak Ci w smark2019.04.3 11:57
Nie wiedziałam, że księża to zideologizowane świry lewackie i feministki z obłędem w oczach XD
ZERR02019.04.3 12:07
pocieszaj się LGBTQZfilu pamiętaj - masz prawo do masturbacji zawsze i wszędzie
Hak Ci w smark2019.04.3 12:15
Wiesz mnie obowiązują normy obyczajowe i szanuję przestrzeń innych osób, nie wiem jak tam z Tobą, ale dobrze Ci radzę nie masturbuj się wszędzie XD I uważaj żebyś nie dostał w łeb parasolką (szczególnie z rózowym kotełkiem).
ZERR02019.04.3 13:10
Lewacy i normy obyczajowe? hak raczy sobie jaja robić. Pomysł o prawie do masturbacji to wasz, lewacki pomysł. Mleko sie rozlało, każdy się dowiedział z czym wychodzicie do przedszkolaków. Hak Wielki Masturbator :D
Hak Ci w smark2019.04.3 14:35
Oj Zerro, znowu Cię ksiądz z szafy wypuścił? Biorąc pod uwagę kulturę wypowiedzi to zdecydowanie bliżej mi do norm obyczajowych niż Tobie XD. Jak musisz tyle pisać o masturbacji to chyba masz problem, ale nie martw się w konfesjonale dadzą Ci rozgrzeszenie. Zajmij się czymkolwiek ale od klawiatury trzymaj sie z daleka XD
ZERR02019.04.3 11:18
A znasz to powiedzenie stare: po nazwisku to po pysku? O Agę sie nie "zamartwiaj", jest w dobrym, może nawet najlepszym towarzystwie. Jesteś równie wkurzający jak przymuł lewacki wyzywający od "faszystów".
Albert2019.04.2 20:19
"Palenie złych książek jest dobre" W takim razie pierwsza na stos powinna trafić Biblia. Trudno wskazać inną pozycję w literaturze, która epatuje na taką skalę nienawiścią, a także opisuje zbrodnie, ludobójstwo oraz liczne haniebne występki.
violencja2019.04.2 22:06
Rozumiem , że znasz Biblię i Ją rozumiesz:)
Albert2019.04.2 22:28
Tak. W przeciwieństwie do 99% katolików. Albo i 100.
ZERR02019.04.3 12:10
tak tak, no no, oczywiście kieszonkowy megaloman :D
Azazel2019.04.2 19:31
Jedyny powód, dla którego nie wyjdę teraz przed dom i nie wrzucę do ogniska trzech wydań biblii, które stoją u mnie na półce jest taki, że nie jestem takim parszywym fanatycznym bydlakiem jak księża z Gdańska i Salwowski i nawet tak złej książki, jaką jest biblia (zwłaszcza obrzydliwe żydowskie baśnie i legendy zawarte w starym testamencie) bym nie uszkodził. W przeciwieństwie do mendoweszki, która to robi.
anonim2019.04.2 19:38
bo jesteś tuman
Azazel2019.04.2 20:01
A ty polipidzie (ciało właściwe osobnika (zoida) kolonii mszywiołów) jesteś klasycznym pierwotniakiem bez umysłu - łeb pełen g...a. Lepiej dla świata będzie, jak spalisz się sam.
Jan2019.04.2 19:06
Historia kołem się toczy, właśnie zatoczyliśmy koło i jesteśmy z powrotem w średniowieczu
Duszan2019.04.2 19:05
Strasznie głupia akcja. Ludzie mówią - "tak by było, jakby duchowni mieli władzę".
