To ważny dzień dla polskiego bezpieczeństwa. Zakończyły się negocjacje z USA - zdjęcie
31.07.20, 10:32Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

To ważny dzień dla polskiego bezpieczeństwa. Zakończyły się negocjacje z USA

6

Jak poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zostały już sfinalizowane negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi, które zaowocują podpisaniem wkrótce umowy ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce. W Polsce powstanie najważniejsze w regionie Dowództwo Sił Lądowych US.

- „Ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. Zakończyliśmy negocjacje z Amerykanami i wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce. W naszym kraju, oprócz większej liczby żołnierzy US Army, będzie także najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych” – poinformował dziś za pośrednictwem Twitter szef resortu obrony.

Jak dodał w kolejnym wpisie, poza tym, że w Polsce będzie stacjonowało więcej amerykańskich żołnierzy, powstanie też Dowództwo Sił Lądowych US.

Na antenie Jedynki Polskiego Radia Mariusz Błaszczak był pytany o to, ilu żołnierzy trafi do Polski:

- „Co najmniej 1000 żołnierzy więcej trafi do naszego kraju. To nie my przesadzamy skąd ci żołnierze zostaną do Polski przerzuceni, to jest decyzja USA”.

Minister podkreślał też, że bardzo dużym osiągnięciem dla Polski jest fakt, że powstanie u nas najważniejsze amerykańskie dowództwo na wschodniej flance NATO.

Do zakończonych negocjacji odniosła się również ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher:

- „Świetna wiadomość! USA i Polska zakończyły negocjacje nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA), która wprowadzi w życie wspólna wizję naszych prezydentów dotyczącą amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy ciężko nad tym pracowali!” – napisała.

W ub. środę minister obrony USA Mark Esper informował o wycofaniu z Niemiec ok. 12 tys. amerykańskich żołnierzy, z których 5,6 tys. trafi do innych państw NATO w Europie. Operacja przemieszczenia wojsk ma zostać zrealizowana najszybciej jak to możliwe i rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni.

kak/PAP, wPolityce.pl

Komentarze (6):

"zaowocują podpisaniem wkrótce umowy"2020.07.31 19:42
Skoro nie podpisano umowy, to tytuł powinien chyba brzmieć "zostały zerwane/przerwane".
Andrzej2020.07.31 11:34
Niech żyje przyjaźń Polsko - Amerykańska. Musimy wspólnie walczyć z lewactwem. Do boju.
Masji Łagodny2020.07.31 10:53
Dlaczego Nie PRZEPROWADZONO REFERENDUM,w SPRAWIE OBCYCH Wojsk na Ziemiach Polskich ?????????? JESTEM PRZECIWNY WOJSKOM NATO ,USA ,jak też przeciwny Wojskom Rosyjskim.Polska Naród 38 milionowy ,jest WSTANIE UTRZYMAĆ 300tyś. Armie.
fumfel2020.07.31 10:41
Czy budżet polski to udźwignie ?
kacapy za Ural2020.07.31 16:17
Już ty się o to - Moskalu - nie bój
Witkowa słucha sie ambasadora bryt.2020.07.31 10:38
Polska jako kolonia...Komuna w Europie juz jest do Polski wraca dzieki uległosci PiS. https://www.youtube.com/watch?v=AaKURPrJBR8