Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że gmina Lipniki miała prawo przyjąć uchwałę „Gmina Lipniki wolna od ideologii LGBT”. Bodnar złożył skargi przeciw dziewięciu samorządom, które w 2019 roku zadeklarowały sprzeciw wobec „ideologii LGBT”. Uchwały podjęły m.in.: sejmiki województwa małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Rzecznik Praw Obywatelskich w oświadczeniu pisał, że „jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach”.

23 czerwca sąd oddalił skargę Bodnara, uzasadniając że uchwała  „ma charakter deklaracji ideowej niestanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków”.

Rzecznik zaznaczał, że ma ustawowy obowiązek działania dla równości obywateli oraz, że działa w granicach prawa. Dodał, że działania samorządów „dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej” oraz ograniczają podstawowe prawa obywatelskie.

Na 14 i 15 lipca zapowiedziano kolejne dwie rozprawy, tym razem dotyczą gmin Istebna i Klwów. Oprócz nich sprawy będą dotyczyć gmin: Lipinki (woj. małopolskie), Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie), a także Rady Miejskiej w Osieku (woj. świętokrzyskie), Rady Powiatu Ryckiego (woj. lubelskie), Rady Powiatu Tarnowskiego (woj. małopolskie) oraz Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Do RPO wpłynęły też odpowiedzi samorządowców na jego działania. Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki napisał, że „uchwała jest zgodna z duchem chrześcijańskiej wiary, którą wyznają mieszkańcy gminy Serniki (…)Z całą stanowczością zaprzeczam insynuacjom, że uchwała jest skierowana przeciwko jakimkolwiek grupom społecznym, że nosi ona znamion dyskryminacji, nierównego traktowania kogokolwiek z powodu swoje orientacji seksualnej”.

ks/ orzeczenia.nsa.gov.pl, „DoRzeczy”, PAP