adrian manowski2019.04.2 18:05
"publiczne niszczenie złych książek oraz przedmiotów, których zwyczajowe i normalne przeznaczenie służy popełnianiu tych czy innych niegodziwości, jest jako takie dobre i godne pochwały." ciekawe w takim razie, dlaczego fronda tam skamplala, kiedy Nergal niszczyl biblie, ktora dla niego byc moze znaczyla tyle co harry poter czy przemioty innych wierzen dla was. Podwojne standardy wartosci? My mozemy niszczyc co nam sie nie podoba i jeszcze robic z tego heppening, ale jak Kali niszyczy obiekt naszej wiary to od razu do sadu o obraze uczuc religijnych? Smierdzi tutaj hipokryzja, jak z oproznianego szamba. "Nie ma zatem co ulegać medialnej histerii i oburzać się na dzielnych księży z gdańskiej parafii. Postąpili oni dobrze oraz słusznie. Oby więcej takich kapłanów i takich akcji. " jprle..... brawo XXIw, no to Panie Miroslawie, co nastepne? Ksiazki do fizyki i chemii? A jak one sie skoncza to encyklopedie? A jak one sie skoncza to moze palenie innowiercow? Bo przeciez nienawisc dobra do tego co zle jest lepsza i mozna ja usprawiedlic, bo tylko wasza wiara jest prawdziwa i jedyna?
Romulus2019.04.2 18:29
Salwowski popiera palenie najbardziej zatwardziałych heretyków tylko boi się (jeszcze) do tego przyznać!
anonim2019.04.2 17:43
Brawo! Palić te gówna!
Hak Ci w smark2019.04.2 17:55
Jeżeli chcecie dalej robić z siebie idiotów na pół świata gdzie dociera internet to proszę bardzo :) Teraz przynajmniej wiadomo jak niebezpieczna jest parasolka z różowym kotkiem :)
dwójmyślenie2019.04.2 18:52
A co z ekranizacjami Harrego Pottera? Palić płyty, kasety, telewizory czy kina?
Pablo2019.04.3 1:29
Z rozmachem - studia filmowe!!!
ZERR02019.04.3 12:11
jest to jakieś rozwiązanie, choc na pewno zostanie uznane za antysemityzm, goju
anonim2019.04.2 17:38
"Palenie książek jest formą agresji ciasnych umysłów. W każdym przypadku"
anonim2019.04.2 17:45
brednie
anonim2019.04.2 17:34
Ja palę tylko te, które nie przeczytałem ;)
Pawel2019.04.2 17:33
To się nazywa LOGIKA: "Oczywiście, najczęstszym skojarzenie, które przywoływane jest w związku z omawianym wydarzeniem stanowi nawiązanie do praktyk nazistów w III Rzeszy polegających na tym, iż również oni publicznie palili uznawane przez siebie za złe książki. Tego rodzaju "reductio ad Hitlerum" jest jednak na dłuższą metę bezsensowne. W III Rzeszy budowano wszak też autostrady, karano gwałty i kradzieże – czy to więc oznacza, iż mamy zaprzestać budowania dróg oraz zalegalizować gwałty oraz kradzieże??? Z kolei, w stalinowskiej Rosji na nowo wprowadzono prawny zakaz aborcji. Czy zatem powinniśmy mówić, że dlatego pomysł delegalizacji zabijania nienarodzonych dzieci jest jako taki zły i totalitarny? Tego rodzaju analogie i porównania są absurdalne i nie prowadzą nas do żadnych konstruktywnych wniosków." No jaja, jak berety :)
Foster2019.04.2 17:30
To już tylko krok do przekonania, iż palenie złych ludzi jest słuszne - oczywiście o tym kto jest tym złym będzie decydował tzw. współczesny bolszewik. Ręce załamać. Tyle tragedii dookoła, a Wy swoje.
