Turcja coraz bliższa Rosji - zdjęcie
15.04.19, 18:00

Turcja coraz bliższa Rosji

13

To była już trzecia w tym roku wizyta Recepa Tayyipa Erdogana w Rosji, a druga w Moskwie. W ten sposób prezydent Turcji potwierdził determinację w sprawie zakupu rakietowego systemu przeciwlotniczego S-400 od Rosji, mimo coraz większej presji USA i sojuszników z NATO. Spotkanie na Kremlu wskazuje też, że ofensywa syryjsko-rosyjska na rebeliancką enklawę Idlib wciąż pozostaje w zawieszeniu. Erdoganowi udaje się na razie blokować likwidację ostatniego znaczącego bastionu wrogów Baszara el-Asada. Dla Ankary jest on ważną kartą przetargową w grze, której celem ma być neutralizacja zagrożenia ze strony syryjskich Kurdów.

Prezydent Władimir Putin gościł na Kremlu Recepa Tayyipa Erdogana 8 kwietnia. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji w Syrii, sprzedaży rosyjskich zestawów rakietowych S-400 Turcji oraz umów gospodarczych. To już była trzecia wizyta Erdogana w Rosji w tym roku. Symbolizuje coraz bliższą współpracę Turcji z Rosją oraz nieustępliwość Erdogana wobec nacisków USA.

Witając Erdogana na początku spotkania na Kremlu Putin powiedział, że prezydenci będą omawiali sprawę dostawy S-300 dla Turcji. Rosyjski przywódca określił ten kontrakt jako najwyższy priorytet we współpracy między krajami. Dodał, że trwają rozmowy na temat również innych kontraktów zbrojeniowych. Moskwie bardzo zależy na tej transakcji przede wszystkim z powodów geopolitycznych – będzie to bowiem poważny cios dla jedności NATO. Zakup rosyjskiego systemu rakietowego przez Turcję to pierwszy tak duży i ważny kontrakt w przypadku członka Sojuszu. Ankara ignoruje żądania amerykańskie, aby wycofać się z umowy. Wiceprezydent Mike Pence ostrzegł Turków, że ryzykują członkostwem w NATO i udziałem w programie F-35. Erdogan powiedział na kilka dni przed wyjazdem do Moskwy, że dostawy S-400 zaczną się w lipcu tego roku. Turecki prezydent zauważył, że Waszyngton oferował system Patriot, ale oferta amerykańska – jak powiedział Erdogan, nie była równie korzystna, co ta z Rosji. Stany Zjednoczone i inne kraje NATO ostrzegają, że S-400 nie jest kompatybilny z sojuszniczymi systemami zbrojeniowymi. Waszyngton wyraża obawy, że użycie przez Turków rosyjskiego systemu zagrozić może bezpieczeństwu F-35, które Ankara chce od USA kupić.

Spotkanie na Kremlu dotyczyło również ukończenia gazociągu Turkish Stream, którym ma być pompowana większą ilość gazu do Turcji (z opcją przedłużenia na Bałkany), planowanej budowy przez Rosjan wielkiej elektrowni w Turcji oraz innych ekonomicznych projektów. Erdogan pochwalił się, że liczba rosyjskich turystów, którzy odwiedzili Turcję w 2018 roku sięgnęła rekordowych 6 mln. Turecki przywódca zapowiedział też, że dwa państwa zamierzają zwiększyć wymianę handlową czterokrotnie, z obecnych 25 mld dolarów rocznie do 100 mld dolarów. Putin powiedział, że budowa podwodnej części Turkish Stream przez Morze Czarne została już prawie ukończona. Rurociąg miałby być uruchomiony jeszcze w tym roku.

Moskwa i Ankara ściśle koordynują też swe kroki w Syrii. Nadal obowiązuje ubiegłoroczne porozumienie ws. zawieszenia broni w rebelianckiej enklawie Idlib. Kilka tygodni temu niektóre odcinki strefy zdemilitaryzowanej zaczęły patrolować wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Rosję i Turcję łączy w Syrii także oczekiwanie, że USA opuszczą ten kraj. Głównym punktem spornym pozostaje Idlib. Lojalni wobec Ankary rebelianci tracą tam co prawda wpływy na rzecz islamistów wywodzących się z al-Kaidy, ale Erdogan od dawna próbuje blokować ofensywę i realizację celów Asada. Jeśli bowiem Idlib upadnie, Turcy stracą poważny argument w rokowaniach dotyczących rozwiązania problemu kurdyjskiej autonomii w północnej Syrii.

Warsaw Institute

Komentarze (13):

uczciwy obywatel2019.04.15 19:35
Ten dumny gej to psychicznie chory osobnik i proszę moderatora o usuwania jego chorych wpisów.
kalinka2019.04.15 19:17
Fronda już zapomniała jak ich pryncypały z USA zorganizoały zamach na Erdogana? zapomniała Fronda kto ostrzegł Erdogana? mażył się pastuchom scenariusz z Libii i Syrii?
kalinka2019.04.15 19:18
errata marzył
matis892019.04.15 19:10
Politycy lewakoateistów z UE są przeciwko europejczykom w sojuszu Niemiec i Francji z Rosją, Chinami i Turcją. NIemcy dopną swego i Rosja z chinami i Turcją podbiją UE którą dla nich niszczą, osłabiają od lat jak tylko mogą z całych sił, aby państwa UE były bezbronne, zdegenerowane, wymieszane, wymierające... Dlatego NIemcy dla inwazji Rosji, Chin i Turcji są przeciwnikami sojuszu z USA.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 18:35
lubię ludzi z charakterem ;-)
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.15 18:24
Mikołaju podrap mnie po ja-u, jestem tobie tak przychylny, bo masz dobry, zderzak tylny.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 18:27
Dzięki za darmową reklamę! Moja wartość wizerunkowa dzięki tobie szybko rośnie :) buziaczki :P
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 18:32
lubię ludzi z charakterem ;-)
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 18:20
Katole i katolki wpłacajcie zrehabilitujcie swoje środowisko suma cały czas rośnie, ale nie dzięki WAM !! Wpłacajcie dla Mikołaja zamiast pasibrzuchowi na tacę !! Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10181zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
hrabia Potocki2019.04.15 18:14
Erdogan robi powazny blad, to sie zemsci na Turcji
matis892019.04.15 19:12
Zemści to się tylko na lewackoateistycznej islamskiej, sodomsko-pedalskiej, pedofilskiej genderowo UE.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.15 18:02
jedziem, jedziem po ściernisku siedzi geju na dyszlisku siedzi, siedzi się dziwuje aż mu jajco podskakuje
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.15 18:26
Dzięki za darmową reklamę! Moja wartość wizerunkowa dzięki tobie szybko rośnie :) buziaczki :P