Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, mający być czasem nawrócenia i przygotowania się do przeżycia misteriów paschalnych. O przeżywaniu tego okresu w rozmowie z PAP mówił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas najpierw wskazał na podwójne przesłanie znaku posypania głowy popiołem. Towarzyszące mu słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” wskazują na przemijalność ludzkiego życia oraz na słabość człowieka, który wciąż na nowo musi nawracać się z grzechu. Ale słyszymy też wezwanie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które pokazuje nam, iż nasze nawrócenie może się dokonać tylko dzięki słuchaniu i przyjmowaniu Słowa Bożego. To Słowo Boże, Ewangelia, jest tą rzeczywistością, która nawraca nasze serca ku Bogu.

„Przyjmując więc popiół na nasze głowy, przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary, która nam towarzyszy w czasie Wielkiego Postu” – podkreśla prymas.

Pytany o to, w jaki sposób katolicy powinni przeżywać ten czas, abp. Polak wskazał na orędzie papieża Franciszka, który to zachęca, aby z radością przeżywać i otwierać się na Kerygmat Jezusa Chrystusa, Dobrą Nowinę o Jego śmierci i zmartwychwstaniu. Aby to papieskie wezwanie mogło stać się w naszym życiu rzeczywistością, prymas wskazuje na konieczność wsłuchiwania się w Słowo Boże.

-„I stąd też czas Wielkiego Postu to najpierw czas słuchania Słowa Bożego, to czas, w którym mamy większe szanse niż dotychczas na udział w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa, które mają otwierać nas na Słowo Boże, jakie daje nam Chrystus na naszej drodze nawrócenia i pokuty”.

Poza kontemplacją Słowa Bożego, prymas wskazuje też na modlitwę, jako drugi konieczny element przygotowania się do przeżycia świąt wielkanocnych. Modlitwa jest skutecznym narzędziem nawrócenia, bo jak podkreśla, Bóg za jej pomocą kruszy zatwardziałość naszego serca.

Prymas wskazał też na uczynki miłosierdzia:

-„Mamy poprzez te czyny, które są wyrazem naszej miłości i naszego nawrócenia, pokazywać na zewnątrz to, co dzieje się w naszym sercu. Jakże ważne jest wezwanie – jak mówi nam Ojciec Święty – do ludzi dobrej woli, do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi przez jałmużnę jako osobistą formę w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego. Uczynki miłości to dzielenie się miłością, która czyni nas bardziej ludzkimi, przełamuje nasz egoizm, przełamuje to, co jest zbytnią troską o nas samych i otwiera nasze dłonie i nasze serca na pomoc naszym bliźnim”.

Abp. Polak został również zapytany o to, czy czas Wielkiego Postu może wpisać się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas wskazał, że jest to czas, w którym na nowo mamy okazję usłyszeć nauczanie Prymasa Tysiąclecia o drodze nawrócenia i pokuty.

„Kard. Wyszyński bardzo często nam o tym przypominał, także mówiąc o konieczności wzajemnego przebaczenia, o konieczności podejmowania tej drogi. Sądzę, że w całym przygotowaniu do przeżywania beatyfikacji kard. Wyszyńskiego czas Wielkiego Postu może być dla nas wszystkich szansą do poznania nauczania Prymasa Tysiąclecia, które dotyka tajemnicy Wielkiego Postu, nawrócenia serca człowieka, dotyka przebaczenia i pojednania” – powiedział prymas Polski.

 

kak/ PAP