Olej2019.04.2 17:22
Ponad palenie książek jest roztropność i rozum, a nad nimi przykład dawania – czynienia dobra. Prawda jest w czynie a nie w kreśleniu komukolwiek przestrzeni jego świadomości. Takie kreślenie już było w czasie Nocy św. Bartłomieja. Pan Nasz Nakazał przykładem nawracać, PRZYKŁADEM !!! Zamiast palić piszcie książki dobre, czyńcie dobro wokół siebie, bądźcie prawi i sprawiedliwi, przestrzegajcie Dekalogu. Miłujcie bliźniego ! Nie może być tak, że słowa sobie bez czynów. Wszędzie słychać jak wszyscy chcą dobra, jak to dobro czynią posługując się pałką. Nie tędy droga ! To jest droga do nikąd. Agresja rodzi kontr agresję, eskaluje się i nie ma końca. Z ludźmi jest tak, że dobrego karczma nie zepsuje a złego i Kościół nie naprawi. Ktoś komu słowa nie wystarczą, komu przykład dobra nie wystarczy, musi się przekonać sam o skutkach swoich działań. Dlatego jako wolny i mający wolną wolę czyni coś co samego Pana Boga przyprawia o trwogę. I Pan mu pozwala; zobacz coś zrobił, coś uczynił z innymi, sam ze sobą, zobacz kim jesteś gdy nie panujesz nad sobą, gdy nie postępujesz zgodnie z własnym sumieniem. Przemiana człowieka musi przyjść z niego samego, ze zrozumienia siebie, z rozumu, sumienia i prawdy danej przez Pana Jezusa. Uniwersalnej prawdy jakkolwiek by nie patrzeć na świat i ludzi.
lcf2019.04.2 17:16
A może tak wrócimy do palenia "złych ludzi" panie Salwowski?
Hak Ci w smark2019.04.2 17:09
Książki jak książki ale ta parasolka z hello Kitty to prawdziwe dzieło szatana !!!! Moi drodzy Katolicy jak miałka musi być wasza religia skro zagrozić jej może różowa parasolka z małym kotkiem lub porcelanowy słonik? Popaliliście sobie trochę, ale wyszliście na fanatyków. Zamiast pomóc swojej sprawie to zaszkodziliście. Gdybym była diabłem miałabym niezły ubaw.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.3 9:48
A jak wszelkie artysty drwią prześmiewczo z wiary katolickiej profanują Krzyż, wyśmiewają się z JPII jakimś spektaklem, czy głazami i darciem P.Ś. przez darskiego to wtedy jest to wyraz "artystyczny" i można wprowadzać tę ohydę!!!??? Tak samo jest to wyraz artystyczny jak się pali Pottera Hariego :) i wszelkie okultystyczne przedmioty, ARTYSTA wyraża coś przez to i basta, wam wolno? nam też? poszli won!!! Artyści Artyści nie fanatycy! zobacz to z tej strony. Tłuku!
Hak Ci w smark2019.04.3 11:47
Nie ekscytuj się tak. Mnie to tam rybka, że palono parasolkę z różowym kotkiem. Nie ja robiłam z siebie wariata :P. Za spalenie Biblii można iść do więzienia, a za spalenie różowego kotełka zostanie się uznanym za wariata. Widzisz różnicę? PS. Naucz się stawiać znaki interpunkcyjne.
Agnieszka2019.04.2 16:58
Dodałabym, że jest dla mnie tragedią obecnego duszpasterstwa w Kościele, że wielu, bardzo wielu kapłanów szerokim łukiem omija najtrudniejsze odcinki duszpasterstwa, ludzi zniszczonych największymi cierpieniami, kryzysami wiary, grzechami, ale nie mając żadnego doświadczenia w pomocy takim osobom ani nawet chęci przyjrzenia się tym walkom, takiemu duszpasterstwu z bliska, mają w oparciu o swe psychologizujące teoryjki z elementami teologii wiele do powiedzenia, oceniania i przeszkadzania innym kapłanom, którzy na ten najtrudniejszy grunt wchodzą, ratując wielu. Myślę, że skoro pan Salwowski aż do bólu idzie