Waszyngton ustąpił pola Niemcom. Ekspert: Dla Polski to czas kluczowych decyzji  - zdjęcie
26.05.21, 18:42Fot. screenshot - YouTube (DW News, Onet News, tagesschau)

Waszyngton ustąpił pola Niemcom. Ekspert: Dla Polski to czas kluczowych decyzji

63

Stany Zjednoczone zrezygnowały z sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG. Jak wyjaśnia administracja Joe Bidena, decyzja ta została podjęta z uwagi na troskę o dobre relacje z Niemcami. W rozmowie z portalem tvp.info.pl prof. Tomasz Grzegorz Grosse wyjaśnia, że Amerykanie chcą skupić się na rywalizacji z Chinami, w czym pomóc mają im właśnie Niemcy. Zdaniem eksperta z UW dla Polski jest to czas na określenie swojej polityki wobec Berlina. Do wyboru mamy pozostanie w niemieckiej strefie wpływów lub budowanie własnej, niezależnej pozycji.

Choć Joe Biden utrzymuje, że wciąż jest przeciwny budowie niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, to Stany Zjednoczone rezygnują z twardych sankcji mających realne szanse powstrzymania realizacji projektu.

W ocenie prof. Tomasza Grosse taka decyzja jest podyktowana chęcią poprawy relacji Stanów Zjednoczonych z największymi państwami Unii Europejskiej, przede wszystkim więc z Niemcami właśnie.

- „Stany Zjednoczonej chcą się skupić na konflikcie z Chinami, a poprzez dobre stosunki z Berlinem przeciągnąć całą Europę na swoją stronę. Chodzi o to, by w konflikcie z Pekinem mieć Europę za sojusznika”

- mówi politolog.

Sojusz ten administracja Bidena musi przepłacić dwoma rzeczami. Po pierwsze zgodą na dokończenie budowy Nord Stream 2, a po drugie skoncentrowaniem się na Berlinie kosztem Europy Środkowej. To Niemcom jego zdaniem Waszyngton „oddaje inicjatywę w tym regionie w zakresie uzgadniania kwestii strategicznych, takich jak relacje z Rosją lub więzi transatlantyckie”.

Wobec tego, w ocenie eksperta, Polacy muszą „zrewidować swój stosunek do Stanów Zjednoczonych jako bezapelacyjnego wsparcia w razie agresji ze strony rosyjskiej”.

- „Musimy stale modernizować swoje siły zbrojne i wzmacniać swój potencjał wojskowy. Potrzebujemy wiele elementów odstraszania”

- przekonuje rozmówca portalu tvp.info.pl.

Musimy też, jak dodaje, wybrać czy chcemy pozostać w niemieckiej strefie wpływów, czy wzmacniać swoją pozycję poza Berlinem. W tym drugim wypadku po pierwsze musimy wzmacniać potencjał geopolityczny, wykazując aktywność w regionie. Następnie konieczne jest „zmniejszanie przepaści ekonomicznej, która powoduje, że dziś w dużej mierze wciąż jesteśmy podwykonawcą dla firm niemieckich”. Po trzecie natomiast w ocenie politologa musimy modernizować krajowy przemysł zbrojeniowy.

Prof. Grosse podkreśla również, że Polska musi szukać nowych sojuszy i wzmacniać relację z różnymi światowymi partnerami.

- „W tym kontekście bardzo ważna jest choćby ostatnia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu w Turcji. Jest to państwo nie tylko stanowiące geograficzne przedłużenie Trójmorza, ale również niechętne wobec odbudowy dawnej strefy wpływów przez Rosję”

- wskazuje.

Dodaje, że ważne są również polskie relacje z Chinami, będącymi jednym z największych światowych mocarstw.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (63):

