Tryumf wolności religijnej w USA! Obama poniósł klęskę - zdjęcie
01.07.14, 14:26

Tryumf wolności religijnej w USA! Obama poniósł klęskę

14

Sąd Najwyższy USA zdecydował, że pracodawcy nie mogą zostać zmuszani do wręczania swoim pracownikom środków antykoncepcyjnych, które mogą prowadzić do aborcji. Wolność religijną poparło 5 sędziów, przeciwko głosowało 4.  

Sąd Najwyższy uznał, że prawo do odmowy wydania środków antykoncepcyjnych pracownikom jest zgodne z ustawą z 1993 roku. Tymczasem system zdrowotny Obamacare wymagał, by bez względu na sumienie pracodawcy zaopatrywali pracowników w środki o potencjalnym działaniu wczesnoporonnym.

Zarazem Sąd Najwyższy uznał, że rząd może mieć prawo do pogwałcenia przekonań religijnych pracodawców, ale jedynie wówczas, gdy ma w tym bardzo ważny interes. Powinien zastosować ponadto możliwie najmniej inwazyjne metody.

Spór o wolność religijną w tej kwestii został wywołany przez pozew jednego z pracowników firmy Hobby Lobby, który domagał się realizacji zaleceń Obamacare, choć ich wypełnienie było niezgodne z sumieniem pracodawcy. Właściciele Hobby Lobby argumentowali w sądzie, że zapewnianie pracownikom antykoncepcji, sterylizacji oraz środków wczesnoporonnych jest sprzeczne z ich chrześcijańską wiarą. Sąd Najwyższy, choć nie jednogłośnie, uznał te argumentację za wystarczającą.

„Jesteśmy uradowani decyzją Sądu Najwyższego. Dziś ten organ potwierdził ogromne znaczenie wolności religijnej jako jednej z fundamentalnych zasad naszego kraju” – skomentowała decyzję sądu Barbara Green, współzałożycielka Hobby Lobby. „Decyzja ta jest zwycięstwem, nie tylko dla naszego biznesu, ale także dla wszystkich, którzy chcą żyć zgodnie ze swoją wiarą. Jesteśmy wdzięczni Bogu i tym, którzy wspierali nas w tej trudnej drodze” – dodała.

pac/lsn

Komentarze (14):

anonim2014.07.1 15:10
Oby jak najmniej było tego rodzaju "zwycięstw"... Jakiego poziomu sięgnęliśmy, aby o podobne oczywiste prawa walczyć na drodze sądowej?! Przecież to istny absurd!! I to gdzie?? W USA, w kraju, w którym tak przepotężnie szanuje się wolność osobistą, prawa i swobody obywatelskie... Ameryko, dokąd zmierzasz?? Porażką niestety, porażką nas wszystkich, cywilizacji, człowieka XXI w., jest już sam fakt, że o tego rodzaju oczywiste swobody potrzeba walczyć w sądzie...
anonim2014.07.1 15:17
Ja tam nic nie chcę mówić, ale drobniutkie zwycięstwo w wojnie, którą powoli przegrywamy, szanowna redakcja nazywa triumfem.
anonim2014.07.1 15:18
O ironio. W imię demokracji niszczy się demokrację.
anonim2014.07.1 16:10
@Gaius Marius ... Nie szerz defetyzmu. Ostatnie słowo w tej walce i tak należy do Boga, a nie do nas.
anonim2014.07.1 17:00
tylko jeden glos zadecydowal o chwilowym zwyciestwie, ale bardziej ciekawi mnie to co ci czterej sedziowie mysleli stojac po przeciwnej stronie.
anonim2014.07.1 23:54
@vipersky ... "Jakoś nie słychać by Bóg sam przemawiał." Nie wystarczy słyszeć, aby słuchać. "Za to wy katolicy zawsze doskonale wiecie czego Bóg chce" Cytujemy to, co sam powiedział, więc wiemy. " i zawsze przemawiacie w jego imieniu." Bóg nie potrzebuje adwokatów. Potrafi sam przemówić. " Nigdy też nie słyszałem, by Bóg powiedział coś przeciwko katolikom :)" Bo nie słuchasz.
anonim2014.07.2 6:09
Brawo! Obamacare do kosza! Obama-pseudo-wolność NAKAZUJĄCA wydawanie śr. antykoncepcyjnych! Zamiast kształtowania u ludzi postawy dojrzałości w relacjach międzyludzkich zaleca się zwierzęce, bezrefleksyjne zaspokajanie pożądliwości, a następnie żarcie śr. wczesnopornnych i aborcję. Ot ciemnogród naszej cywilizacji, która przybrała już wyraźną postać domu rozpusty, żeby nie rzec bardziej dosadnie...
anonim2014.07.2 6:51
Co tu dużo mówić,diabeł w ludzkiej skórze.
anonim2014.07.2 6:55
@vipersky Jesteśmy świątynią Ducha Św.my trwa my w Nim,a On w nas. 1.eucharystia 2.różaniec sercem 3.biblia 4.post 5.spowiedź -tym zwyciężymy.
anonim2014.07.2 6:58
Kto nie uznaje zwierzchności papieża(ochrzczony) ten jest wyklęty,staje się heretykiem,schizmatykiem i bałwochwalcą.Jedynie nieskończone Miłosierdzie Boże może go ocalić przed piekłem.
anonim2014.07.2 7:01
Bóg cyt."Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha".
anonim2014.07.2 10:14
Chwał Panu !!!
anonim2014.07.2 11:33
@vipersky ... „Zaprowadź mnie Kropelko w to miejsce gdzie Bóg przemawia” Bóg jest wszędzie :) W każdym miejscu i w każdej chwili możesz się do Niego zwrócić i w niespodziewanym dla Ciebie miejscu, czy czasie, może Ci odpowiedzieć w taki sposób, w jaki zechce Ci odpowiedzieć. „i jest słyszalny nie tylko w tzw sercu.” Bóg przemawia nie tylko w postaci wewnętrznego głosu , ale również poprzez innych ludzi, poprzez obrazy, wydarzenia, a także poprzez Słowo, zawarte w Biblii. Są różne drogi komunikacji z Bogiem, ale trzeba umieć je rozpoznawać jako dialog Boga ze mną, czyli ze słyszenia przejść do słuchania. „Człowiek jak się postara, to w tym sercu wszystko usłyszy .” Z samego „chcenia” nic nie wynika. To tak jakbyś miał niewłączone radio i chciał coś usłyszeć. Trzeba być nastawionym na „odbiór” tego, co Bóg mówi do Ciebie, także tego, co niekoniecznie jest zgodne z Twoją wolą. „Przemówił kiedy do ciebie Bóg poza sercem, tak by twoje uszy go słyszały i zarejestrowało to jakieś urządzenie poza zmysłami człowieka?” Tak. To są m.in. wydarzenia, rozmowy, które można by sfilmować, nagrać. Ich nie da się skategoryzować w pojęciu „przypadek”. Tak jak pisałam wyżej - dialog z Bogiem, to nie tylko ten wewnętrzny głos, to również dialog z drugim człowiekiem, którego Ci Pan Bóg postawił na drodze, to również czasami wydarzenia, w które Cię „wpuszcza” :) „I co ci Bóg powiedział?” To, co było dla mnie dobre. Nawet wtedy, gdy się przeciwko temu, na początku, buntowałam.
anonim2014.07.2 13:26
Naprawdę chodzi o to, aby pracodawca wyposażył pracownika w środki wczesnoporonne? Przecież to absurd.