czasem pod prąd i akurat w tym przypadku czepiać się go nie będę, to warto też, żeby w oparciu o praktykę egzorcystów (np. opinie ojca Amortha oparte na jego posłudze osobom zniewolonym) zechciał się zapoznać ze złymi owocami, jakie daje Harry Poter. Na ten temat można sobie chcieć, żeby było inaczej i fukać, że to wygląda na ciemnotę i fanatyzm, ale liczą się fakty - czy niszczy czy nie. A praktyka duszpasterska, tych co mają odwagę być niewybiórczymi duszpasterzami jest jasna. Nie przejmowałabym się opinią paniczyków w sutannach, co chcą być wielbieni za swoją intelektualną czy "duchową" dojrzałość, być traktowani jak autorytety w dziedzinie wiary, itp. czy jak "wampirki emocjonalne" lgną tylko do wesołego, fajnego, bezstresowego towarzystwa, gdzie "naładować się" można, że chrześcijaninem fajnie być, bo Krzyża, walki, upadków nie ma tylko wieczny sukces, radość, zabawa. Zdechnąć można jak jeszcze w chwilach walki i ciemności nauczy się taki ględzić, że masz być radosny i skakać ze wszystkimi, bo jak nie, to wiary i miłości do Boga nie masz. A jak diabeł zaryczy na manifestacji przez opętanego, to zostawia tego człowieka np. jednemu egzorcyście z garstką świeckich i nawiewa, żeby "rozeznawać czy to jego powołanie taka posługa"... No to po kiego się pchał na księdza jak nie rozeznał wcześniej i Ewangelii nie brał na serio? I co za debil go do święceń dopuścił, gdy nie pojmował jaką władzę jako kapłan dostał i obowiązki wraz z nią? I nie dość, że taki g..no dla ludzi robi, to jeszcze przeszkadza innym, co miłość i odwagę mają, wymądrzając się w oparciu o psychologiczne dyrdymały na temat, o którym zielonego pojęcia nie ma, bo nie chce.
Rozeznający.2019.04.2 17:45
Świetnie powiedziane! Zjeba w sutannie rozpoznaje z mili, i na pewno nie są takimi księża pomysłodawcy podnoszącego na duchu wydarzenia z Gdańska.
Felek2019.04.3 19:12
Problem jest to ze kosciol wogole widzi zagrozenie w Harrym Potterze. Sama Bibilia jest naszpikowana "poganskimi" historiami (z punktu widzenia nauki kosciola) o jakis placaych sie krzakach, rozwidlajacym sie morzu, chodzeniu po wodzie czy zamiany wody w wino. Ktos ma na to dowody ze to sie wydarzylo? Nie, bo to czysta fabularyzacja i historie ludzi pisane dawno temu. Ktos kto wierzy ze Harry Potter to jakas diabelska moc musi byc chyba niespelna rozumu. Niestety roznica pomiedzy Biblia a Harrym jest taka ze przy pierwszej ksiedze wielu ludzi stracilo zycie na przestrzeni wiekow, posrednio przez jej fanatycznych wyznawcow. Podobnie jest z Koranem. Nie znam natomiast zadnych negatywnych dzialan czylenikow Harrego Pottera. Jednak nadal sa ludzie ktorzy beda demonizowac zykla powiesc dla dzieci oraz wierzyc w historie spisane tysiace lat temu bez krzty zdrowego rozsadku. I tu lezy problem.
rejtan2019.04.4 21:49
kimkolwiek jesteś, lecz się, ale nie u egzorcysty, u psychiatry
Talibowie i naziści2019.04.2 16:46
Przebierańcy na zlecenie USraela podający się za muzułmanów też biorą dosłownie przekazy ze swojej świętej księgi i niszczą starożytne zabytki w Syrii - o Talibach wysadzających pomniki wspominać chyba nie trzeba. Warto jednak wspomnieć, że dzięki tej akcji palenia książek łatwiej będzie ogłupionym społeczeństwom zachodu przedstawić Polaków jako mitycznych nazistów - "dobra" robota chłopaki!