robaczek2021.05.27 12:57
NO SIE PYTAM GDZIE TA NASZA SILA W POLITYCE ZAGRANICZNEJ KTORA PIS OBIECYWAL ;] .............................. na razie dajemy du..... jak nigdy od 89....................... brawo!!!! DYPLOMATOŁKI
Japa2021.05.27 21:09
Gdzie ta siła w [polityce zagranicznej . , którą {PiS obiecywał pytasz . Proste . W Brukseli w osobie her Tuska . PiS jej tam nie wywiózł . Ostatnia decyzja , nie wyrok, TSUE w sprawie Turowa i brawa polskiego PO najlepiej o tym świadczą .
USA zostaną ograne przez Niemcy Rosję i Chiny2021.05.27 12:36
Ciekawe w jaki sposób Berlin ma pomóc USA w ewentualnym konflikcie z Chinami skoro same Niemcy od lat robią interesy z Chinami i mają tam swoje miliardowe inwestycje. Wątpię w to, że Berlin i Moskwa poprą USA przeciwko Chinom. Oni już mają wiedzę, że Chiny są silniejsze militarnie od nich wszystkich razem wziętych. Polityka zagraniczna USA przeciwko Chinom przypomina polską politykę zagraniczną gorączkowego poszukiwania sojuszników przeciwko Rosji. USA są tak samo ''potężne" wobec Chin jak Polska wobec Rosji. Skończy się tym, że Chiny Rosja i Niemcy dogadają się nawzajem a lewacka polityka w USA zrobi z Ameryki bananową republikę...
robaczek2021.05.27 9:11
powiatowa polityka zagraniczna pis.............................. BRAWO PISIURKI!
POidiots2021.05.27 7:56
Niedobrze, lewackie ścierwo jest u władzy w USA. Ale są i dobre wieści. Miliony naiwnych Hamerykanów, którzy dali się nabrać już widzi katastrofalne skutki w codziennym życiu i bardzo tego żałuje. Cóż, głupota nie boli i jak to się mówi "lepiej późno niż wcale". Poza tym, chyba większość wie, że Biden to ledwo włóczący nogami stetryczały staruch wykonujący polecenia dwóch dziwek.....
Jacuś2021.05.27 7:10
Ciarki przechodzą jak z takim nazwiskiem bierze się za komentowanie w sprawach Polski - polityki międzynarodowej.
Bidet spłaca długi geszefciarzom2021.05.27 6:33
...którzy wsadzili go na stołek.
aj waj, aj waj2021.05.27 5:49
byliście wy pisowcy wierni jak pies i jak psa was potraktowano pisowskie sługusy
><2021.05.27 5:32
Niemcy mają (silnych) bogatych przyjaciół w USA. A silni Przyjaciele Niemców są właścicielami banków w USA.
czekista2021.05.27 3:56
A ten na zdjeciu, znowu ma wykszywionego ryja. I jak takiemu wierzyc.
Anonim2021.05.27 5:42
Ryja to masz Ty.
naked2021.05.27 5:50
dobrze wyszkolony obronny pisowski ..........
dobre hehehe2021.05.27 6:30
Tylko do odpchlenia by go trzeba.
Skrzypek na dachu2021.05.27 0:02
To jest zgoda USA na Traktat Ribbentrop Molotow naszych czasow .
Go fuck yourself kike!2021.05.27 1:30
USA or Poland is NOT your country!
karino2021.05.27 4:46
Ale ma rację.
sl_ko2021.05.26 22:23
Biden & Co będą włazić w d...... Ruskim, bo liczą na ich pomoc w przypadku konfrontacji z Chinami. Możliwe, że dostali takie ultimatum ; albo kończymy rurkę, albo nie liczcie na naszą pomoc.
oficer LWP2021.05.27 5:52
wszyscy liczą na kolejne miliardy zysków a tylko pisowskie przygłupy bredzą ciągle o wojnie
Strateg geopolityczny2021.05.26 22:22
A po trzecie przestańmy kupować niemieckie produkty, żeby osłabić ich gospodarkę. Kupujmy to co polskie i wspierajmy PiS. I osłabiajmy też totalnych zdrajców.
Prawda2021.05.26 22:15
Niemcy prowadzą Polityke z 1939 roku ---Libentrop ---Mołotow ----zadna nowość a USA nie wyjadą z Niemic === bo Żydzi będą musieli opuścić Europe ====Białoruś pozostanie dalej w Rosji bo są Bazy Ruskie ==Nawet gdyby miałaby wybuchnnąć wojna NATO ----Rosja ======Łukaszenko nie miał i nie ma nić do Powiedzenia bo jest pod okupacją Ruską ==