wacula2019.04.2 16:40
Ja proponuję przerobienie to na papier toaletowy
OBROŃCA DEMOKRACJI2019.04.2 16:38
Bez tego świat sobie nie poradzi: https://www.dailymotion.com/video/x74an8b Powszechny i łatwy dostęp do Internetu urządzeniami elektronicznymi takimi jak telefony, tablety, komputery umożliwia wprowadzenie w Państwach Narodowych ustroju demokracji bezpośredniej czyli E-Demokracji. W E-Demokracji każdy obywatel posiadający na swoim urządzeniu aplikację (kod źródłowy) zliczającą oddawane głosy taką samą jak na głównym serwerze (stamtąd również udostępniony do pobrania) sprawuje władzę w Państwie, stanowi o prawach, przepisach i sądach. Bezpieczeństwo i prawdziwość wyników zapewniał by ciągły (online) dostęp do nich oraz możliwość weryfikowania ich przez porównywanie z wynikami na urządzeniach innych użytkowników a także z wynikami specjalnie w tym celu udostępnionymi przez Państwo np. w miejscach użyteczności publicznej. Wprowadzić E-Demokrację może w życie wniesiony do Sejmu projekt obywatelski przedstawiający ogólną zasadę jej funkcjonowania a polegającą na tym że każdy obywatel po zweryfikowaniu się analogowym (papierowym) dowodem tożsamości ze zdjęciem i adresem zamieszkania może wnieść pod głosowanie w formie papierowej wszystko co zechce aby funkcjonowało w przestrzeni publicznej. Uchwały, rozporządzenia, przepisy, wyroki, sądy, opinie. Te przedkładane urzędnikowi były by skanerem wprowadzane do odpowiednio zabezpieczonego serwera pośredniego i internetem do serwera głównego np. przy Parlamencie. Na wprowadzone pomysły i rozwiązania głosować mógłby każdy dorosły obywatel. Pierwszy głos na swoim urządzeniu przenośnym udzielała by osoba wnosząca głosowanie i od razu otrzymała nań potwierdzenie zawierające dane z dowodu osobistego i udzielony głos. A wtedy urzędnik potwierdzał by wnoszącemu głosowanie przyjęcie jego wniosku stemplem urzędowym i osobistą pieczątką z odręcznym podpisem. Po zagłosowaniu serwer pośredni i centralny drukował by takie same potwierdzenie w wersji papierowej do zarchiwizowania. Tym sposobem pozbędziemy się wszelkiej patologi bo zlikwidujemy Rząd Centralny i Samorządowy, Partie, Parlament, Urzędy o tym co w Państwie decydować będziemy my wszyscy poprzez ludzi których tą samą drogą wybierzemy by nas reprezentowali w naszych sprawach i potrzebach i łożąc na nich dobrowolne [po]datki bo będą na nie zasługiwać swoją kompetencją, zdolnościami i wynikami w pracy. Szybkość, prostota i wygoda elektronicznego głosowania sprawia, że można je stosować do sprawowania całej władzy ustawodawczej i sądowej np. przez wybieralnych w e-głosowaniach ławników, oraz częściowo władzy wykonawczej przez wszystkich obywateli Państwa.
Kler i zawodowi katolicy2019.04.2 16:33
To czego wrogom KK nie udało się zrobić przez 2000 lat - kler i zaangażowani, "zawodowi" katolicy zrobią w kilkanaście. Jeszcze kilka takich numerów, a obrońcy Kościoła stopnieją jak śnieg na wiosnę, a wtedy poprawka mała prawa (już przygotowywana) by można było w ramach "zadośćuczynienia" za krzywdy domniemane lub wyrządzone przez księży przejmować majątek Kościoła na który składały się pokolenia chrześcijan...i gotowe.
Mateusz Jegli\305\204ski2019.04.2 20:27
Ach te masońskie marzenia. Ileż to razy szatan i jego zwolennicy obwieszczali koniec Chrystusowego Kościoła.
ZERR02019.04.3 11:38
Grozisz nam przemocą, rabunkiem i śmiercią. Wiesz że wtedy dojdzie do wojny domowej i to będzie wasz koniec?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.2 16:32
To świetnie, że Salwowski popiera palenie Biblii.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.2 21:08
Od dziś zmieniam polityczne poglądy!!! słyszycie!!! precz z pedziami!!!
Piotr Nowak2019.04.2 16:32
Qwa banda niedouczonych pokurwwieńców... Normalnie aż mi słabo :(
RedIsBad2019.04.2 16:58
słychać wycie (lewaka) ? ZNAKOMICIE !
anonim2019.04.2 17:44
douczony pajac nie wie o co chodzi :)
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.2 21:07
No i co zzzz, tobą zboku! miałeś już zniknąć z frondy ? i dalej te swoje żenujące wypociny wstawiasz ? Pawia zaraz puszczę! LK: 56 Czuwaj pedzio edzio!