moryc2021.05.27 6:18
tak samo jak ty Polaku,
Olej przestań PIERDOLIĆ, żydzie!2021.05.26 21:45
Pisz tylko to, co wiesz, a że wiesz niewiele pisz niewiele!
Olej2021.05.26 21:42
Pojawia się wulgarne, obelżywe słownictwo takie jakiego używa ich najgorsza swołocz, ta sama, która wlazła do Polski w 1920 r. w 1945 r. ta sama która wyżynała Czeczenów, Gruzinów i obecnie Ukraińców. Ten sam język, to samo zachowanie, dzicz zezwierzęcona, zwyrodniała zdolna do każdej podłości i zbrodni. Przyjdzie na was kara Boska nie zdołacie zmienić dziejów ani zniszczyć ziemi. Tak jak w 1941 tak i teraz spadnie na waz ogień i barbarzyństwa silniejszy was poskromi na zawsze, przestaniecie siać postrach na cały świat.
matis89 jebie Oleja w dupe na dachu2021.05.26 21:24
bez Oleju, na sucho!
matis892021.05.26 21:10
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Jacek i Placek2021.05.26 20:57
Stawialiśmy cały czas na Amerykę kłócąc się przy okazji z każdym dookoła, a teraz Ameryka się wypięła i nie mamy już żadnych przyjaciół. To takie bardzo Polskie, że szukamy sojusznika jak najdalej od naszych granic i dziwimy się że nie ma on żądnego interesu w popieraniu Polski.
L.A. Woman2021.05.26 21:13
A z kim się "pokłóciliśmy"? To wszyscy dookoła nam mówią co mamy robić we własnym kraju, a czego nie... Czas Putina, Bidena i Merkel kiedyś przeminie... Co do USA mam nadzieję, że po prezydencie Bidenie nastąpi ktoś w rodzaju ś.p. prezydenta Reagana, bo ten kraj traci swój pierwotny charakter i zaczyna być lewicowy.
Olej2021.05.26 20:52
Pisałem jakiś czas temu na tym portalu ......................i słowa stają się faktem Olej2020.07.9 23:13 Nad Polską rozpościera się trupi odór rozkładu, ten sam który już dotknął Europę i ją trawi. Przed pierwszą, przed drugą wojną światową, ludzie się bawili w schyłkowych czasach degrengolady i dekadencji. Bankrutowały stare systemy porządku wartości i resztek człowieczeństwa. Jakoby nowe czasy miały przynieść zwrot, przebudzenie idei, powiew nowego czasu epok. Nowe porywało młodych ludzi do komunizmu, narodowego socjalizmu, faszyzmu. Świat przygotowywał się do ognia i morza krwi. Nie inaczej rysuje się perspektywa obecnego czasu. Brutalność starych bankrutów, którym zawalił się projekt zbolszewizowania świata, w tym Polski, z cynizmem i perfidią zmanipulowali młode i głupie pokolenia, wiodąc tę zdurniałą masę na zatracenie. W buncie głupców pod wodzą szatanów. Tragedia czasu rozerwania pokoleń gdy młodzi chcą przewrócić świat wraz z podstawami na których sami stoją. Właśnie teraz w Polsce dokonuje się bunt ,, nowoczesności ‘’ inspirowany przez zaprawionych szarlatanów, traktujących tę zgraję swoich wyznawców jak mięcho do wykorzystania, posłużenia się nim a następnie unicestwienia w procesie dziejów, zgodnie z regułą każdej rewolty zżerającej swoje nieodrodne dzieci. Przyjdzie czas zapłaty gdy obecnie młodzi będą starością ryczeć i przestrzegać następnych po sobie do przewałki, którzy pozostaną głusi i ślepi.
Japa2021.05.26 20:38
Tak już jest z naszymi sojusznikami . Zawsze się między sobą " dogadają " Dziwnym trafem na tym " dogadaniu " bez obecności zainteresowanego , czyli Polski , Polska żle na tym wychodzi . Tak było zawsze . w !920 Polacy liczyli tylko na siebie i dobrze na tum wyszli . Dużym wprawdzie kosztem ale i prawdziwym patriotyzmem . Wartość zobowiązań " sojuszników "poznaliśmy w 39 , 45, Wartość naszego patriotyzmu poznaliśmy w 89 , a i teraz z Turowem i Nord Stream ,em . O wartości sojuszu Ameryki z Polską nie wspomnę . bo bazy amerykańskie nie są dobrym na ten sojusz dowodem Pieron i politycy znają powód przeniesienia baz USA z Niemiec do Polski > Może na tym skprzystamy . Może . Ale sadzę , jako nie polityk ,że dla USA i Niemiec nie bezpieczeństwo Polski było najważniejsze .
AK472021.05.27 7:06
od kiedy ten ogłupiały kraj nad Wisłą ma "sojuszników"? ciągle aktualne są słowa premiera Wielkiej Brytanii Churchila, że państwa maja tylko i wyłącznie interesy,
Japa2021.05.27 20:58
Czy ten " ogłupiały kraj nad Wisłą, "AK47 " to Twoja Ojczyzna ? Pisząc " ogłupiały " myślisz o ziemi czy o ludziach tam żyjących " Jak było dawniej nie wiem . ale na dziś masz w 100% rację . Dziś widżę sukces Hitlera i Stalina w " wyczyszczeniu Polski z patriotycznej elity .
Jeremiasz2021.05.26 20:36
Fatalna polityka PIS w stosunku do Białorusi. Był okres kiedy Łukaszenko próbował przytulić się do Zachodu. Trzeba było wtedy próbować przyciągnąć Łukaszenkę do Trójmorza, a nie wrzucić go w ramiona Putina organizując radiostację Biełsat propagująca masońską zachodnią demokrację. Teraz USA wypięła się na Polskę, co skutkuje tym, że prezydent Duda szuka sojusznika w Turcji (II potęga w NATO). Brak myślenia strategicznego w naszym rządzie.
Taka prawda2021.05.26 20:33
Yebać uisrael nie raz nas sprzedali teheran jauta
PILNE!2021.05.26 20:33
Pajace skakały na każde pie.dniecie Trupa a Biden to konkretny gość który nie będzie popierał fazsystów
Olej2021.05.26 20:32
PiS przy wszystkich swoich obietnicach skupia się na zmianie sytuacji ekonomicznej społeczeństwa. Chwalebne to, tylko czy nie będzie tak, że cały wysiłek społeczeństwa zostanie zostanie mu w pewnym momencie odebrany przez obcy najazd zbrojny lub inną formę zaboru i aneksji ??? Co nam z tych dóbr gdy nie potrafimy ich obronić i utrzymać. PiS rządzi krótko, za krótko aby dokonać kardynalnych zmian w siłach zbrojnych państwa. Niemniej należy przypomnieć sytuację Europy przed 1939 r. i czas 6 lat aby Niemcy odbudowały swoją armię na tyle by zagrozić całemu kontynentowi. Z tego płynie dla Polski lekcja, niestety nie odrobiona przez Polaków. Jesteśmy wciąż słabi, nieproporcjonalnie słabi do naszego potencjału ekonomicznego i demograficznego i to jest nasza wina.
Japa2021.05.26 21:00
Nie zamierzam negować Pana rozumowania . Jest logiczne i chyba prawdziwe Skąt to CHYBA . No bo tak . Słusznie Pan zauważył ,ze PiS krótko rządzi . Gdyby do okresu rządu PiS-u dodać spuściznę po PRL hołubioną przez rzady do 2o15 ., z którą teraz trudno się pożegnać , nasza dola Polaków była by trochę inna . Brak lustracji i konsekwentne rozliczdnie PRL skutkuje negatywnie do dziś Daleki jestem od uwielbiania Rządu Pisowskiego . Nie czuję się upoważniony ani do komplementowania ani do krytyki . W sytuacji kiedy Rzad musi walczyć z lokalną , targowicą wspieraną przez Brukselę , dziwię się ,że PiS nie prasął robotą . Może dlatego ,że i tak targowiczanie z Brukselą, winą za wszystko obarczyli by Kaczyńskiego. .
Olej2021.05.26 21:14