Wies2019.04.2 16:32
Amen
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.2 16:30
To świetnie, że Salwowski popiera palenie Biblii
Dancer2019.04.2 21:19
Chyba dziś usiadłeś na kaktus. Poz.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.2 16:30
Skoro palenie złych książek jest takie dobre! Spal pan Koran panie Salwowski! a stosowny filmik wstaw a FB czy YT!
Stachu2019.04.2 16:59
10/10
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.3 9:46
A jak wszelkie artysty drwią prześmiewczo z wiary katolickiej profanują Krzyż, wyśmiewają się z JPII jakimś spektaklem, czy głazami i darciem P.Ś. przez darskiego to wtedy jest to wyraz "artystyczny" i można wprowadzać tę ohydę!!!??? Tak samo jest to wyraz artystyczny jak się pali Pottera Hariego :) i wszelkie okultystyczne przedmioty, ARTYSTA wyraża coś przez to i basta, wam wolno? nam też? poszli won!!!
Błogosławię, nie złorzeczę2019.04.2 16:29
A to ci dopiero.
Moralność lewaka2019.04.2 16:26
Nergal jak palić Biblia być cacy. Jak ktoś palić Gazetka Wybiórcza albo tandetne książki, to być źle.
Urszula2019.04.2 17:23
No to się zdecyduj - tandetne ksiązki czy zawierające niebezpieczne treści. Bo to nie to samo. Czy pisbolszewia musi być taka niedouczona?
Reytan2019.04.2 16:22
Niech rozpala sie stosy z komunistami i z masonami. Chwala niech bedzie Panu. Wiez nie jest pismem katolickim,lecz prowadzli ja wylacznie agenci SB i TW.
Agnieszka2019.04.2 16:28
Pan Panie Glapiński będzie te stosy podpalał? Wieczorami marzy pan o zabijaniu lewaków?
modlę się2019.04.2 16:56
nie - modlę się o wasze nawrócenie...
Agnieszka2019.04.2 17:17
Pan się pomodli za siebie, bo to co reprezentujecie, zwłaszcza na tym forum, z wiarą katolicką nie ma nic wspólnego.
Mateusz Jegliński2019.04.2 20:25
Co przeszkadza modlitwa, pojawiają się wyrzuty sumienia? Diabeł nie odpuszcza co? Normalnie ludzie dziękują za modlitwę wstawienniczą.
anonim2019.04.2 21:12
Normalni ludzie? Tacy jak Ty? Ja jestem inna, bo ja jestem czarownicą . Lepiej poszukaj czegoś przeciw urokom ❤
Zenek B.2019.04.3 12:26
Urocze :D
Agnieszka2019.04.3 21:23
:)
anonim2019.04.3 18:22
chyba się w Pani zakochałem ;)
Tertia2019.04.2 16:21
palic - sama to robie z ksiazkami, ktore sa demoralizujace, albo przewrotne. Czasem cos sie kupi niebacznie, a potem przeczyta i az czlowieka zatrzesie z obrzydzenia. I co? zostawic na polce, zeby dorastajace dzicko sie zgorszylo? won w ogien! I wcale mi ich nie zal.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.2 17:15
Zainteresowałaś mnie. Jakie książki kupiłaś i czytając zatrzęsłaś się z obrzydzenia. Zrób dobry uczynek, ostrzeż innych. LK: 47 Czuwaj!
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.2 21:03
Widzisz jaki jestem interesowny cudzymi sprawami? Ekscytuje mnie zaglądanie do obcych domów a szczególnie zaglądanie do damskiej garderoby ZK;74 Czuwaj! Misiaczku :)
Agnieszka2019.04.2 17:40
Ale tak palisz spektakularnie? Rozpalacie ognisko i odczyniacie? Wypędzacie złego? I tak, też mnie bardzo interesują tytuły tych książek.