Podstawą i uzasadnieniem tezy jest dobra informacja. My zwykli ludzie jej nie mamy. Gdy PiS przejmował władzę miał społeczny impet i poparcie zmian, mógł zrobić niemal wszystko. Nie zrobił, wyhamował proces zmianą premiera, zatrzymaniem reform sądownictwa i innych, nie dokonał jakościowej zmiany państwa. Nie zweryfikował najwyższego szczebla urzędników państwowych, można by wyliczać więcej zaniechań. Czym w istocie były spowodowane, co wpłynęło na decyzje, że do dzisiaj nikt nie siedzi za Smoleńsk. Tych pytań jest mnóstwo, i one pozostają bez odpowiedzi. Nie wiemy co lub kto zastopował prezesa PiS-u, jakie okoliczności jaki układ nacisku czy uwarunkowań. Całość wygląda źle zwłaszcza w aspekcie naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Zmiany w armii jak napisałem mogły się dokonać w ciągu 6 lat, na tyle głębokie abyśmy nie musieli drżeć przed sowieckimi groźbami. Nie dokonały się. Dlaczego ???
Olej przestań PIERDOLIĆ, żydzie!2021.05.26 21:27
Pisz tylko to, co wiesz, a że wiesz niewiele pisz niewiele!
Viking2021.05.26 20:27
I CO TEN PARCHATY POLSKO JĘZYCZNY RZĄD ZROBI POSKARŻY SIE IZRAELKOWI ? HAHAHA USA SIE WYPIĘŁO BO ZROZUMIAŁO ZE W SPRAWY WEWNĘTRZNE EUROPY NIE MA CO INGEROWAĆ SZWABY SWOJE RUSKI SWOJE A BIDNY POLIN PISIORSKI ZNÓW WYDYMANY , TAK WALCZMY DALEJ ZA WASZA I NASZA ....
Olej2021.05.26 20:23
Przykładem powyższej tezy jest Turcja z Erdoganem i skuteczne realizowanie tureckiej polityki zgodnej z interesem Turcji i nikogo więcej. Czy byłoby to możliwe bez Erdogana i silnej władzy ???
Olej2021.05.26 20:18
Czarne chmury nad Polską .........................Polska nie jest w stanie w istniejącym systemie władzy i ustroju demokracji przypominającym anarchię, podjąć kluczowych decyzji, gdyż i tak ich skutek nie będzie miał przełożenia w faktycznie dokonywanych zmianach. Sytuacja wewnętrzna, społeczna i polityczna, rozbicie jedności społeczeństwa przez działanie obcych czynników, wrogich Polsce uniemożliwia szybkie i skuteczne dokonywanie zmian. Ponadto ciąży nad Polską finansowo-ekonomiczny bat brukselsko niemiecki, który jest przełożeniem politycznego szantażu i warunkowanego polskim posłuszeństwem. Z drugiej strony mamy Sowiety z ich morderczą żądzą odwetu i powrotu do sytuacji gdy Europa Środkowa była pod sowieckim butem. Oczywiście Niemcy nie będą chcieli oddać Sowietom swojej domeny wpływów ale uczynić ją bezwolną w swojej polityce ekonomicznej transmisji na wschód. Mamy być li tylko przestrzenią, projektem niemieckiej Mitteleuropy. To jest ten sam polski problem gdy w naszym sąsiedztwie działają silne centralistyczne rządy (Niemcy) oraz zamordyzm (Sowiety) w Polsce kwitnie demokracja, tak jakbyśmy byli wyizolowaną wyspą. Straciliśmy czas kiedy trzeba było dokonać w kraju zmian, ale nie droga demokratyczną lecz qasi zamachem stanu i wprowadzeniem zmian w drodze dyktatu władzy zdolnej do wykonania tych zmian. Wzorem powyższego jest maj 1926. Innej alternatywy dla Polski nie ma. Lub jest i jest nią utrata suwerenności i pozostanie popychadłem na arenie międzynarodowej polityki.
Anonim2021.05.26 20:14
Jest prawie pewnym ,że starzec Joe "Śpiący" Biden nie dociągnie do końca kadencji. Nie wiem jak często można przetaczać krew ale Joe nie wychodzi z Gabinetu Odnowy Biologicznej. Takiego Dziadka wybrali Amerykanie to niech cierpią. w wieku starczym są istotne problemy z pamięcią takim gościem Aron łatwo steruje.
Böno2021.05.26 20:06
"Dla Polski czas kluczowych decyzji". Naiwniacy, trzeba mieś zawsze plan "B". A że USA odpuszczą, było wiadomo od początku. Nikt nie będzie bronił naszych interesów. A teraz USA się cieszą, że przynajmniej Polska będzie od nich kupowała skroplony gaz, a po jakiej cenie, to się jeszcze okaże. I oby naiwniacy się znowu nie rozczarowali, jak będziemy płacić jescze więcej niż za ruski. Tak nas wszyscy kiwają i robią na naiwniakach interesy.
Gówno wiesz z czego USA się cieszy!2021.05.26 20:14
Gówno wiesz co USA odpuszczą a co nie! A co najważniejsze; patrz z czego żyjesz! Wycieraj dupska Polskim Panom!
xyz1232021.05.26 20:22
polskim panom hahaha jaki oksymoron coś jak mądry Broniek albo prawdomówny Mateusz :)))
NalotŻywychDronówSpuszczonychZBalonów2021.05.26 19:59
Gdziekolwiek byś nie był, cokolwiek byś nie robił, zawsze, ale to zawsze miej ze sobą niezastąpiony: - "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia". -
Na szczęście już niedługo otrzymacie2021.05.26 19:57
od Niemców reparacje wojenne hehehe
Europa2021.05.26 20:28
milcz szwabski pedofilu
jle_ffm2021.05.26 19:53
No cóż, pisowskie dyplomatołki niczego załatwić nie potrafią. Nikt z poważnych graczy się z nami nie liczy. A nasz prezydęt, no cóż , szkoda gadać.
NalotŻywychDronówSpuszczonychZBalonów2021.05.26 19:51
Nareszcie przydadzą się plany inwazji na USA, które sporządza Antek MONcierewicz. W kabinie wucetu na Oddziale Najbardziej Obłąkanych Wariatów w psychiatryku.
Fumfel2021.05.26 19:32
Polska i niezależna pozycja.... To się uśmiałem. W bajaniu to polska jest "miszczem" świata. Niezależna pozycja polski jest taka jak długa jest amerykańska smycz.
Popracuj nad polskom jazykom,2021.05.26 19:39
towariszcz durak, bo wizy nie dostaniesz!
Spokojnie Panie Premierze!2021.05.26 19:31
Nawet D. Trump nie byłby w stanie zatrzymać tej budowy w niemal 90% gotowej. - - - - Jedynie, w imię polskiej racji stanu proszę bardziej kategorycznie wystąpić wobec Niemiec o reparacje, o uznanie Polaków w Niemczech jako mniejszość oraz zwrot mienia, jakie Hitler skonfiskował Polonii w Niemczech. No i ten pomnik w Berlinie!
Anonim2021.05.26 19:20
Tyle czasu robienia amerykanom laski i włażenia im w tyłek, tyle czasu skłócania ze wszystkimi dookoła, tylko żadna mądra pisowska głowa nie wpadła na to że debila Trumpa nie wybiorą na drugą kadencję. Brawo PiS!
Szczerbiec2021.05.26 20:32
uisrael sie obsrał i znów nas zostawił
Anonim2021.05.26 19:15
No cóż, czas na decyzje? Po grze wstępnej lizaniu itd. teraz zdjęcie gaci i wypięcie zada?:)
Anonim2021.05.26 19:12
Po raz kolejny pokazano nam że polska jest tak naprawdę gównokraikiem trzeciego świata którego nikt nie bierze na poważnie. Więc prośba do konserw i innych prawaków: przyjmijcie w końcu do wiadomości że ten żałosny placek ziemi między Bugiem a Odrą jest wart zupełnie NIC, a to że was Trump kilka razy pogłaskał po grzbiecie i rzucił trochę resztek ze stołu, nie znaczy że nie miał was w d*pie jak wszyscy inni.
POdejrzliwy2021.05.26 19:05
Generalna Gubernia ... reaktywacja ?
adam p2021.05.26 19:05
my dla niemców jesteśmy jak meksyk dla usa tanim krajem za mjedzy czesi tupneli izaraz kasa tchurze pis jakieś państewko ma nami pomjatać wstrzyma c budowe s trójki niemcy oszukiwali zsilnikami do wolswageana czemu nie zamkneli firmy tam są iczeskie kopalnie a morze to nam przez czechów brakóje wody trzeba pilnować wyborów wdorzych mjastach rzeby się chołota niedostawała ibędzie mniej problemów poco nam ta unia
Anonim2021.05.26 19:07
Ty w CV to masz chyba wpisane "polski komunikatywny".
Anonim2021.05.26 19:03
"Polska brawurowo daje się wydymać swoim cudownym sojusznikom" odcinek 2137.
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.05.26 19:00
Reasumując: powrót do doktryny dwóch wrogów, USA puścić kantem, wzmacniać sojusz z Turcją i Chinami. Trudno sobie wyobrazić, że on to tak na poważnie.
kat2021.05.26 18:50
Żaden lewak nie ma swojego zdania. Jest nieprzewidywalny, a jego działania są relatywne i krótkowzroczne. Tak właśnie jest z Bidenem.